خانه‌های ایرانی پر از اکسسوری و جزئیات هستند. جزئیاتی که از منسوجات تا کالاهای دکوری را در بر می‌گیرند و همه آن‌ها به شیوه نگهداری خاصی نیاز دارند. یکی از این جزئیات دکوری که البته علاوه بر جنبه تزئینی، جنبه کاربردی هم دارد، رومیزی است. رومیزی‌ها با توجه به سبک دکوراسیون و نوع میز، مدل‌ها و جنس‌های مختلفی دارند. همچنین از آنجایی که امکان جذب غبار و چربی به ویژه در رومیزی میزناهارخوری وجود دارد، شستشوی آن یکی از فرایندهای ضروری است که باید هرچند وقت یک بار به روش‌های اصولی انجام دهید. اما روش اصولی چیست؟

در حقیقت ده‌ها مدل رومیزی با بافت‌های متفاوت و ویژگی‌های منحصر به فرد وجود دارند. نحوه شستشوی هر یک از این مدل‌ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال ممکن است استفاده از یک شوینده خاص برای یک جنس رومیزی مناسب باشد، اما روی دیگر رومیزی‌ها تاثیر منفی بگذارد و بافت آن‌ها را از بین ببرد. به همین دلیل آشنایی با نحوه شستشوی اصولی هر جنس رومیزی به افزایش طول عمر این منسوجان خانگی کمک خواهد کرد. در ادامه به شما راه‌هایی برای نگهداری و شستشوی محبوب‌ترین جنس‌های رومیزی را گفته‌ایم.

شستشوی رومیزی قلاب بافی؛ مراقبت از بافت ظریف رومیزی

رومیزی قلاب بافی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین و متنوع‌ترین مدل‌های رومیزی در میان کالا و منسوجات خانه دانست. این رومیزی در ابعاد و طرح‌های مختلف تولید می‌شود و برای بسیاری از سبک‌های دکوراسیونی مناسب است. به دلیل زیبایی، بافت ظریف و سبکی این محصول، استفاده از آن روی میزهایی مانند میز جلو مبلی و میز عسلی رایج‌تر است.

برای شستشوی رومیزی قلاب بافی باید قبل از هرچیز بدانید که بافت ظریف و تارو پود خاص این محصولات، نمی‌توانند در ماشین لباسشویی سالم بمانند. بنابراین تنها انتخاب شما شستشوی دستی است. برای شستن این رومیزی، یک تشت آب ولرم آماده کنید. آب خیلی داغ می‌تواند روی سلامت بافت رومیزی قلاب بافی تاثیرگذار باشند. به همین دلیل میزان دمای آب را به سمت ولرم رو به سرد تنظیم کنید.

رومیزی قلاب بافی را به صورت تکی توی تشت بیندازید. قرار دادن این سبک از منسوجات با دیگر رومیزی‌ها و منسوجاتی که به صورت دستی قصد شستشوی آن‌ها را دارید، ممکن است باعث ایجاد تداخل رنگی شود. بعد از اینکه رومیزی به خوبی در آب خیس خورد، می‌توانید کمی شامپو بچه را به دست‌ها بزنید و به آرامی روی بافت رومیزی بکشید. هیچگاه رومیزی‌های قلاب بافی را با مواد شوینده آنزیم دار نشویید و آن‌ها را چنگ نزنید. برای آبکشی کافی است یک بار تشت را خالی و دوباره از آب پر کنید و به رومیزی داخل تشت ضربه‌های آرامی وارد کنید تا کف از بافت آن خارج شود.

مهم‌ترین قدم برای اینکه رومیزی قلاب بافی به شکل اولیه بازگردد، اتوکشی آن بعد از شستشو است.

برای این کار یک پارچه نخی سفید رنگ را روی رومیزی بیندازید و اتو را با دمای پایین روی آن بکشید. تماس مستقیم اتو با رومیزی به راحتی بافت این منسوجات را از بین خواهد برد.

نحوه نگهداری رومیزی قلاب بافی

شستشوی رومیزی و رانر تزیینی؛ پولک دوزی و منجوق‌دوزی را چگونه بشوییم؟

رومیزی‌های تزئینی که پلک‌دوزی و ملیله‌دوزی دارند با وجود اینکه به عنوان رومیزی ناهارخوری استفاده می‌شوند، اغلب دیر به دیر شسته می‌شوند. این رومیزی‌ها به دلیل طراحی خاص و دوخت دستی ظرافت بیشتری دارند و باید هنگام نظافت و شستشوی آن‌ها، دقت بیشتری داشته باشید. قبل از اینکه دست به شستشوی این مدل از رومیزی‌ها بزنید، فرایند غبار روبی را برای آن‌ها انجام دهید. با این کار مدت زمان در آب قرار گرفتن رومیزی کمتر می‌شود و به طول عمر آن آسیبی نمی‌رسد.

برای غبار روبی، این رومیزی‌ها را با ضربه‌های ملایم در هوای آزاد بتکانید. با این کار خاک رومیزی را خواهید گرفت. اگر رومیزی با غبارروبی پاک نمی‌شود، مانند رومیزی قلاب بافی آن را در یک ظرف آب گرم فرو ببرید. البته باید توجه کنید که هرگونه تا کردن، مچاله کردن یا چنگ زدن به این رومیزی ممکن است باعث آسیب به دوخت آن شود.

این نوع از رومیزی‌ها را نباید به مواد شوینده به ویژه شوینده‌های آنزیم‌دار آغشته کنید. فقط چند بار آن‌ها را در آب ولرم فروببرید و بیرون بیاورید. بعد از شستشو اصلا نباید برای آبگیری این رومیزی‌ها را فشرده کنید. برای گرفتن آب رومیزی پولک دوزی، یک حوله را به صورت ضربه‌ای روی آن فشار دهید. سپس رومیزی را در هوای آزاد پهن کنید تا خشک شود. این روش شستشو برای رومیزی مخمل نیز کارآمد است.

برای اتوکشی این نوع از رومیزی‌ها باید دقت کنید که نخ استفاده شده از چه جنسی است. اگر نخ نامرعی و پلاستیکی برای دوخت تزئینات در رومیزی به کار رفته، قرار دادن اتو با حرارت بالا به سرعت باعث آب شدن نخ و از بین رفتن بافت آن می‌شود. در این صورت می‌توانید پارچه‌ای ضخیم‌تر انتخاب کنید و اتو را با حرارت متوسط روی آن بکشید. همچنین می‌توانید از دور رومیزی را تنها بخار دهید. برای آشنایی بیشتر با رانرها پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت رانر با رومیزی را مطالعه کنید.

اتوکشی رومیزی پولک دوزی

بهترین راه شستشوی ترمه؛ رومیزی ترمه را برق بیندازید

رومیزی ترمه هم یکی از رومیزی‌های ظریف و حساس است که بیشتر جنبه تزیینی دارد. بنابراین هنگام شستشوی آن باید نکات و شرایط خاصی را رعایت کنید. رومیزی ترمه انواع مختلفی دارد. اگر ترمه شما سرمه دوزی دارد، اصلا نباید آن را با آب بشویید. شستشوی سرمه دوزی با آب هم دوخت آن‌ها را سست می‌کند و هم شکل ایجاد شده را با تغییر رنگ از بین خواهد برد. بنابراین این نوع از ترمه‌ها را تنها غبار روبی کنید. برای غبار روبی این مدل از ترمه، هرچند روز یک بار رومیزی را به آرامی تکان دهید تا ذرات غبار از آن کنار بروند. اگر میزان غبار بیش از اندازه بود، یک پارچه نخی سفید را مرطوب کنید و به صورت ضربه‌ای روی ترمه بزنید.

شستن رومیزی ترمه

برای شستشوی رومیزی ترمه بدون دوخت، باید توجه کنید که رنگ رومیزی شما چگونه است. اگر ترمه چند رنگ دارید، بهتر است قبل از شروع کار آن را به خشکشویی بسپارید. چرا که شستشوی این نوع از ترمه‌ها در ظرف آب ممکن است باعث ترکیب شدن رنگ آن شود. بنابراین روش خشکشویی بهترین گزینه است.

اما اگر ترمه یک رنگ دارید، آن را به صورت برعکس در آب سرد قرار دهید و چند دقیقه به آرامی روی آن فشار وارد کنید تا غبار از بافت رومیزی خارج شود. پس از خارج کردن ترمه از آب، آن را در یک حوله آبگیر بپیچید تا آب اضافی از رومیزی گرفته شود. هوای آزاد بهترین گزینه برای خشک شدن ترمه است.

برای شفاف شدن رومیزی ترمه، بعد از آبکشی آن را برای چند دقیقه در یک ظرف آب سرد و سرکه قرار دهید. بعد از خشک شدن رومیزی ترمه مانند دیگر رومیزی‌های تزیینی، روی آن یک پارچه نخی بیندازید و با کمک این پارچه، ترمه را با حرارت ملایم اتوکشی کنید.

محلول آب و سرکه برای شستشوی رومیزی

رومیزی‌های گلدوزی شده را چگونه بشوییم؟

رومیزی‌های گلدوزی شده یکی از محبوب‌ترین انواع رومیزی هستند. این رومیزی‌ها اغلب یک پارچه ساده و روشن هستند که در نقاط مختلف آن‌ها، گلدوزی‌هایی با کمک نخ یا روبان برای تزیین رومیزی ناهارخوری به کار رفته است. شستشوی این مدل از رومیزی ناهارخوری نیز مانند دیگر رومیزی‌های گفته شده به شرایط خاصی نیاز دارد.

در حقیقت برای شستن این مدل نیز می‌توانید مراحل شستشوی رومیزی‌های تزیینی را سپری کنید. تنها نکته قابل توجه این است که اگر مطمئن نیستید نخ و روبان به کار رفته در گلدوزی به پس زمینه رنگ می‌دهد، بهتر است شستشوی دستی را فراموش کنید و این رومیزی‌های زیبا را به خشکشویی بسپارید.

شستشوی رومیزی گلدوزی

خرید بهترین جنس رومیزی؛ یک انتخاب زیبا برای سال‌ها

نحوه نگهداری از منسوجاتی مانند رومیزی، ممکن است طول عمر آنان را تا مدتی بالاتر ببرد. اما اولین قدم برای اینکه رومیزی و سایر منسوجات سالم بمانند، بافت استاندارد و جنس مرغوب آن‌ها است. بنابراین هنگام خرید می‌توانید کالاهایی را انتخاب کنید که هم بافت مقاومی دارند و هم به راحتی شسته می‌شوند. برای شناسایی این شرایط نیز باید از فروشندگان معتمد کمک بگیرید.

ما در فروشگاه اینترنتی صفاهوم، در همه مراحل خرید همراه شما هستیم. شما مشتریان گرامی می‌توانید بعد از انتخاب کالا و افزودن به سبد خرید، با پشتیبانان فروش ما برای راهنمایی بهتر در ارتباط باشید. با خرید کالا و منسوخات خانه از صفاهوم، تجربه خرید منحصر به فردی را برای خود ثبت خواهید کرد.