هر چقدر که در فضای غرب و تجمل گرایی آن غرق شویم در نهایتا ما ایرانی هستیم و رنگ و بوی فرهنگ ایرانی ما را جذب خود خواهد کرد. فرهنگی که از آن به عنوان سنت نیز یاد می‌شود. تقریبا عده زیادی با فرهنگی که در آن بزرگ شده اند راحت خو می‌گیرند و فضاهایی که با وسایل سنتی پر شده‌اند به آن‌ها حس امنیت و آرامش می‌دهد.

این موضوع باعث شده که افراد بسیاری بخواهند با انتخاب سبک دکوراسیون سنتی برای منزل خود، آرامش بیشتری را به زندگی خود وارد کنند. ما در این مقاله درباره جزییات و ویژگی‌های این سبک دکوراسیون زیبا باشما صحبت خواهیم کرد. شما می‌توانید پس از پیاده‌سازی اصولی سبک دکوراسیون سنتی، زیباترین خانه را با رنگ و بوی فرهنگ ایرانی داشته باشید.

آشنایی با پالت رنگی؛ اولین قدم برای پیاده سازی سبک‌های مختلف دکوراسیون

رنگ، اولین و مهم‌ترین المان یک سبک دکوراسیون محسوب می‌شود. رنگ‌هایی که برای کالا و منسوجات خانه انتخاب می‌کنید تاثیر زیادی روی زیبایی فضای خانه شما می‌گذارند. در سبک دکوراسیون سنتی، رنگ‌های طبیعی مانند قهوه‌ای، قرمز و هم‌خانواده‌های آن‌ها زیاد دیده‌ می‌شود. برای دکوراسیون سنتی خانه خود از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید و رنگ‌های فانتزی و تند را کنار بگذارید.

پذیرایی ساده ایرانی با دکوراسیون سنتی بدون مبل

پذیرایی ساده ایرانی با دکوراسیون سنتی بدون مبل

پذیرایی قسمتی از خانه است که دیزاین و نحوه چیدمان آن باید چشمگیر و خیره کننده‌تر از باقی بخش‌های خانه باشد. به همین دلیل چیدمان پذیرایی نسبت به سایر قسمت‌های خانه اهمیت بیشتری دارد. معمولا در خانه و آپارتمان‌های امروزی پذیرایی را به شکل سنتی دیزاین نمی‌کنند. قسمتی از نشیمن، اتاق تلویزیون یا بخش کوچکی از پذیرایی می‌تواند محل مناسبی برای چیدن وسایل سنتی و قدیمی باشد.

مبلمان چوبی با طرح پارچه ساده، گلدان‌های طبیعی، فرش یا گلیم با طرح سنتی از قسمت‌های جدانشدنی دکوراسیون سنتی محسوب می‌شوند. عده زیادی هم دوست دارند که از مبل استفاده نکنند و با یک کرسی و چند پشتی زیبا فضای سنتی‌تری را ایجاد کنند.

دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی

اکسسوری‌ها، وسایلی جذاب برای سبک دکوراسیون داخلی ایرانی

وسایل تزیینی به ظاهر، اندازه کوچکی دارند اما تاثیر شگرفی روی زیبایی خانه می‌گذارند. آویز، قاب عکس چوبی، رومیزی گل‌دار و آینه‌های چوبی قدیمی از جذاب‌ترین وسایلی هستند که برای دکوراسیون سنتی از آن‌ها استفاده می‌شود.

 از وسایل چوبی و قدیمی برای تزیینات جهیزیه عروس هم استفاده می‌شود چون دکوراسیون خانه را به‌ زیباترین شکل ممکن تغییر می‌دهد. در انتخاب مدل اشیا دکوراتیو دست شما باز است. هر وسیله چوبی که حال و هوای سنتی و قدیمی دارد را می‌توانید برای دکوراسیون سنتی خانه خود استفاده کنید.

اتاق خواب سنتی قدیمی، سفر در زمان به وقت استراحت

شاید از اقامت در هتل‌هایی که بافت سنتی و قدیمی دارند و از حال و هوای اتاقی که به شکل سنتی دیزاین شده لذت برده باشید. شما هم می‌توانید به‌راحتی با چند ترفند ساده، اتاق خواب خود را به شکل سنتی دیزاین کنید.

مهم‌ترین اقدامی که باید انجام دهید تهیه وسایل مناسب است. کمد و تخت‌های چوبی قدیمی، بهترین گزینه برای دکوراسیون سنتی اتاق خواب محسوب می‌شوند. در هنگام خرید روتختی و لحاف اسپرت یک ست روتختی ترمه نیز تهیه کنید و با استفاده از آن زیبایی بی نظیری به اتاق خواب بدهید.

یک فرش، گلیم یا گبه زیبا با طرح سنتی و رنگ‌های مناسب می‌تواند در کنار سایر وسایل چوبی و قدیمی، رنگ و بوی بیشتری به اتاق خواب بدهد.

نحوه چیدن اتاق خواب سنتی قدیمی

انتخاب و چیدن وسایل آشپزخانه به سبک دکوراسیون سنتی

آشپزخانه‌هایی که به سبک سنتی چیدمان می‌شوند حال و هوای خاص و عجیبی دارند. وسایل چوبی و قدیمی که ما را به یاد خانه مادر بزرگ می‌اندازند. اگر دوست دارید که به سبک سنتی آشپزخانه خود را دیزاین کنید وسایل چوبی قدیمی را فراموش نکنید.

1. ظروف سنتی و زیبایی بی‌نظیر آشپزخانه

یک آشپزخانه سنتی زیبا پر از وسایل و ظروف سفالی است. کاسه‌‌های سفالی رنگی، تنگ، استکان و نعلبکی از جمله وسایلی هستند که در آشپزخانه سنتی ایرانی بسیار دیده می‌شوند. وجود یک تنور آجری زیبا در آشپزخانه نیز می‌تواند زیبایی آن را چندین برابر کند.

2. مخفی کردن وسایل برقی و استفاده از المان‌های طبیعی

از رنگ آبی بسیار زیاد استفاده کنید و وسایل برقی را جلوی چشم قرار ندهید. می‌توانید از ریسه میوه، فلفل، سیر و ادویه‌های خشک شده استفاده کنید و زیبایی خاصی به آشپزخانه خود بدهید.

3. آشپزخانه سنتی ایرانی با پارچه و حوله‌های گل‌دار و سنتی

معمولا در آشپزخانه‌ها از حوله‌های کوچک برای خشک کردن دست‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید حوله‌هایی با طرح گل‌‍دار یا سنتی از جنس نخ یا بامبو را برای آشپزخانه خود تهیه کنید.

برای آشنایی بیشتر با حوله بامبو پیشنهاد می‌کنیم مقاله حوله بامبو چیست را مطالعه کنید.

نحوه چیدمان آشپزخانه ساده ایرانی

خانه سنتی ایرانی؛ یک مشکل با دو راه حل

شاید این مسئله به ذهن شما هم رسیده باشد که چطور می‌شود در خانه‌های کوچک امروزی که معماری آن‌ها هم بر معماری سنتی و ایرانی منطبق نیست، حس و حال خانه سنتی ایرانی را ایجاد کرد؟ برای این مشکل ما 2 راه حل به شما پیشنهاد می‌دهیم:

اتاق سنتی:

شما می‌توانید در خانه‌ی امروزی و مدرن خود یک اتاق را تبدیل کنید به اتاق سنتی قدیمی. مثلن تصور کنید که حال و پذیرایی شما با وسایل امروزی چیدمان شده است، همینطور یک آشپزخانه‌ی مدرن دارید و هیچ المان سنتی در خانه شما نیست، اما همین که نیاز به خواب و استراحت داشتید، وارد اتاق خواب سنتی خود می‌شوید. داشتن یک اتاق سنتی در منزل می‌تواند به شما کمک کند که در خانه‌ی امروزی‌تان همچنان یک بخشی برای بازگشت به فرهنگ سنتی خود داشته باشید.

دکوراسیون سنتی:

ک راه حل دیگر برای داشتن دکوراسیون منزل ایرانی ساده، طراحی چیدمان سنتی منزل با استفاده از وسایل سنتی تزیینی است. در اینجا منظور ما این نیست که مثلا به جای مبل و میز از وسایل سنتی مثل پشتی و کرسی استفاده کنید، بلکه بیشتر تمرکزتان را بر المان‌های کوچک و زینتی بگذارید. مثلا چند ظرف تزئینی قدیمی روی جلو مبلی خود قرار دهید، یا از یک پارچه با طرح سنتی به عنوان شال مبل استفاده کنید. با این دیدگاه می‌توانید ترکیبی از مدرنیته و سنت را در دکوراسیون منزل خود برقرار کنید. مثلن همان ایده‌ی پارچه سنتی به عنوان شال مبل، می‌تواند مبل مدرن شما را به یک مبل سنتی مدرن تبدیل کند.

خرید بهترین کالا و وسایل خانه برای دکوراسیون سنتی از فروشگاه صفایی اصفهان

سبک دکوراسیون سنتی با فرهنگ و اصالت ایرانی در هم آمیخته است. این موضوع باعث می‌شود که عده زیادی برای حفظ اصالت و فرهنگ ایرانی سبک دکوراسیون سنتی را برای چیدمان وسایل خانه خود انتخاب کنند. احساس راحتی که دکوراسیون سنتی به خانه می‌بخشد حس اصالت و آرامش را در وجود هر کسی ایجاد خواهد کرد. در این مقاله درباره ویژگی، جزییات و ترفندهای پیاده سازی دکوراسیون سنتی در خانه صحبت کردیم.

ما در فروشگاه صفایی اصفهان با بیش از 80 سال سابقه، بهترین کالا و منسوجات خانه را برای هم‌وطنان عزیزمان تولید کرده ایم. شما می‌توانید بهترین منسوجات را با قیمت مناسب از طریق سایت سفارش داده و در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق پست پیشتاز یا تیپاکس آن را تحویل بگیرید. می‌توانید با کارشناسان صفاهوم از طریق شماره 32223334-031 تماس بگیرید و برای خرید محصولات، مشاوره رایگان دریافت کنید.