این مطلب مخصوص افرادی است که اتاق‌ خواب‌های کوچکی دارند و ایده‌ای برای چیدمان و دکوراسیون خود ندارند. گاهی اوقات فکر می‌کنیم اتاق خواب کوچکی داریم و امکان چیدمان شیک و خاص برای ما وجود ندارد. غافل از اینکه فقط با چند ترفند ساده و باورنکردنی می‌توانیم یک اتاق خواب را به بهترین سبک بچینیم. اگر اتاق خواب نقلی شما نیاز به ایده‌های جذاب برای چیدمان دارد مطالعه این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله از مجله صفاهوم ترفندهای جالب برای چیدمان اتاق خواب کوچک و نقلی را معرفی خواهیم کرد.

1. رعایت و ایجاد تقارن، مهم‌ترین اصول چیدمان اتاق خواب کوچک

ایجاد تقارن را می‌توانیم به‌عنوان مهم‌ترین اصول چیدمان اتاق خواب کوچک نام ببریم. برای اینکه اتاق خواب نقلی ما مرتب‌تر دیده شود باید کالای خواب یا همان سرویس خواب مانند تخت و پاتختی‌ها را در میانه عرض اتاق قرار دهیم. پاتختی‌ها را نیز باید در دو طرف تخت قرار دهیم. اگر تخت را زیر پنجره بگذارید و پاتختی‌ها کمی از دیوار زیر پنجره فاصله داشته باشند چیدمان بهتری خواهید داشت.

اگر در اتاق خواب کمد دیواری دارید باید تخت را در موقعیتی قرار دهید که مزاحمتی برای باز و بسته کردن درب‌های کمد نداشته باشد. دیوار روبه‌رویی پنجره‌ هم در صورت خالی بودن بهترین انتخاب برای قرار دادن یک دراور کوچک و نقلی است. بهتر است از تنوع وسایل و سرویس خواب در اتاق خواب جلوگیری کنید. برای مثال اگر چیدمان اتاق خواب دخترانه را به عهده دارید فقط از یک میز توالت یا دراور کوچک استفاده کنید.

ایجاد تقارن، مهم‌ترین اصول چیدمان اتاق خواب کوچک

2. برخی وسایل اضافه سرویس خواب را حذف کنید

در زمان خرید وسایل اتاق خواب باید به ابعاد و متراژ اتاق نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. به‌عنوان مثال برای چیدمان اتاق خواب کودک و نوجوان در یک فضای محدود نیازی به خرید چندین کمد برای لباس، اسباب‌بازی،‌ کتاب یا میز تحریر و قفسه‌های مختلف نیست. فراموش نکنید اتاق خواب محلی برای استراحت است و آشفتگی آن باعث سلب آسایش می‌شود.

برای اینکه از فضای اتاق استفاده بهینه‌تری داشته باشید برخی از وسایل اضافه که جای بیشتری می‌گیرند اما کاربرد چندانی ندارند را حذف کنید. یکی از این وسایل پاتختی‌های کنار تخت است. با حذف یک یا هر دو پاتختی فضای بیشتری در اتاق خواب در اختیار شما قرار خواهد داشت. همچنین اگر فضای کافی برای نگهداری از انواع منسوجات خواب برای فصل‌های مختلف را ندارید،‌ استفاده از یک روتختی چهارفصل به شما کمک خواهد کرد. روتختی‌های چهارفصل برای هر نوع آب‌وهوایی مناسب هستند و دیگر نیازی به تعویض رختخواب در سرما و گرما نخواهید داشت.

3. چیدمان اتاق خواب کوچک با وسایل ساده

3. چیدمان اتاق خواب کوچک با وسایل ساده، ترفندی جالب برای اتاقی کوچک

چیدمان اتاق خواب کوچک با وسایل ساده ترفندی است که از شلوغ شدن محیط جلوگیری می‌کند. هر چه فضای یک اتاق کوچک خلوت‌تر باشد استفاده بیشتری از محیط می‌توان کرد. استفاده از آباژورهای دیواری، عدم استفاده از تاج تخت، نصب کاغذ دیواری‌های متنوع مثل دریا، کتابخانه و منظره روی یک دیوار، استفاده از آینه، استفاده از کشوها و باکس‌های زیر تختی، چیدمان وسایل اضافه زیر تخت و خرید کالای خواب با ابعاد مناسب اتاق از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در دکوراسیون اتاق خواب کوچک در نظر گرفت.

گاهی اوقات وسایل اتاق هم نقش موثری در تزیین یا چیدمان دارند. فرض کنید مشغول تزیین و چیدمان اتاق خواب عروس هستید و فضای محدودی در اختیار شماست. بهترین راهکار برای اینکه دکوراسیون جذابی داشته باشید خرید روتختی عروس است. روتختی عروس اسپرت یا روتختی عروس سه بعدی از جذاب‌ترین مدل‌هایی‌اند که در چیدمان اتاق تاثیر فوق‌العاده‌ای دارند.

ترفندهای جالب برای اتاق خواب کوچک

4. تخت را در مناسب‌ترین جای اتاق قرار دهید

هیچ قانونی وجود ندارد که شما تخت را در کدام قسمت اتاق قرار دهید. گاهی اوقات پنجره اتاق در قسمتی است که امکان قرار دادن تخت زیر پنجره وجود ندارد. در چنین شرایطی بهترین جا برای قرار دادن تخت گوشه اتاق است. وقتی تخت در گوشه‌ای از اتاق قرار بگیرد فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنیم در زمان خرید تخت به ابعاد اتاق و ویژگی‌های تخت نیز دقت کنید. تخت‌هایی که در قسمت زیرین آن‌ها کشوهای متعددی وجود دارد برای خانه‌های کوچک مناسب‌اند.

برای یک اتاق خواب کوچک بهتر است از تخت‌های کوچک و مدرن استفاده کنید. تخت‌های بزرگ و کلاسیک به دلیل داشتن تاج و کتیبه‌های بزرگ جای بیشتری را اشغال می‌کنند و مناسب اتاق‌های کوچک نیستند. در چیدمان اتاق خواب کوچک برای عروس بهتر است بهترین مدل روتختی عروس را با مدل تخت هماهنگ کنید. برای مثال اگر تخت‌های کلاسیک و منبت‌کاری شده را می‌پسندید روتختی‌های ساتن بهترین انتخاب برای شماست. اگر هم به تخت‌های مدرن و کوچک علاقه دارید از روتختی عروس سه بعدی یا روتختی اسپرت عروس کمک بگیرید.

استفاده از دیوارها را فراموش نکنید

5. استفاده از دیوارها را فراموش نکنید

در خانه‌هایی که اتاق‌های کوچک و فضای محدودی دارند بهترین کار استفاده از دیوارهای خانه برای چیدمان است. در چیدمان اتاق خواب دخترانه و پسرانه یا عروس و داماد می‌توانید از انواع شلف‌های دیواری استفاده کنید. میزها و قفسه‌های دیواری هم در چنین شرایطی کاربرد بسیاری دارند. میزها کامپیوتر دیواری که قابلیت تاشو نیز دارند برای اتاق‌ خواب‌های کوچک بهترین گزینه هستند. لامپ‌های دیوار کوب نیز جایگزین خوبی برای آباژورهای روی میز هستند تا فضای بیشتری در کف اتاق در اختیار داشته باشید.

بعد از چیدمان اتاق خواب به فکر دکوراسیون نشیمن که مهم‌ترین قسمت خانه است باشید. استفاده از رانر می‌تواند تاثیر مثبتی در فضای خانه داشته باشد. بعد از بررسی تفاوت رانر با رومیزی مناسب‌ترین مدل رومیزی و رانر را برای میزهای خود انتخاب کنید و دکوراسیونی شیک بسازید.

تخت را در مناسب‌ترین جای اتاق قرار دهید

چیدمان اتاق خواب کوچک ایرانی؛ بومی‌سازی چیدمان‌های جهانی

بعد از اینکه فهمیدیم اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم، بهتر است یک رنگ و بوی ایرانی به چیدمان اتاق خواب کوچک خود بدهیم. هرچند که در فرهنگ سنتی ما چیدمان اتاق کوچک خیلی مرسوم نبوده، اما می‌توان در آن المان‌های خوبی برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک دونفره پیدا کرد. مثلا برای چیدمان سرویس خواب در اتاق کوچک می‌توان از تخت خواب‌های بدون پایه استفاده کرد که در عین مدرن بودن، حس و حال لحاف تشک‌های سنتی ایرانی را تداعی می‌کند. همینطور می‌توان با الهام گرفتن از طاقچه‌های ایرانی، از آینه و میز دیواری به جای میز آرایش استفاده کرد. همچنین استفاده از رنگ آبی فیروزه‌ای در سرویس خواب در عین آرامش‌بخش بودن، یک رنگ و لعاب ایرانی به اتاق خواب کوچک و شیک شما خواهد داد. به همین ترتیب می‌بینید که اضافه کردن فاکتورهای ایرانی به اصول و قواعد چیدمان اتاق خواب کوچک دونفره می‌تواند به شما ایده‌هایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک ایرانی بدهد.

برای چیدمان اتاق خواب کوچک از متخصصین دکوراسیون داخلی صفاهوم کمک بگیرید

در این مقاله درباره نحوه چیدمان اتاق خواب کوچک و نقلی صحبت کردیم. چنانچه شما هم اتاق کوچکی دارید کدامیک از این پیشنهادات را برای دکوراسیون اتاق می‌پسندید؟ درصورتی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و مشورت با متخصصین داخلی طراحی دکوراسیون و چیدمان جهیزیه عروس هستید با شماره تلفن 32223334-031  تماس بگیرید. کارشناسان صفاهوم با داشتن سال‌ها سایقه در زمینه تزیین جهیزیه و دکوراسیون داخلی آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما هستند.