خرید روتختی مناسب یکی از تصمیمات و انتخاب‌هایی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد؛ چرا که یک خواب راحت به شما انرژی فوق‌العاده برای شروع یک روز خوب خواهد داد. مشکلاتی هم‌چون پرز روتختی باعث به‌ هم زدن آرامش ما هنگام خواب می‌شود؛ زیرا برخی از متریال‌ها به‌سرعت پرز می‌گیرند که این اتفاق، بسیار ناخوشایند و آزاردهنده خواهد بود. پرز ممکن است برای بسیاری از انواع روتختی‌ها بدون توجه به قیمت آن‌ها اتفاق بیفتد؛ سوال اصلی این است که چرا روتختی پرز میدهد و برای از بین بردن برز روتختی چه باید کرد؟ در ادامه این مقاله صفاهوم می‌توانید، مطالب مفیدی در خصوص از بین بردن پرز روتختی و راه‌هایی برای جلوگیری از آن را مطالعه کنید.

چرا روتختی پرز میدهد؟ دلیل اصلی، اصطکاک پارچه تولید شده از الیاف مصنوعی

پرز روتختی ممکن است بسیار آزاردهنده باشد. پارچه‌ای که زمانی ابریشمی و صاف بود، اکنون بافتی ناهموار و مبهم دارد. اگر محصولی خریداری کنید که پارچه آن پرز می‌دهد این نشانه بی‌کیفیتی پارچه است. در واقع حضور پلی استر یا الیاف مصنوعی در بافت پارچه عامل اصلی پرز دادن روتختی خواهد بود. معمولا پارچه‌های تترون، پنبه فلامنت یا پنبه پلی استر این خاصیت را دارند. اگر در خرید روتختی با این جنس‌ها برخورد کردید بی‌شک انتظار پرزدهی آن را داشته باشید.

هم‌چنین هنگام استفاده از روتختی، اصطکاک نیز عامل مهمی در ایجاد پرز و گلوله‌های ریز در سطح پارچه خواهد بود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که الیاف پنبه شکسته و درهم می‌‌شود. در طول شب با برخورد پاها، مو و ریش اصطکاک ایجاد می‌شود که این اتفاق باعث پرز دادن روتختی خواهد شد. در واقع روتختی با قرار گرفتن بیش‌از‌حد در معرض سایش، پرز داده و ظاهری ناخوشایند به خود می‌گیرد.

 الیاف مصنوعی و اصطکاک؛ از دلایل اصلی پرز گرفتن روتختی

برای از بین بردن پرز روتختی چه باید کرد؟ معرفی روش‌های از بین برد پرز روتختی

اکنون پاسخ سوال چرا روتختی پرز میدهد را دریافت کردید، با چند اقدام ساده می‌توانید پرز روتختی را از بین ببرید. پرز لزوما به این معنی نیست که باید عجله کنید و روتختی‌های جدید بخرید. چندین راه آسان و مقرون‌به‌صرفه برای نو کردن و احیای روتختی شما وجود دارد. روتختی‌ها در جنس‌های مختلفی از جمله روتختی مخمل، روتختی نخ پنبه، روتختی پلی استر و ساتن تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این متریال‌ها هم‌چون روتختی پلی استر که از الیاف مصنوعی ساخته شده‌ است، پس از مدتی استفاده، پرز می‌دهند. راهکارهای مختلفی برای از بین بردن پرز روتختی وجود دارد که در ادامه به بهترین و اثربخش‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده از تیغ؛ یکی از بهترین روش‌های از بین بردن پرز روتختی

اگر در خرید روتختی تک نفره یا دونفره، توجه کافی به جنس پارچه نداشته باشید، پس از مدتی استفاده از آن با گلوله‌های ریز مزاحمی مواجه خواهید شد که به آن‌ها پرز یا کرک گفته می‌شود. برای خلاص شدن از شر این گلوله‌های ریز، استفاده از تیغ بهترین گزینه به‌شمار می‌رود.

برای این کار، یک تیغ بردارید و آن را بالای روتختی قرار دهید. به‌آرامی تیغ را روی روتختی بکشید. سپس آن را بلند کرده و پرزهای اضافی را جمع کنید. این کار را چند بار انجام دهید، تا پرزها کاملا حذف شوند و روتختی شما مثل روز اول شود. برای اطمینان و تسلط بیشتر، می‌توانید تیغ را روی لبه یک شانه بچسبانید تا ناخواسته و با فشار یا لرزش دست، روتختی را پاره نکنید.

استفاده از تیغ؛ یکی از بهترین روش‌های از بین بردن پرز روتختی

برای از بین بردن پرز روتختی از قیچی استفاده کنید

تنها کاری که در این روش باید انجام دهید این است که کرک‌ها و پرزها را با قیچی ببُرید. البته اگر این راهکار را برای حذف پرزها به‌کار می‌برید باید احتیاط کنید. زیرا هنگام از بین بردن پرزها ممکن است، لرزش دست باعث بریدن و پاره شدن روتختی توسط قیچی شود. به‌همین دلیل توصیه می‌کنیم در این روش، از قیچی‌های کوچک استفاده کنید. برای راحتی کار نیز بهتر است این فرآیند روی یک سطح منحنی انجام شود.

ریش تراش برقی؛ سریع‌ترین روش برای از بین بردن پرزهای روتختی

ریش تراش یک معجزه برای از بین بردن پرزهای روتختی دونفره اسپرت یا کلاسیک است زیرا به‌سرعت پرزهای روتختی‌های بزرگ و کوچک را از بین می‌برد. این روش مانند تیغ عمل می‌کند با این فرق که امن‌تر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را روشن کنید و روی روتختی خود بکشید. این ابزار مفید ظاهر روتختی‌های شما را به‌میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

ریش تراش برقی؛ سریع‌ترین روش برای از بین بردن پرزهای روتختی

نوار چسب؛ راهکاری مناسب برای از بین بردن پرز روتختی

نوار چسب یکی از راهکارهای مناسب برای از بین بردن کرک‌های روتختی، پتو و شال مبل است. برای به کار بردن این روش، نوار چسب را ابتدا به شکلی که قسمت چسبناک آن رو به پایین باشد دور یکی از انگشتان و سپس به دور کف دست خود بپیچید، پس از آن روی روتختی بکشید و پرزها را از آن جدا کنید.

نوار چسب؛ راهکاری مناسب برای از بین بردن پرز روتختی

از چه روش‌هایی برای جلوگیری از پرز روتختی استفاده کنیم؟

اگر با پرزهای مزاحم و گلوله‌های ریز روی سطح روتختی مواجه شده‌اید و قصد تعویض آن را دارید، باید به شما بگوییم که نیازی به این کار نیست. خبر خوب این است که اگر روتختی‌های باکیفیت دارید، به‌راحتی می‌توانید از بروز پرز روتختی جلوگیری کنید. در اینجا چند نکته و ترفند ساده وجود دارد تا ملحفه‌های خود را کاملا نو و لوکس نگه دارید:

  • اتو و سشوار کشیدن روتختی
  • شست‌وشو با آب گرم
  • انتخاب و خرید پتو یا روتختی‌های تولید شده از الیاف طبیعی

با به‌کار بردن این راهکارها، به‌راحتی می‌توانید از بروز پرز‌ روی سطح روتختی جلوگیری کرده و دیگر نگران تعویض روتختی در کوتاه مدت نیز نباشید.

انتخاب روتختی با جنس نخ؛ روشی برای جلوگیری از پرز دادن روتختی

خرید روتختی با‌کیفیت از فروشگاه صفائی؛ یک معجزه برای خواب راحت

در این مقاله درباره اینکه چرا روتختی پرز میدهد و چه اقداماتی برای از بین بردن پرز روتختی انجام دهیم، صحبت کردیم. روش‌ها و راهکارهای مختلفی را برای از بین بردن و جلوگیری از پرز دادن روتختی مورد بررسی قرار دادیم. آیا شما روش دیگری را برای از بین بردن پرز روتختی می‌شناسید؟ نظرات و تجربیات شما برای ما بسیار ارزشمند است، پس در قسمت دیدگاه تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ما در فروشگاه اینترنتی صفائی با‌توجه‌به این دغدغه مشتریان، مرغوب‌ترین و با‌کیفیت‌ترین روتختی‌های بازار را عرضه می‌کنیم. برای خرید از سایت صفاهوم به بخش فروشگاهی مراجعه کرده و کالاهای مورد‌نظرتان را انتخاب کنید. ما در همه مراحل از انتخاب در سبد خرید تا تحویل کالا همراه لحظه‌به‌لحظه شما هستیم.