در پایان یک روز سخت و پر مشغله، خوابیدن در یک تخت گرم و نرم تنها چیزی است که خستگی‌ها را از بدن بیرون می‌کند. گاهی اوقات تشک تخت به‌مرورزمان، نرمی و انعطاف‌پذیری روزهای اول را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی داشتن خواب راحت به یک آرزو تبدیل می‌شود! برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، بهتر است همین امروز دست به کار شوید و به دنبال راهکارهایی برای افزایش عمر تشک خود باشید. در این مقاله تصمیم داریم به سؤال پرتکرار‌ «چگونه عمر تشک را بیشتر کنیم؟» پاسخ دهیم. اگر چند سال از خرید تشک تخت شما می‌گذرد، همین حالا نکاتی را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، به‌خوبی به خاطر بسپارید و آن‌ها را موبه‌مو انجام دهید. با انجام این راهکارها می‌توانید مدت‌ها از لذت داشتن یک خواب دلپذیر در تشکی نرم و منعطف بهره‌مند شوید.

۱. خرید تشک از بهترین برندهای موجود در بازار؛ احتیاط پیش از وقوع حادثه

پیش از بررسی پاسخ‌های متفاوت به سؤال «چگونه عمر تشک را بیشتر کنیم؟» باید یک مرحله قبل از آن را در نظر بگیریم. اگر قصد دارید از یک تشک به مدت چند سال استفاده کنید، باید کیفیت آن را در نظر بگیرید. مطمئناً شما هم این جمله را شنیدید که «پیشگیری بهتر از درمان است.»؛ بنابراین پیش از آن که به دنبال راه حل برای افزایش عمر تشک خود باشید، باید از کیفیت آن اطمینان پیدا کنید. جنس رویه تشک، کیفیت فنرهای استفاده شده در آن و میزان مقاومت و انعطاف‌پذیری تشک باتوجه‌به وزن خود، از نکاتی هستند که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید.  برندهای مختلفی برای تولید و فروش انواع کالای خواب از جمله تشک، در بازار موجود هستند؛ شما می‌توانید بعد از بررسی کیفیت و متریال استفاده شده در تولید تشک‌ها، باتوجه‌به بودجه خود بهترین خرید را انجام دهید.

افزایش عمر تشک با خرید کالای با کیفیت

۲. برای افزایش عمر تشک، آن را در سطح هموار قرار دهید

یکی از مهم‌ترین نکات برای افزایش عمر تشک، قرار دادن آن در یک سطح هموار و بدون پستی و بلندی است. اگر تشک در سطح ناهموار قرار بگیرد، فشار وزن شما به‌صورت یکسان در کل سطح تشک پخش نخواهد شد. در چنین شرایطی بعضی از قسمت‌ها که تحت فشار بیشتری بوده‌اند، بعد از گذشت مدتی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. در تشک طبی فنری این موضوع ممکن است بعد از مدتی باعث بیرون زدن فنر در قسمت‌های تحت فشار تشک شود. این موضوع علاوه‌بر این که باعث کاهش عمر تشک می‌شود، به سلامت ستون فقرات نیز صدمه وارد می‌کند؛ زیرا وزن شما به‌صورت یکسان در سطح تشک پخش نشده و بعضی از قسمت‌های ستون فقرات فشار بیشتری را تحمل می‌کند. برای جلوگیری از آسیب دیدن تشک به این صورت، از تخته‌های چوبی یا تخته‌های فلزی مشبک زیر تشک استفاده کنید.

۳. هر چند ماه یکبار تشک را بچرخانید

درون تشک‌های طبی، اسفنج و فنر قرار دارد که پس از مدتی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. برای کاهش صدمات وارد شده به تشک و افزایش عمر آن، بهتر است حداقل هر ۳ ماه یکبار تشک را پشت و رو کرده و هر ۶ ماه یکبار نیز آن را سر و ته کنید. با این کار انعطاف‌پذیری تشک در هر دو طرف حفظ شده و از پوسیدگی رویه آن در سمتی که بیشتر استفاده شده است، به‌راحتی جلوگیری می‌شود. بعد از چرخاندن تشک برای حفظ فرم آن به‌‌آرامی با دست روی سطح آن ضربه بزنید.

چرخش تشک برای افزایش عمر آن

اگر قصد خرید بالش طبی دارید، به بخش فروشگاهی سایت صفاهوم سر بزنید و از بین محصولات متنوع این دسته‌بندی، بالش موردنظر خود را انتخاب کنید.

۴. شستشوی تشک به‌صورت منظم را جدی بگیرید

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش عمر تشک، تمیز کردن آن است. بعد از مدتی استفاده کردن از تشک، گرد و خاک، پوست‌های مرده، اثرات ناشی از تعریق بدن و انواع آلودگی‌ها روی سطح آن جمع می‌شود. برای تمیز کردن تشک، ابتدا روی آن را جاروبرقی بکشید. بعد از جارو کردن هرگونه گردوغبار و پوست‌‌های مرده از روی سطح تشک و درزهای آن، باید آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن تشک می‌توانید از محلول آب و مایع لباسشویی استفاده کنید؛ به این صورت که با یک دستمال تمیز آغشته به محلول، ابتدا تشک را لکه‌زدایی کنید. در مرحله بعدی می‌توانید کل سطح تشک را با این محلول و دستمال تمیز کنید. بعد از اتمام کار، تشک را در فضای باز و ترجیحاً در برابر تابش نور خورشید قرار دهید. با این کار علاوه‌بر این که تشک سریع‌تر خشک می‌شود، همه قارچ‌ها و میکروب‌های درون منافذ آن نیز کشته می‌شوند. تمیز کردن تشک به‌صورت منظم، علاوه‌بر کمک به افزایش عمر آن، از بروز آلرژی‌های پوستی و تنفسی ناشی از انتقال آلودگی‌های سطح تشک جلوگیری می‌کند.

شستشوی تشک طبی برای افزایش عمر تشک

۵. چگونه عمر تشک را بیشتر کنیم؟ از روتختی استفاده کنید

یکی از راهکارهای فوق‌العاده کاربردی برای افزایش عمر تشک، استفاده از انواع روتختی است. روتختی به‌عنوان یک لایه محافظ عمل کرده و انتقال آلودگی‌ها به تشک را کاهش می‌دهد؛ همچنین شستن روتختی هر چند وقت یکبار بسیار آسان‌تر از شستن تشک است. شستن تشک با این که به افزایش عمر آن کمک می‌کند ولی درصورت تکرار بیش از حد، رطوبت ناشی از شستشو به اسفنج درون آن آسیب وارد می‌کند. روتختی حتی اگر در اثر شستشو مکرر کمرنگ یا پوسیده شود، تعویض آن بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از تعویض تشک خواهد بود. با استفاده از روتختی‌های متنوع علاوه‌بر افزایش عمر تشک، هر چند وقت یکبار جلوه متفاوتی به دکوراسیون اتاق خود ببخشید.

خرید تشک طبی از صفاهوم

با خرید تشک‌ طبی مرغوب از صفاهوم، نگران عمر کوتاه تشک خود نباشید

در این مقاله پاسخ سؤال «چگونه عمر تشک را بیشتر کنیم؟» را به‌طورمفصل بررسی کردیم. با قرار دادن تشک در سطح هموار، چرخاندن آن در بازه‌های منظم چند ماهه و توجه به نظافت تشک می‌توان تا مدت‌ها از یک تشک استفاده کرد. نکته مهم پیش از انجام همه این راهکارها، خرید یک تشک باکیفیت است. تشک‌های مختلف از برندهای گوناگون در بازار موجود هستند؛ بنابراین باید هنگام خرید از کیفیت آن‌ها اطمینان پیدا کرد. فروشگاه صفاهوم با عرضه انواع کالای خواب و تشک‌های طبی از برندهای مطرح، خیال خریدار را از بابت کیفیت کالا راحت کرده است. برای مشاهده و خرید انواع کالای خواب و تشک‌های طبی، به بخش فروشگاهی این مجموعه سر بزنید و از محصولات متنوع آن دیدن کنید.