اگر در سال‌های اخیر به دنبال خرید یا اجاره خانه یا ویلا بوده باشید، احتمالا بارها اسم «اتاق خواب مستر» را شنیده‌اید. شاید در آن موقعیت به هر دلیلی نتوانستید از فروشنده سوال کنید که اتاق خواب مستر چیست و چه تفاوتی با اتاق‌های دیگر دارد. اما نگران نباشید. در این مقاله هر آنچه را که باید درباره این قسمت مهم از خانه را بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم و به صورت کاملا تخصصی راهنمایی‌تان می‌کنیم چطور اتاق خواب مسترتان را چیدمان و تزئین کنید. فقط 5 دقیقه مطالعه این مطلب کاربردی کافی است تا طراح داخلی همه فن حریف اتاق مستر خانه‌تان شوید.

اتاق خواب مستر چیست؟ مستر و کلوزت یعنی چه؟

به اتاق خواب اصلی که اغلب بزرگ‌ترین اتاق خانه است و تخت زن و شوهر یا والدین در آن قرار دارد، اتاق مستر می‌گویند. اتاق‌های مستر نسبت به اتاق‌های کوچک‌تر امکانات بیشتری دارند و در واقع اغلب فضاهای بزرگی هستند که بیش از یک تخت و کمد را شامل می‌شوند. برای مثال در بیشتر موارد، در اتاق‌های مستر حمام و سرویس بهداشتی هم می‌سازند و در خانه‌های لوکس‌تر ورودی جکوزی و سونا هم از اتاق مستر است. علاوه بر این، اگر اتاق مستر به اندازه کافی بزرگ باشد، فضایی را نیز برای نگهداری از لباس‌ها، کیف‌ها و کفش‌ها می‌سازند که به آن کلوزت می‌گویند.

نکته مهم دیگر درباره اتاق خواب مستر، دکوراسیون خاص و منحصر به فرد آن است. در واقع وقتی پای چیدمان و دکور چنین اتاق مهمی به میان می‌آید، دیگر قیمت روتختی ساده و شیک اهمیتی نداشته و کاملا ارزشش را دارد که بخش بزرگی از هزینه‌ای را که برای دکوراسیون خانه کنار گذاشته بودید، به طراحی داخلی اتاق مستر اختصاص دهید؛ چرا که احتمالا ساعات و روزهای طولانی از عمرتان را در اتاق مستر بگذرانید. در ادامه ایده‌هایی را برای دکوراسیون اتاق مستر می‌خوانید.

چیدمان اتاق خواب مستر

اولین اصل دکوراسیون اتاق خواب مستر بزرگ: ایجاد مناطق جداگانه

قبل از خرید کالای خواب و دیگر ملزومات یک اتاق خواب مستر بزرگ، بهتر است فضاهای جداگانه‌ای را در اتاق مشخص و تعریف کنید. به این منظور می‌توانید از تقسیم کننده‌های اتاق که جلوی نور طبیعی را نمی‌گیرند، استفاده کرده یا کتابخانه را در وسط اتاق بگذارید و به این ترتیب، فضای مطالعه و خواب را از هم جدا کنید. اگر اتاق مسترتان به اندازه کافی مانند تصویر زیر بزرگ نیست، این کار را نکنید و چیزی را در وسط اتاق قرار ندهید تا با وسایل، فضای زیادی اشغال نشود.

استفاده از درب مستر شیشه‌ای؛ ایده‌ای جذاب برای دکوراسیون سرویس بهداشتی

تا چند سال قبل، فضای جداگانه‌ای برای حمام و سرویس بهداشتی اتاق مستر ساخته می‌شد. در واقع سرویس بهداشتی و حمام با همان دیوارهای سایر قسمت‌های خانه جدا می‌شدند. اما ایده جذاب‌تر، این است که از درب مستر شیشه‌ای برای جداسازی چنین فضاهایی استفاده کنید. با این کار، فضای اتاق کوچک نمی‌شود و ضمن اینکه در حمام نور طبیعی خواهید داشت. برای دکوراسیون این قسمت، می‌توانید رنگ دیوار پشت حمام را با روتختی کلاسیک یا دیگر وسایل اتاق مستر ست کنید.

انتخاب پرده ساده و شیک برای پنجره اتاق خواب مستر

اتاق مستر جایی است که باید در آن بیشترین احساس راحتی و امنیت را داشته باشید. بنابراین، روی دنج شدن این قسمت از خانه سرمایه‌گذاری کنید. در این راستا، یکی از کارهای مفید خرید و نصب پرده‌های کرکره‌ای روی پنجره‌هاست؛ به ویژه اگر اتاق مسترتان در مجاورت کوچه یا خیابان قرار دارد و ممکن است شب‌ها نور خیابان اذیت‌تان کند. پرده‌های کرکره‌ای در طول روز هم جلوی نور را نمی‌گیرند و در عین حال حریم خصوصی شما را حفظ می‌کنند.

پرده‌های سفید مینیمالیستی ظاهر مدرنی به اتاق مستر می‌دهند، اما اگر سبک‌های سنتی‌تر را دوست دارید، پرده چوبی رنگی انتخاب کنید. اگر قیمت تشک مهمان آنچنان بالا نبود و همچنان برای دکوراسیون اتاق مهمان بودجه داشتید، این پرده‌ها را می‌توانید در آن اتاق هم نصب کنید.

انتخاب پرده ساده و شیک برای پنجره اتاق خواب مستر

بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق مستر چیست؟

بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، آرامش‌بخش‌ترین و به عبارتی بهترین گزینه برای دکوراسیون اتاق خواب رنگ‌های سردی مانند آبی و خاکستری کمرنگ هستند و به خواب آرام شما کمک می‌کنند. رنگ‌های تندی مانند قرمز، نارنجی و زرد ضربان قلب را افزایش می‌دهند و بنابراین ممکن است بیشتر سرحال‌تان کنند. به همین دلیل بدترین رنگ‌ها برای دکوراسیون و دیزاین اتاق خواب عروس و داماد محسوب می‌شوند. خلاصه اینکه اگر می‌خواهید در اتاق مسترتان احساس آرامش داشته باشید، از رنگ‌های ملایم با تناژ سرد برای دیوار اتاق خواب استفاده کنید.

انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق مستر

بهترین مکان برای نصب تلویزیون در اتاق خواب مستر

یکی دیگر از امکانات اتاق خواب‌های مستر نسبت به دیگر اتاق‌های خانه، تلویزیون است که اغلب طراحان داخلی برای محل نصب آن چالش دارند. تلویزیون اتاق خواب باید در جایی قرار بگیرد که به‌راحتی از روی تخت قابل مشاهده بوده و از طرف دیگر، در صورت عدم استفاده به اندازه کافی از نظر بصری پنهان باشد. یکی از ایده‌های کاربردی این است که تلویزیون را بین کشوها و کمدهای دیواری قرار دهید. به این ترتیب، کمترین فضا را اشغال کرده و این قاب‌بندی منظم، جلوه لوکس و جذابی به اتاق‌تان می‌بخشد.

انتخاب بهترین مکان برای نصب تلویزیون در اتاق خواب مستر

دکوراسیون اتاق خواب مستر با محصولات خاص صفاهوم

در این مقاله توضیح دادیم که اتاق خواب مستر چیست. همچنین 5 ایده جذاب برای خاص‌تر به نظر رسیدن اتاق مسترتان پیشنهاد کردیم. شما می‌توانید با خرید وسایل موردنیازتان از صفاهوم هر ایده نابی را برای دکوراسیون اتاق مستر پیاده کنید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره نحوه دکوراسیون اتاق مستر دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی مجله صفاهوم به اشتراک بگذارید.