بر اساس آخرین آمار، 7 تا 10 میلیون از جمعیت ایران دچار کمبود خواب هستند و به‌طورمتوسط کمتر از هفت ساعت در شب می‌خوابند. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود خواب می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌ها از جمله مشکلات قلبی، دیابت، چاقی و بیماری کلیوی را افزایش دهد. همچنین به‌طورمتوسط خواب کمتر از پنج ساعت در شبانه روز خطر مرگ و میر را تا 15 درصد در مقایسه با همسالانی که خواب کافی دارند، بیشتر می‌کند. ازآنجایی‌که یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر کیفیت و کمیت خواب شبانه، رنگ دکوراسیون اتاق است، در این مقاله به روانشناسی رنگ اتاق خواب می‌پردازیم. با مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که ترکیب رنگ اتاق خواب چه تاثیر شگرفی بر وضعیت خواب شما دارد.

بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب چیست؟

بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب و دکوراسیون آن مانند روتختی و موارد دیگر، رنگ‌های آبی، زرد، سبز، نقره‌ای، نارنجی و صورتی هستند. این رنگ‌ها استرس را کاهش می‌‎دهند و سیستم عصبی را آرام می‌کنند. استفاده از رنگ‌های ملایم یا پاستیلی فضای دل‌پذیری به امن‌ترین نقطه خانه شما می‌بخشد.

آبی: بهترین‌ رنگ دکوراسیون اتاق خواب

یکی از بهترین رنگ‌ها برای دکوراسیون اتاق خواب، آبی است؛ زیرا آرامش زیادی به همراه دارد. مغز به دلیل گیرنده‌های خاصی به نام سلول‌های گانگلیونی که در شبکیه چشم قرار دارند، نسبت به رنگ آبی بیشتر از هر رنگ دیگری حساس است.

در نتیجه با ادراک رنگ آبی توسط این سلول‌ها، هورمون ملاتونین ترشح می‌شود. ملاتونین هورمون خواب است و بر چرخه خواب و بیداری تاثیر می‌گذارد. از طرف دیگر، با مشاهده رنگ آبی، کورتیزول کمتری تولید می‌شود که بر کیفیت خواب موثر است.

آرامش بسیار؛ با استفاده از رنگ آبی در ترکیب رنگ اتاق خواب

روانشناسی رنگ زرد برای اتاق خواب

تاثیر رنگ اتاق بر خواب شما آنقدر زیاد است که توصیه می‌شود به جای قیمت روتختی دو نفره، انتخاب رنگ آن را در اولویت قرار دهید. علاوه بر آبی، رنگ زرد ملایم نیز محیط آرامی ایجاد می‌کند. این رنگ استرس را کاهش می‌دهد؛ بنابراین با وجود روتختی زردرنگ می‌توانید با آرامش بیشتری بخوابید. رنگ‌های روشن‌تر انرژی را افزایش می‌دهند و باید از آن‌ها، حداقل برای دکوراسیون اتاق خوابتان، اجتناب کنید.

سبز، گزینه‌ای عالی برای انتخاب رنگ سرویس خواب

براساس روانشناسی رنگ اتاق خواب، سبز نیز یکی دیگر از رنگ‌هایی است که مغز به‌سرعت آن را ادراک می‌کند. اتاق سبز رنگ نیز مانند اتاق آبی به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید؛ زیرا سبز رنگی غیرمحرک است. بهترین رنگ‌های سبز برای خواب باید تناژ رنگی آبی داشته باشند. رنگ‌های گرم‌تری مانند سبز متمایل به زرد، بیشتر باعث افزایش انرژیتان می‌شوند.

ایجاد آرامش در اتاق خواب با استفاده زا رنگ سبز

ترکیب طوسی و نقره‌ای؛ جدیدترین رنگ اتاق خواب

اگر رنگ‌های خنثی را ترجیح می‌دهید، نقره‌ای یک انتخاب عالی به ویژه برای کاور روتختی است. برخلاف رنگ‌های خاکستری تیره، نقره‌ای باعث آرامش می‌شود. روانشناسی رنگ طوسی برای اتاق خواب به ما می‌گوید حتما رنگ نقره‌ای مات انتخاب کنید نه رنگ براق؛ چرا که درخشش هر رنگی اثر معکوس دارد و بیشتر شما را بیدار نگه می‌دارد.

صورتی چرک و نارنجی؛ بهترین انتخاب از نظر روانشناسی رنگ اتاق خواب نوجوان

رنگ‌های نارنجی روشن، از جمله مایل به قهوه‌ای و بژ، رنگ گرمی دارند که یادآور ساحل شنی است و فضایی دلپذیر در اتاق خواب شما ایجاد می‌کنند. رنگ‌های نارنجی را با ته‌رنگ قهوه‌ای مانند سفالی انتخاب کرده و از رنگ‌های نارنجی روشن اجتناب کنید؛ زیرا چنین رنگ‌هایی برای مغز نیروبخش هستند. صورتی هم ممکن است به دلیل تناژ قرمز، رنگ مناسبی برای اتاق خواب به نظر نرسد، اما صورتی ملایم و طبیعی حس آرامش را القا می‌کند.

نارنجی و صورتی؛ بهترین ترکیب رنگ اتاق خواب

بدترین رنگ‌ها برای اتاق خواب چیست؟

از دیدگاه روانشناسی رنگ ها برای اتاق خواب، بنفش، خاکستری، قهوه‌ای و قرمز بدترین رنگ‌ها هستند. خاکستری و قهوه‌ای احساسات منفی را بیشتر می‌کنند و بنفش و قرمز هم هوشیاری را افزایش می‌دهند؛ بنابراین مهم است حتی برای انتخاب روتختی هتلی به روانشناسی رنگ اتاق خواب توجه کنید تا مشتریان تجربه خوبی از اقامت در هتل شما داشته باشند.

روانشناسی رنگ بنفش برای اتاق خواب

بنفش روشن انتخاب خوبی برای اتاق خواب نیست. رنگ‌های بنفش روشن ته‌رنگی مایل به قرمز دارند؛ در نتیجه سطح انرژی را افزایش می‌دهند و شما را هوشیار نگه می‌دارند، اما رنگ‌های بنفش ملایم‌تر خواب‌آلودگی را افزایش می‌دهند. اگر تصمیم دارید اتاق خواب خود را به رنگ بنفش درآورید، سعی کنید رنگ‌های ملایم‌تری مانند بنفش اسطوخودوسی را انتخاب کنید.

اتاق خواب طوسی مشکی؛ یکی از بدترین‌ها در روانشناسی رنگ اتاق خواب

خاکستری تیره باعث افزایش افسردگی می‌شود، زیرا حسی مشابه روزهای بارانی به شما می‌دهد. رنگ‌آمیزی دیوارها با این رنگ تیره و انتخاب رنگ دکوراسیون اتاق خواب از طیف خاکستری فضای غمگینی ایجاد می‌کند. اگر رنگ خنثی می‌خواهید، نقره‌ای یا خاکستری با ته رنگ آبی انتخاب‌های بهتری هستند و به عقیده بسیاری از افراد، بهترین پارچه روتختی به همین رنگ است.

عکس رنگ اتاق خواب مشکی

روانشناسی سرویس خواب قهوه‌ای سوخته و قرمز

قهوه‌ای رنگ تیره و تاری است که ناخودآگاه احساس غم و اندوه را افزایش می‌دهد و به جای خواب باعث بی‌قراری می‌شود؛ بنابراین این رنگ هم برای فضای اتاق خواب مناسب نیست. علاوه بر این، قرمز رنگی نیروبخش است که ضربان قلب را افزایش می‌دهد. رنگ قرمز مغز را فعال‌تر کرده و هوشیاری را بیشتر می‌کند.

تضمین خواب راحت با یادگیری روانشناسی رنگ برای اتاق خواب

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره روانشناسی رنگ اتاق خواب بدانید را به‌طور خلاصه توضیح دادیم و گفتیم هر رنگ چه تاثیری بر کیفیت خواب شما دارد. پس باید در انتخاب رنگ اتاق خواب، نهایت دقت و سلیقه خود را به کار بگیرید. اگر سوالی دراین‌باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی مجله صفاهوم باشیم.