تصور کنید درحالی‌که به‌شدت برای استفاده از سرویس بهداشتی عجله دارید، به‌محض ورودتان به توالت، بوی زننده‌‌ سرویس بهداشتی به صورتتان می‌خورد. بوی ناخوشایندی که حتی فضای بیرون از توالت را نیز آلوده کرده است. دانستن روش‌های از بین بردن بوی بد دستشویی، به شما کمک می‌کند تا دیگر با چنین صحنه‌ای روبه‌رو نشوید. در این مطلب، ۶ روش کاربردی را معرفی خواهیم کرد که از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری می‌کند.

1. تمیز کردن منظم سرویس بهداشتی؛ از خالی کردن سطل زباله تا شستشوی حوله‌ها

از دلایل بوی بد سرویس بهداشتی، می‌توان به پربودن سطل زباله در سرویس بهداشتی و رطوبت باقی‌مانده روی حوله‌های داخل توالت اشاره کرد. خالی‌کردن منظم سطل زباله، شستشوی دوره‌ای پادری حمام و دستشویی، تعویض حوله‌ها و شستن منظم سرویس توالت به از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی کمک می‌کند. درصورتی‌که برای شستشوی کف و دیوارهای سرویس بهداشتی به مواد شیمیایی حساسیت دارید، برای از بین بردن بوی بد دستشویی آپارتمان پیشنهاد می‌کنیم از مواد طبیعی مثل جوش شیرین، سرکه، نمک یا نوشابه استفاده کنید.

2. استفاده از زغال چوب بامبو؛ روشی برای رفع بوی بد توالت ناشی از قارچ و کپک روی دیوار

رطوبت و فضای سرویس بهداشتی، شرایط مناسبی برای رشد قارچ و باکتری به‌وجود می‌آورد. لکه‌های سیاه روی درزهای سرامیک دیوار، کف سرویس بهداشتی، اطراف کاسه توالت یا سرویس فرنگی ناشی از وجود قارچ و کپک است؛ از عوامل علت بوی بد توالت فرنگی و سرویس بهداشتی به شمار می‌روند. زغال چوب بامبو یک محصول سازگار با طبیعت است که بو و رطوبت باقیمانده در سرویس بهداشتی را به‌خوبی جذاب می‌کند. رطوبتی که باعث ایجاد قارچ و کپک‌های روی دیواره سرویس بهداشتی می‌شود، به‌سادگی با زغال چوب بامبو از بین خواهد رفت. 

تکه‌ای از این زغال را در سرویس بهداشتی یا حمام قرار دهید تا شاهد از بین رفتن قارچ‌های روی دیوار باشید. همچنین در صورت نداشتن زغال بامبو برای از بین بردن لکه‌های کپک، می‌توانید از مخلوط سرکه و نمک، جوش شیرین یا پاک‌کننده‌های شیمیایی استفاده کنید. در صورت ظهور لکه‌های سیاه قارچ و کپک روی حوله‌های داخل سرویس بهداشتی، برای جلوگیری از بیماری‌های پوستی پیشنهاد می‌کنیم نسبت‌به تعویض حوله‌ها اقدام کنید. در نظر داشته باشید براساس اندازه و جنس، برند و کشور تولیدکننده قیمت حوله دست و صورت متفاوت است.

تاثیر زغال درخت بامبو در از بین بردن بوی توالت

3. استفاده از جوش شیرین؛ محلول غیرسمی به‌عنوان بهترین جرم گیر کاشی و سرامیک

جوش شیرین بهترین جرم‌گیر غیرسمی برای تمیز کردن سرویس بهداشتی محسوب می‌شود. اگر به محلول‌های شیمیایی در بازار حساسیت دارید یا به‌دنبال روش غیرشیمیایی برای پاک کردن سرویس بهداشتی هستید، از معجزه جوش شیرین به‌عنوان جرم‌گیر کاشی و سرامیک غافل نشوید. جوش شیرین برای از بین بردن لکه‌های سخت درزهای سرامیک موثر است. با قرار دادن یک فنجان جوش شیرین در سرویس بهداشتی، پس از مدتی می‌توانید شاهد از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی باشید. ترکیب این ماده با نمک به‌همراه آب جوش نیز بوی بد چاه سرویس بهداشتی را از بین می‌برد. کافی است مقداری از جوش شیرین را داخل یک اسپری ریخته و با آن توالت را شستشو دهید. 

همچنین جوش شیرین راه موثری برای از بین بردن لکه‌های روی لباس و حوله است. علاوه‌براینکه به پاک شدن لکه‌ها کمک می‌کند، حساسیت‌های پوستی ناشی از مصرف مواد شستشوی شیمیایی نیز به‌دنبال  ندارد؛ درنتیجه بهتر است به‌جای لکه‌برهای شیمیایی، از جوش شیرین برای لکه‌بری حوله و لباس استفاده کنید. باتوجه‌به قیمت انواع حوله و لباس مانند قیمت حوله تن پوش برای از بین بردن لکه‌ها، مصرف جوش‌شیرین به‌جای لکه‌برهای شیمیایی، علاوه‌بر اینکه به ماندگاری و حفظ لباس و حوله کمک می‌کند، صرفه اقتصادی بیشتری نیز نسبت‌ به برخی از لکه‌برهای موجود در بازار دارد. ضمن‌اینکه حساسیت پوستی هم ایجاد نخواهد کرد.

استفاده از محلول جوش شیرین و نمک در شستشوی توالت فرنگی

4. روشن کردن شمع معطر؛ روشی اثربخش برای معطر کردن فضای سرویس بهداشتی

در سرویس بهداشتی‌ احتمالا فضای خالی برای قرار دادن شمع‌های معطر داشته باشید. شمع‌هایی که علاوه‌بر زیباتر کردن سرویس بهداشتی، موجب معطرشدن فضا نیز می‌شوند و استفاده از سرویس بهداشتی را لذت‌بخش‌تر می‌کنند. اگرچه شاید استفاده مداوم از شمع، نسبت‌به مصرف اسپری‌های خوشبوکننده مثل خوشبو کننده ایفل چندان به‌صرفه نباشد اما صرفا هنگام آمدن مهمان، می‌توانید از شمع‌ها استفاده کنید.

 یک ساعت پیش از آمدن مهمانان، شمع را روشن کنید تا شعله‌های معطرش، بوی داخل سرویس بهداشتی را تغییر دهد. البته مراقب باشید که شمع‌ها در معرض پرده‌های پلاستیکی، حوله یا سایر وسایل قابل اشتعال قرار نگیرد. 

استفاده از شمع در معطر کردن فضای سرویس بهداشتی

5. استفاده از خوشبو کننده هوا؛ یکی از سریع‌ترین راههای خوشبو کردن دستشویی

علاوه‌بر استفاده از شمع‌های معطر، مصرف خوشبوکننده هوا یا بوگیر قوی سرویس بهداشتی نیز در از بین بردن بوی نامطبوع سرویس بهداشتی موثر است. خوشبوکننده‌های هوا با انواع اسانس و رایحه خوشبو، بوی بد فضا را خنثی می‌کند. انواع مختلفی از خوشبوکننده هوا به‌صورت اسانس و اسپری وجود دارد که نحوه استفاده از آن متفاوت است. برای مثال نحوه استفاده از خوشبو کننده ایفل در نوع اسپری با نحوه استفاده آن به‌صورت اسانس متفاوت است. 

اسپری‌های خوشبوکننده، با زدن چند پاف، تا چندین ساعت فضای سرویس بهداشتی را خوشبو نگه می‌دارد. درحالی‌که اسانس‌ خوشبوکننده با قرار گرفتن چوب‌ مخصوص در بطری اسانس فضا را معطر می‌کند. به‌این‌ترتیب، اسانس جذب چوب شده و با تبخیر آن، فضا خوشبو می‌شود. 

استفاده از خوشبوکننده برای از بین بردن بوی توالت

6. استفاده از تهویه مناسب؛ روش آسان و سریع برای کاهش بوی بد سرویس بهداشتی 

استفاده از تهویه مناسب در فضای سرویس بهداشتی، به کاهش بوی بد و رطوبت باقی‌مانده در دستشویی کمک می‌کند. اگر در سرویس بهداشتی پنجره وجود دارد، باز نگه‌داشتن درب‌پنجره، موجب گردش هوا در فضا خواهد شد. علاوه‌براین، استفاده از تهویه یک راه‌حل آسان و سریع برای از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی و کاهش رطوبت فضا است. البته در کنار استفاده از تهویه مناسب، تمیز نگه‌داشتن توالت، عامل موثری در کنترل بوی بد سرویس بهداشتی است. 

تاثیر استفاده تهویه مناسب در کاهش بوی سرویس بهداشتی

جلوگیری از بو گرفتن و رفع بوی بد سرویس بهداشتی؛ یک فرایند پیوسته!

همانطور که در این مقاله دیدید نمی‌توان رفع بوی سرویس بهداشتی را تنها یک اقدام برای مواقعی که سرویس بهداشتی بو گرفته است دانست؛ بلکه از بین بردن بوی سرویس بهداشتی یک فرآیندی است که باید به طور پیوسته انجام شود. مثلا زغال برای بوی دستشویی یک گزینه همیشگی است که باید قبل از اینکه به فکر از بین بردن بوی بد دستشویی باشید برای جلوگیری از بو گرفتن از آن استفاده کنید. پس به یاد داشته باشیم به جای پرسیدن اینکه چگونه بوی بد سرویس بهداشتی را از بین ببریم، از خود بپرسیم چگونه از بو گرفتن سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم.

شاید وقت تعویض سرویس توالت رسیده است

در این مطلب ۶ روش برای از بین بردن بوی بد توالت را بررسی کردیم. در کنار انواع روش‌های ازبین بردن بوی بد توالت، استفاده از خوشبوکننده این امکان را می‌دهد تا هربار پس از استفاده از توالت، مقداری از آن را به‌راحتی اسپری کنید تا عطر آن از بوی نامطبوع توالت جلوگیری کند. همچنین اگر زمان طولانی از حوله و پادری توالت استفاده کردید، شاید یکی از دلایل بوی بد توالت، رطوبت یا قارچ روی حوله و وسایل باشد؛ درنتیجه نیاز است نسبت‌به تعویض یا شستشوی حوله‌ها اقدام کنید.

درصورت‌نیاز به تعویض دوره‌ای حوله و پادری، می‌توانید از نمونه‌های متنوع صفاهوم استفاده کنید. همچنین سرویس توالت و انواع خوشبوکننده نیز در سایت صفاهوم موجود است. برای راهنمایی بیشتر در این زمینه، می‌توانید با شماره‌های داخل سایت تماس بگیرید.

تجربه شما در از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی چیست؟ نظراتتان را در بخش کامنت برای‌ ما بنویسید.