اگر تشکتان بوی بدی گرفته است، نگران نباشید؛ شما تنها نیستید! همه ما حدود یک سوم عمر خود را در رختخواب می‌گذرانیم. تشک ما مدام در معرض سلول‌های مرده پوست، روغن و عرق قرار دارد و در نتیجه محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و ایجاد بوی بدی است که بعضا خوابیدن روی آن را غیرممکن می‌کند. خوشبختانه راه‌های سریع و آسانی برای خوشبو کردن تشک وجود دارد. در این مقاله راه و روش از بین بردن بوی بد تشک را توضیح می‌دهیم. راز بوی خوش تشک در سطر به سطر این مقاله گنجانده شده است. پس تا انتها همراه ما باشید. 

1. جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد تشک خوشخواب نو و قدیمی

جوش شیرین یک خوشبوکننده طبیعی است که بوی نامطبوع همه چیز، از سطل زباله گرفته تا یخچال را، از بین می‌برد. حتی برخی از برندهای دئودورانت مانند خوشبو کننده ایفل از جوش شیرین به عنوان ماده اصلی خود استفاده می‌کنند. برای استفاده از جوش شیرین مطابق زیر عمل کنید:

 • با استفاده از یک الک، یک لایه جوش شیرین روی تشک خود بپاشید.
 • بگذارید حدود 30 دقیقه تا دو ساعت بماند. برای رفع بوی بسیار قوی، یک شب تا صبح صبر کنید.
 • جوش شیرین را جاروبرقی بکشید.

برای رفع لکه‌های بدبو و از بین بردن بوی ادرار از تشک خوشخواب مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از جوش شیرین، کمی آب و مواد شوینده خمیری درست کنید.
 • خمیر را روی لکه بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند، سپس با یک پارچه خشک آن را بشویید.
 • در پایان تشک را با جاروبرقی تمیز کنید.

یکی دیگر از راه‌های عالی برای از بین بردن لکه‌های بدبو این است که جوش شیرین و سپس سرکه را روی آن بپاشید. این ترکیب لکه را از روی پارچه از بین می‌برد. سپس آن را با پارچه خشک یا حوله کاغذی تمیز و خشک کنید.

جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد تشک

2. نشاسته ذرت برای از بین بردن بوی نم رختخواب

برای پاسخ به این سوال که چگونه بوی نم رختخواب را از بین ببریم باید بدانید نشاسته ذرت یک روش خانگی عالی برای از بین بردن بوی نم رختخواب و لکه‌های چربی و روغن است، زیرا رطوبت و بو را خیلی خوب جذب می‌کند. برای رفع بوی بد تشک با نشاسته ذرت، کافی است مقداری از آن را روی تشک بپاشید. روی جاهای مرطوبی که بو می‌دهند، نشاسته بیشتری بریزید. اجازه دهید حدود یک ساعت بماند، سپس آن را با جاروبرقی تمیز کنید. برای از بین بردن لکه‌ها و بوی‌های شدید، نشاسته ذرت و جوش شیرین را مخلوط کنید، سپس مخلوط را روی تشک کثیف خود بپاشید. همین کار را برای بالش هم می‌توانید انجام دهید. بنابراین اگر بالشتان بو گرفته، قبل از خرید بالش جدید این روش را امتحان کنید.

نشاسته ذرت برای از بین بردن بوی نم رختخواب

3. سرکه برای از بین بردن بوی ادرار روی تشک خوشخواب

سرکه سفید حاوی حدود 5٪ اسید استیک است که می‌تواند از رشد باکتری‌های ایجاد کننده بو جلوگیری کند.برای استفاده از سرکه به عنوان خوشبوکننده تشک ست روتختی، باید:

 • مقدار مساوی از سرکه سفید و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و محلول را روی تشک خود بپاشید.
 • بگذارید تشک در معرض هوا خشک شود. همچنین می‌توانید از فن یا سشوار برای سرعت بخشیدن به این فرآیند استفاده کنید.

برای اثربخشی بیشتر، مقداری جوش شیرین روی آن بپاشید. اجازه دهید جوش شیرین برای چند دقیقه بماند، سپس آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

سرکه برای از بین بردن بوی ادرار روی تشک خوشخواب

4. استفاده از روغن‌های معطر برای از بین بردن بوی ادرار از روی تشک

اگر روغن‌های ضروری دارید، حدود 15 تا 20 قطره را در مقداری جوش شیرین بریزید و مخلوط را روی تشک خود الک کنید. این کار نه تنها هر بویی را از بین می‌برد، بلکه رایحه‌ای دلپذیر به تشک شما می‌دهد. برخی از بهترین اسانس‌ها برای آرامش و کاهش استرس عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • ترنج
 • چوب صندل
 • چوب سدر
 • نعناع تند

توجه داشته باشید که حتی بهترین پارچه برای تشک در صورت عدم استفاده درست بو می‌گیرد. بنابراین مهم‌تر از این راهکارها تهیه محافظ تشک و استفاده از آن است.

5. نور خورشید؛ آخرین روش رفع بوی بد تشک

نور خورشید یک راهکار طبیعی و بدون هزینه برای از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده بو و رفع تغییر رنگ تشک است. در صورت امکان، تشک بدبوی خود را در یک روز روشن و آفتابی به ایوان ببرید و اجازه دهید برای چند ساعت نور خورشید را جذب کند. اگر زمان یا فضای لازم برای انجام این کار را ندارید، پنجره را باز کنید تا نور خورشید به اتاق خواب و تشکتان بتابد.

نور خورشید؛ روشی برای از بین بردن بوی بد تشک

چه چیزی باعث بوی بد تشک می‌شود؟ از بین بردن بوی پشم تشک

برای از بین بردن پشم تشک قبل از هر چیز، مهم است که بدانید چه چیزی باعث ایجاد بوی بد می‌شود؛ چرا که اگر دلیل اصلی را برطرف نکنید، دیر یا زود مجددا تشک شما بو می‌گیرد. از طرف دیگر با توجه به قیمت تشک طبی فنری نمی‌توان هر بار با بو گرفتن تشک، آن را تعویض کرد.

مایعات بدن؛ اولین علت بوی بد تشک

روی پوست ما میلیون‌ها باکتری، ویروس و قارچ جا خوش کرده‌اند و هنگامی که با عرق ما مخلوط می‌شوند، بوی بدی ایجاد می‌کنند. اگر از افرادی هستید که مرتبا عرق شبانه را تجربه می‌کنید، این می‌تواند یکی از دلایل اصلی بدبو شدن تشک شما باشد.

ادرار یکی دیگر از دلایل اصلی بوی بد در تشک‌هاست؛ به ویژه برای کسانی که با حیوانات خانگی و کودکان خردسال زندگی می‌کنند. اگر فورا تشک را تمیز نکنید، در آن کپک رشد کرده و بوی قوی‌تر و بدتری ایجاد می‌کند. همچنین ادرار بویی شبیه آمونیاک تولید می‌کند که می‌تواند بینی، گلو و ریه‌ها را هنگام تنفس تحریک کند.

حیوانات خانگی؛ علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری و روی تخت

اگر حیوان خانگی در خانه دارید یکی از علت های بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری میتواند همین باشد. حیوانات خانگی بسیار ماجراجو هستند و می‌توانند انواع چیزهای بدبو مانند خاک را وارد تشک شما کنند. از طرف دیگر، سگ‌ها به دلیل غدد موجود در گوششان بوی مخمر خاصی دارند. والدین حیوانات خانگی که دوست دارند فرزندان خود را در آغوش بگیرند، باید بیشتر از بقیه مراقب باشند که تشکشان بو نگیرد. همچنین حیوان خانگی باید مرتبا حمام شود. با توجه به قیمت تشک مهمان و دیگر تشک‌های موجود در بازار، منطقی است که قبل از غیرقابل استفاده شدن تشک، برای جلوگیری از بو گرفتن آن اقداماتی انجام دهید.

علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری و روی تخت

رطوبت به دام افتاده؛ علت بوی بد تشک رویال

برخی تشک‌ها، مانند تشک‌های مموری فوم که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با شکل بدن کاربران خود مطابقت داشته باشند، بیشتر از بقیه مستعد به دام انداختن رطوبت هستند. در صورتی که بدون محافظ مناسب از این تشک‌ها استفاده شود، رطوبت به دام افتاده می‌تواند باعث رشد کپک و به تبع آن، بوی بد تشک شود.

از بین بردن بوی کپک رختخواب

بوی کپک در رختخواب و انواع روتختی مشکلی است که ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله رطوبت بالا، عدم تهویه درست، نگهداری نامناسب رختخواب و یا وجود کپک در خانه. برای از بین بردن بوی کپک رختخواب، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. شستشوی منظم رختخواب: رختخواب را به صورت منظم و مکرر شستشو دهید. استفاده از آب و جوراب سفید در بعضی از موارد می تواند به کشف و جلوگیری از رشد کپک کمک کند.

۲. استفاده از مواد ضد قارچ: می توانید از مواد ضد قارچ مخصوصی استفاده کنید تا کپک را از رختخوابتان بردارید. قبل از استفاده، دستورالعمل ها و هشدارها را به دقت مطالعه کنید.

۳. خشک کردن رختخواب به طور کامل: مهم است که رختخواب را به طور کامل خشک کنید. در صورتی که رطوبت باقی مانده در رختخواب باقی بماند، می تواند رشد کپک را تشدید کند. در روزهای خشک و آفتابی، رختخواب را به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار دهید تا کمک کند رطوبت آن برطرف شود.

جلوگیری از بو گرفتن به جای از بین بردن بو؛ پیشگیری بهتر از درمان!

کافی است به این فکر کنید که مثلا به جای صرف زمان و احتمالا هزینه برای از بین بردن بوی پشم تشک، بتوانید کاری کنید که اساسا تشک شما بوی پشم نگیرد؛ یا به جای گشتن به دنبال راهی برای از بین بردن بوی نم رختخواب، کاری کنید که اصلا رختخواب بوی نم نگیرد.

خوشبو کردن رختخواب

در کنار این که شما می‌توانید از محافظ تشک استفاده کنید، راه‌های ساده‌ای هم هستند که می‌توانید به کار ببندید، مثلا در همین مقاله به شما گفتیم که علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری، احتمالا از حیوانات خانگی است، شما می‌توانید با استحمام مرتب آن‌ها به راحتی از بروز این مورد جلوگیری کنید. البته در نهایت باید توجه داشت که برخی مواقع با وجود رعایت همه نکات باز هم مواردی مثل بوی نم را نمی‌توان کاملا کنترل و از بوجود آمدنش جلوگیری کرد، پس لازم است مثلا روش‌های از بین بردن بوی نم لحاف تشک را بدانید و به کار ببندید.

همچنین استفاده از خوشبوکننده‌هایی مثل خوشبو کننده ایفل میتواند رایحه ای خوشبو را به رختخواب ببخشد.

با خرید محافظ تشک دیگر نگران بوی بد تشک نباشید

در این مقاله دلایل بوی بد تشک را توضیح دادیم و همچنین گفتیم چه روش‌هایی برای از بین بردن بوی بد تشک وجود دارد. با این حال، عاقلانه‌ترین راه این است که قبل از بو گرفتن تشک به فکر چاره باشید و همه اقدامات لازم را برای جلوگیری از بو گرفتن این قسمت مهم از خانه انجام دهید. خرید محافظ تشک این امکان را می‌دهد که با خیال راحت و بدون دغدغه‌ای درباره بو گرفتن تشک، روی آن بخوابید و هر موقع که لازم شد، به سادگی صرفا محافظ را بشویید. برای خرید محافظ، به بخش فروشگاهی صفاهوم مراجعه کنید.