شاید برای شما هم پیش آمده که سهواً چیزی روی لحافتان ریخته شده یا کودکی خراب کاری کرده باشد. در این مواقع، اگر به هر دلیلی امکان مراجعه به خشک‌شویی را ندارید، باید هر چه زودتر خودتان دست به کار شوید. نگران نباشید؛ شستن لحاف پشم شیشه با رعایت نکات آن، ساده‌تر از آن چیزی است که همیشه فکرش را می‌کردید. در این مقاله راهنمایی‌تان می‌کنیم چطور لحاف‌های پشم شیشه را بشویید. از شما دعوت می‌کنیم به عنوان خانم یا آقایی که وظیفه نظافت خانه و شستن لحاف و تشک‌ها را برعهده دارید، مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

نکته‌ای مهم قبل از شستن لحاف پشم شیشه در ماشین لباسشویی

قبل از اینکه به نحوه شستن لحاف پشم شیشه با ماشین لباسشویی بپردازیم، لازم است نکته مهمی را در این زمینه یادآوری کنیم تا به تشک شما آسیبی نرسد. امروزه حتی قیمت تشک مسافرتی به اندازه‌ای نیست که دغدغه‌ای بابت خراب شدن آن نداشته باشید و باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا به تشک در حین شستشو، آسیبی وارد نشود.

اگر روتختی و لحافتان را از جای مطمئنی مانند فروشگاه صفاهوم تهیه کرده باشید، حتما لیبل راهنمایی را متصل به تشک می‌بینید. روی این لیبل، همه اطلاعات موردنیاز برای نحوه نگهداری و شستشوی لحاف درج شده است. اگر روی برچسب عبارت «فقط خشک‌شویی» نوشته شده، قید شستن لحاف در خانه را بزنید و این کار را به متخصصان بسپارید. در صورتی که می‌توانید لحاف را در لباسشویی بیاندازید، حتما توجه کنید که سازندگان لحاف چه دمایی را برای این کار توصیه کرده‌اند. بعد از اینکه مطمئن شدید می‌توان لحاف را در ماشین لباسشویی شست، طبق مراحل زیر عمل کنید.

1. قبل از قرار دادن لحاف پشم شیشه در لباسشویی لکه‌ها را از بین ببرید

قبل از اینکه لحاف را در ماشین لباسشویی بیاندازید، هر نوع لکه کثیفی قابل مشاهده را خوب تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از مایع ظرفشویی رقیق شده یا ترکیب آب و جوش شیرین استفاده کنید. اگر لحافتان سفید است، پیشنهاد می‌شود نصف فنجان سفیدکننده را با یک لیتر آب خنک ترکیب کنید و لکه‌های لحاف را به مدت 5 دقیقه در معرض محلول سفیدکننده قرار دهید.

نکته مهم دیگر اینکه لحاف‌ها گاهی به اندازه قیمت تشک طبی فنری گران هستند؛ بنابراین برای اینکه در حین شستشو به آن آسیبی وارد نشود و مجبور نشوید برای خرید لحاف جدید هزینه کنید، حتما قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی درزهای پاره شده را بدوزید و نخ‌های شل را سفت کنید.

از بین بردن لکه های لحاف پشم شیشه

2. لحاف پشم شیشه را در ماشین لباسشویی با ظرفیت مناسب بیاندازید

برای اینکه پشم شیشه در ماشین لباسشویی خوب تمیز شود، باید فضای کافی در دستگاه وجود داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم همراه با لحاف چیز دیگری در ماشین نیاندازید. در‌صورتی‌که لحاف جایی برای چرخیدن نداشته باشد، احتمال دارد الیاف و پشم شیشه داخل آن، فشرده شود و محلول آب و شوینده به همه جای آن نرسد؛ درنتیجه لحاف خوب تمیز نمی‌شود.

معمولا باید برای شستن لحاف یک نفره از ماشین پنج کیلویی و برای لحاف‌های دونفره از ماشین هشت کیلویی استفاده کنید. بااین‌حال توصیه می‌کنیم ظرفیت موردنیاز لباسشویی برای شستن لحاف پشم شیشه را از فروشگاه کالای خواب بپرسید. فروشندگان بسیار بهتر می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

شستن لحاف پشم شیشه در ماشین لباسشویی

3. از مواد شوینده و دمای مناسب برای شستن لحاف پشم شیشه استفاده کنید

به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده آنزیم‌دار برای شستن لحاف پشم شیشه استفاده کنید. در عوض، فقط مواد شوینده ملایم و بدون آنزیمی را برای شستن لحاف تهیه کرده و همچنین دمای ماشین را تنظیم کنید. دمای مناسب برای شستن لحاف تشک عروس روی لیبل آن‌ها درج شده است و دقیقا باید مطابق دستورالعمل شرکت سازنده عمل کنید.

اگر با توجه به جنس لحاف، امکان رنگ‌دهی آن وجود داشته باشد، معمولا دمای سرد یا ولرم (کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد) برای شستن آن توصیه می‌شود؛ زیرا دمای بالاتر رنگ پارچه را از بین می‌برد. از طرف دیگر، آب گرم‌تر با دمای 60 تا 90 درجه سانتی‌گراد بهتر آلودگی‌ها را می‌زداید و در‌صورتی‌که به لحاف آسیبی نزند، بهتر است ماشین لباسشویی را روی دماهای بالاتری در این محدوده تنظیم کنید.

شوینده و دمای مناسب برای شستن لحاف پشم شیشه

4. ماشین لباسشویی را برای شستن لحاف پشم شیشه تنظیم کنید

علاوه‌بر دمای لباسشویی، باید برنامه شستشوی آن را هم تنظیم کنید. به این منظور، گزینه delicate (ملایم یا ظریف) را انتخاب کنید و در صورت امکان، extra rinse (آبکشی اضافی) را هم به تنظیمات شستشو بیافزایید. نکته مهم دیگر اینکه لحاف باید در ماشین لباسشویی با دور پایین شسته شود؛ چرا که دور بالای ماشین، باعث می‌شود الیاف درون لحاف گوشه‌ای جمع شود و امکان جمع شدن آن نباشد.

تنظیم ماشین لباسشویی برای شستن لحاف پشم شیشه

5. بعد از شستن لحاف پشم شیشه، در جای درستی پهن کنید تا چروک نشود

آخرین مرحله بعد از شستن لحاف پشم شیشه این است که لحاف خیس را در محل مناسبی قرار دهید تا خشک شده و در عین حال، چروک نشود. اگر لحاف رطوبت بالایی دارد، آن را از رخت آویز پهن کنید و وقتی آب آن خارج شد، آن را روی سطح صاف و تمیزی بیاندازید. کاربرد پاف تخت، انداختن لحاف خیس روی آن نیست و بهترین کار این است که لحاف را روی سطح بزرگ و صافی مانند سرامیک پهن کنید تا کاملا خشک شود.

پهن کردن لحاف پشم شیشه بعد از شستن

خرید لحاف پشم شیشه قابل شست‌وشو از صفاهوم؛ کالایی با کیفیت عالی و قیمتی باورنکردنی

در این مقاله 5 مرحله شستن لحاف پشم شیشه را توضیح دادیم و راهنمایی‌تان کردیم چطور می‌توانید لحاف‌هایتان را در ماشین لباسشویی بشویید. شما می‌توانید انواع لحاف‌های پشم شیشه قابل شستشو را از فروشگاه صفا هوم سفارش دهید و بنابراین دغدغه‌ای بابت شستن آن و مراجعه چند باره به خشک‌شویی طی سال نداشته باشید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‎‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی صفاهوم باشیم.