هر انسانی به‎‌طور میانگین، حدود 30 درصد از عمر خود را در خواب سپری می‌کند. بالش خوب در خواب باکیفیت تاثیرگذار است. بسیاری از افراد نمی‌دانند که چه بالشی برای آن‌ها مناسب‌تر محسوب می‌شود. در این مقاله، مزایا و معایب بالش پر و الیاف را توضیح می‌دهیم و سوال پرتکرار بسیاری از شما مخاطبان درباره اینکه «بالش پر بهتر است یا الیاف» را بررسی خواهیم کرد. اگر شما نیز نمی‌دانید که بالش الیاف برای خواب راحت بهتر است یا بالش پر، خواندن ادامه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در ادامه این متن، به شما قول می‌دهیم که بالش مناسب و راحتی برای خودتان را انتخاب کنید.

قیمت بالش پر و الیاف؛ کدام به‌صرفه‌تر است؟

بی‌تعارف سر اصل مطلب برویم؛ اولین و مهم‌ترین معیار انتخاب برای بسیاری از افراد، قیمت بالش خواهد بود. همان‌طور که از نام بالش پر پیداست، در ساخت این نوع از بالش‌ها از پرهای پرندگانی ازجمله غاز، قو و مرغ استفاده می‌شود. قیمت پر قو و غاز گران است؛ به همین دلیل قیمت بالش‌های پر گران‎‌تر از الیاف درمی‌آید. همچنین قیمت الیاف مصنوعی از الیاف‌های طبیعی بیشتر است. در داخل بالش‌‎‌های الیاف طبیعی از پلی‌استر مصنوعی و پنبه طبیعی استفاده می‌شود تا قیمت به‌صرفه‌تری داشته باشد.

فرآیند تولید الیاف مصنوعی معمولاً انرژی و زمان کمتری می‌برد و قیمت ارزان‌تری نسبت‌به پنبه دارد. اگر برای بودجه مشکلی ندارید و فقط کیفیت بالش برای شما مهم است، پیشنهاد ما استفاده از بالش‌های پنبه خواهد بود. در حالت کلی، بالش‌هایی با جنس پر خواب راحت‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورند. اگر برای جهیزیه بالش می‌خرید، توصیه ما به شما خرید چند جفت بالش پنبه و الیاف برای جلب رضایت سلیقه‌های مختلف است.

قیمت بالش، معیار مهم برای انتخاب بالش پنبه یا الیاف

2. بالش مناسب برای شست‌وشو؛ الیاف یا پنبه؟

یکی از سوال‌های مهم بسیاری از افراد این است که کدام نوع بالش برای شستن راحت‌تر و بهتر است؟ برای شست‌وشوی بالش پر باید محتویات و روکش آن به‌صورت جداگانه شسته شود. شستن بالش‌های الیاف بسیار ساده‌تر و راحت‌تر از بالش‌های پنبه خواهد بود.

بالش‌ها، محل خوب و مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها هستند و برای جلوگیری از بیماری‌ها باید مدام شسته شوند. الیاف طبیعی به‌راحتی قابل‌شست‌وشو هستند، اما بالش پنبه‌ای بعد از شست‌وشو گلوله‌گلوله می‌شود. توصیه ما به شما برای شستن بالش‌های پنبه‌ای این است که پنبه و روکش را به‌صورت جداگانه بشویید. اگر در منطقه‌ای مانند شمال زندگی می‌کنید که رطوبت دارد، پنبه جاذب رطوبت خواهد بود. برای مناطق مرطوب بالش الیاف مناسب‌تر است. برای شستن سرویس خواب خود ازجمله روتختی دونفره، بالش، پتو و سایر اقلام حتماً به جنس آن‌ها و کیفیت مواد شوینده توجه کنید.

3. بهترین جنس بالش ضدحساسیت؛ پنبه یا الیاف؟

پوست صورت و گردن شما در تماس مستقیم با بالش است. بسیاری از افراد پوست‌های حساسی دارند و با قرار گرفتن سر روی بالش‌ پنبه‌ای، سیستم تنفسی‌شان درگیر می‌شود و به‌سرعت عطسه می‌کنند. برخی از افراد نیز با بالش‌های پنبه‌ای دچار خارش پوست می‌شوند. بالش‌های الیاف برای افرادی که آلرژی دارند مناسب‌تر است.

اگر حساسیت پوستی دارید و بالش شما از جنس پنبه است، روکش مناسب و ضدحساسیت برای بالش خود تهیه کنید. نرمی و لطافت بالش‌های الیاف و پنبه شبیه به یکدیگر است؛ اما جنس پنبه حساسیت بیشتری می‌آورد. افرادی که حساسیت پوستی دارند علاوه‌بر بالش، باید به جنس پتو و روتختی دقت کنند. بهترین جنس پتو برای جلوگیری از حساسیت و آلرژی، پتو مسافرتی مخمل و پارچه نخی بهترین جنس برای روتختی خواهد بود.

حساسیت‌زا بودن بالش‌های پنبه‌ای

4. مقایسه بالش پر و الیاف؛ از نظر دوام و ماندگاری

برای پاسخ به سوال «بالش پر بهتره یا الیاف»، باید آن‌ها را از نظر دوام و ماندگاری بررسی کرد. در حالت کلی، بالش‌های باکیفیت دوام و ماندگاری بالایی دارند که طول عمر آن‌ها را طولانی‌تر می‌کند. برای خرید بالش‌های پر حساسیت بیشتری به خرج دهید؛ چراکه بالش‌های پر سخت‌تر شسته می‌شوند و رعایت نکات بهداشتی در آن‌ها دشوارتر است.

پیشنهاد ما به شما این است که بالش‌ها را به‌صورت دوره‌ای عوض کنید. بالش، منبع خوبی برای آلودگی است و با شست‌وشوی مداوم کیفیت آن پایین می‌آید. جنس پنبه نسبت‌به الیاف، زودتر تغییر شکل می‌دهد و گلوله‌گلوله می‌شود. حجم و پف بالش الیاف طبیعی در ترکیب با پلی‌‌استر، تا مدت‌ها باقی می‌ماند، اما بالش پر به‌مرور زمان ظاهر اصلی خود را از دست می‌دهد. پیشنهاد ما به شما، خریدن سرویس خواب ازجمله روتختی، پتو، بالش، تشک و تشک مهمان با جنس مناسب است. کالای خواب با جنس مرغوب، تا سال‌ها دوام و ماندگاری دارد.

5. دمای سطح بالش الیاف بیشتر است یا پنبه؟

در ادامه پاسخ به سوال «بالش پر بهتر است یا الیاف» باید این نکته را اضافه کنیم که دمای سطحی بالش در کیفیت و انتخاب آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بالش پر، گرما را به خود جذب می‌کند و دمای سطحی بالاتری دارد. اگر در فصل سرد زمستان سر خود را روی بالش‌های پنبه‌ای و پری بگذارید، گرمای عجیبی را تجربه می‌کنید. استفاده از بالش‌های پنبه‌ای برای فصل‌های گرم سال و مناطق گرم کشور، اصلاً توصیه نمی‌شود.

در بالش‌های الیاف، هوای آزاد جابه‌جا می‌شود و خنکی خوبی دارد. بالش الیاف از نظر دمای متعادل و مطلوب نسبت‌به بالش پنبه‌ای ارجحیت دارد. بالش‌های الیاف تهویه مطلوبی در متریال درونی خود دارند و هوای تازه را وارد و هوای گرم را خارج می‌کنند. تبادل و جریان هوا در بالش‌های الیافی بیشتر از بالش‌های پنبه اتفاق می‌افتد و انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. اگر تمایل دارید در کنار بالش مناسب حوله تن‌پوش نیز خریداری کنید، باید ویژگی های حوله پالتویی خوب و مناسب را بدانید تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

جذب کردن گرما به‌وسیله بالش پنبه‌ای

6. جنس بالش الیاف بهتر است با پنبه‌ای؟

برای داشتن یک خواب راحت و خوب، جنس بالش بسیار مهم خواهد بود. بالش‌های پر در نرمی و راحتی نظیر ندارند و داخل بالش‌های پنبه‌ای سرشار از پرهای مرغ و غاز است و به راحت خوابیدن شما کمک می‌کند. بالش‌های الیاف از جنس پلی‌استر، میکروفایبر و بال‌فایبر تولید می‌شوند که حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند. برای کودکان اصلاً بالش‌های پنبه‌ای نخرید؛ چراکه دستگاه تنفسی آن‌ها دچار آلرژی شدید می‌شود به همین دلیل میکروفایبر و بال فایبر به عنوان الیاف برای بالش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی بالش‌های پنبه‌ای برای بزرگسالان نیز توصیه نمی‌شود. بخشی از پرزهای بالش ممکن است داخل ریه و دستگاه تنفسی افراد شود و حساسیت ایجاد کند.

انتخاب با شماست. ما در این مقاله مزایا و معایب بالش‌های پر و الیاف را باهم برشمردیم. در حال حاضر، شما باید تصمیم بگیرید که بالش پر بهتر است یا الیاف. پیشنهاد و توصیه ما، انتخاب بالش‌های الیاف به‌دلیل ایجاد نکردن حساسیت و تهویه مناسب آن خواهد بود.

اهمیت جنس بالش برای داشتن خواب راحت

خرید بالش پنبه و الیاف از فروشگاه اینترنتی صفاهوم

در این مقاله از صفاهوم، شما را با ویژگی‌های بالش الیاف و پنبه آشنا کردیم تا به سوال پرتکرار شما درباره اینکه  «بالش پر بهتر است یا الیاف؟» پاسخ دهیم. بالش پر برای مناطق سردسیر مناسب‌تر از بالش الیاف است. همچنین بالش پنبه برای افرادی که دچار حساسیت و آلرژی هستند اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. نکته مهمی که باید درنظر بگیرید، مراجعه به فروشگاهی است که در آن انواع بالش‌های پر و الیاف در سایزها و قیمت‌های گوناگون وجود داشته باشد.

فروشگاه اینترنتی صفاهوم انواع بالش‌های مناسب و کاربردی را با قیمت‌های عالی به فروش می‌رساند. اگر تمایل دارید با کارشناسان ما به‌صورت تلفنی صحبت کنید، با شماره تلفن 03132230196 تماس بگیرید. همچنین همه‌روزه متخصصان و کارشناسان ما در واتساپ با شماره همراه 09214542214 از ساعت 9 صبح تا 9 شب آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.