دو ماه مانده به پایان سال، صدای قدم‌های نوروز را می‌شنویم و برای عید و سال جدید آماده می‌شویم. ما ایرانی‌ها رسم ‌و رسوم‌های بسیاری برای پایان سال داریم که یکی از مهم‌ترین‌ها و البته پردردسرترین‌های آن‌ها خانه‌ تکانی عید است. طبق این سنت، همه قسمت‌های بزرگ و کوچک خانه را با جزئیات تمیز می‌کنیم و سروسامان می‌دهیم. خانه تکانی هم وقت‌گیر است و هم انرژی بسیاری می‌طلبد. اما اگر با چم‌و‌خم آن آشنا باشیم و ترتیب انجام دادن کارها را بدانیم، همه چیز بهتر و زودتر پیش می‌رود. اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که خانه تکانی را از کجا شروع کنیم و به دنبال روشی برای خانه تکانی سریع هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

1. لیست کارهای خانه تکانی عید؛ اولین قدم برنامه‌ریزی است

یک برنامه درست و دقیق برای خانه تکانی عید داشته باشید. در این صورت سردرگم نمی‌شوید و همه کارها هم بهتر و در زمان کم‌ترین انجام می‌شوند. برای یک برنامه‌ریزی خوب این مسیر را طی کنید:

 • ابتدا فرصت باقی‌مانده تا عید را مشخص کنید.
 • لیستی از کارهای پیش‌رو بنویسید.
 • لیستی از لوازم منزل که نیاز به تعمیر دارند تهیه کنید.
 • ممکن است برخی دیوارها نیاز به نقاشی داشته باشند. از طرفی گاهی نیاز به تغییر دکوراسیون قسمت‌هایی از منزل احساس می‌شود. قبل از شروع خانه تکانی عید درباره این موارد تصمیم بگیرید.
 • برخی لوازم منزل نیاز به تعویض دارند. به‌علاوه کمبود بعضی از وسایل و تزیینات هم در خانه احساس می‌شود. مثلا ممکن است برای آشپزخانه نیاز به ظروف جدیدی داشته باشید یا به فکر خرید رانر رومیزی باشید. لیستی از همه آن‌ها تهیه کنید.

تهیه چنین برنامه‌ای کمک می‌کند به اوضاع مسلط شوید و راحت‌تر و بهتر کارهای خانه تکانی عید را پیش ببرید.

تهیه لیست کارهای خانه تکانی پیش از شروع تمیز کردن خانه

2. خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؛ اولین قدم خانه تکانی آشپزخانه است

تمیز کردن آشپزخانه مثل غول مرحله آخر بازی‌های کامپیوتری است. با این تفاوت که ما تصمیم داریم در اولین مرحله از کار این غول بی‌شاخ و دم را شکست دهیم. بنابراین فعلا از فکر خرید و تعویض پارچه‌ها و ملحفه‌ها و دریافت قیمت بالش طبی بیرون بیایید و به آشپزخانه منزل سروسامان بدهید.

اجاق گاز و توستر، یخچال، داخل کابینت‌ها، هود، کاشی‌ها، پنجره، دیوارها، سقف و کف آشپزخانه باید به ترتیب تمیز شوند. از دیوارها و سقف شروع کنید. سپس گرد و خاک پشت گاز و یخچال و سایر وسایل را با جاروبرقی و دستمال از بین ببرید. سپس به ترتیب سراغ یخچال و گاز و داخل کابینت‌ها بروید و وسایل داخل آن‌ها را تمیز و مرتب کنید. داخل توستر، گاز و مایکروفر را هم با شوینده‌های مخصوص به خوبی بشویید. شستن سینک و تمیز کردن درب کابینت‌ها هم فراموش نشود.

خانه تکانی آشپزخانه؛ اولین قدم خانه تکانی در عید

3. خانه تکانی سریع و بی‌نقص اتاق خواب‌ها؛ رموز خانه تکانی

بعد از این‌که کارهای آشپزخانه تمام شد باید سراغ اتاق‌ها بروید. اولین قدم درآوردن و شستن پرده‌ها است. سپس درب کمدها و کشوها را ببندید و سقف و دیوارها را تمیز کنید. گرد و غبار موجود روی همه لامپ‌ها و چراغ‌ها را بگیرید و آینه‌ها و تابلوها را هم دستمال بکشید.

کمد رختخواب‌ها را باز کنید و روتختی‌ها، روبالشی‌ها و ملحفه‌ها را دربیاورید. همه آن‌ها را داخل سبدی قرار دهید و برای شستشو از اتاق خارج کنید. احتمالا برخی از آن‌ها حسابی کهنه شده‌اند و باید تعویض شوند. بنابراین باید فکر چک کردن قیمت روتختی و روبالشی جدید باشید.

در آخر سراغ کمدها و کشوهای لباس بروید. لباس‌های کهنه و غیر‌قابل استفاده را از بقیه جدا کنید. بقیه لباس‌ها را مرتب و تاشده دوباره داخل کمدها و کشوها قرار دهید.

شستن روتختی و روبالشی؛ مهم‌ترین مرحله خانه تکانی اتاق خواب

4. سرویس بهداشتی و حمام را دریابید؛ خانه تکانی در یک هفته

مسیر خانه تکانی عید شما در سراشیبی افتاده و دیگر چیزی تا پایان کار نمانده است. کافی است این مرحله‌ها هم بگذرد تا بتوانید با خیال راحت سراغ خرید لوازم مورد علاقه خود مثل رومیزی مخمل یا رانرهای زیبا و جدید بروید.

در مرحله بعدی باید با انواع شوینده، جرم‌گیر و مواد ضدعفونی، حمام و سرویس بهداشتی را کامل بشویید. ابتدا از دیوارها، کاشی‌ها و سقف حمام و سرویس‌ها شروع کنید. اگر در حمام پرده ضدآب دارید، آن‌ها را در بیاورید و بشویید. سپس داخل توالت فرنگی، دستشویی ایرانی و روشویی را تمیز کنید. شستن شیرآلات حمام و دستشویی هم فراموش نشود.

تمیز کردن شیرآلات حمام و دستشویی یکی از رموز خانه تکانی

5. آخرین مرحله خانه تکانی عید؛ تمیز کردن اتاق نشیمن و پذیرایی

قبل از این‌که تمیز کردن پذیرایی را شروع کنید، ملحفه‌ها و روبالشی‌های شسته شده مرحله قبل را کاملا جمع کنید و در کمد اتاق بگذارید. اگر امکانش را دارید، برای افزایش عمر تشک و بالش آن‌ها را برای چند ساعتی در معرض هوای آزاد و نور مستقیم خورشید قرار دهید. حالا مراحل تمیز کردن پذیرایی را به ترتیب زیر طی کنید:

 • پرده‌ها را بکشید و برای شستشو به خشکشویی بدهید.
 • سقف و دیوارها را تمیز کنید.
 • پنجره‌ها را دستمال بکشید.
 • فرش‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز به قالیشویی بفرستید. اگر فرش‌ها خیلی کثیف نیستند، به تمیز کردن آن‌ها با شامپو فرش بسنده کنید.
 • روی مبلمان را با جاروبرقی و دستمال تمیز کنید.
 • آینه‌ها، میزها، جلومبلی‌ها و بوفه‌ها را دستمال بکشید.
 • همه وسایل را دوباره سر جای خود قرار دهید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید تغییراتی در دکوراسیون سالن نشیمن به وجود بیاورید.

بعد از تمیز کردن پذیرایی، حتما سر و سامانی هم گلدان‌ها، انباری و وسایل داخل آن، جاکفشی، بالکن، ورودی ساختمان و راه‌پله‌ها بدهید.

خانه تکانی سریع و جارو کردن پدیرایی

خانه تکانی عید از ابتدا تا انتها؛ با خانه‌ای نو به استقبال بهار بروید

در این مطلب در مورد خانه تکانی عید به طور مفصل توضیح دادیم. اگر با همین فرمان پیش بروید، کارها سریع پیش می‌روند و به راحتی تمام می‌شوند. سپس می‌توانید با خیال راحت به خریدها و کارهای دیگر برسید و عیدی خاطره‌انگیز و جذاب داشته باشید. همه ما دوست داریم قبل از سال تحویل و شروع سال جدید خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشیم. به همین منظور کارهای خانه تکانی عید را با دقت بالا انجام می‌دهیم. اگر می‌خواهید کارهای عید و گردگیری زودتر و بهتر پیش برود باید برنامه داشته باشید و ترتیب درست کارها را هم بدانید.

اگر برای شروع سال جدید نیاز به خرید کالای خواب یا محصولات دکوراتیو مانند انواع رومیزی و رانر را دارید، از محصولات متنوع فروشگاه صفاهوم دیدن کنید.