انتخاب ابعاد میز ناهار خوری نسبت به فضای خانه، شاید در نگاه اول بسیار سخت به‌نظر برسد، اما فقط کافی است ابعاد استاندارد را بدانید. انواع میز ناهارخوری در مدل‌های گرد، مربع و مستطیلی طراحی می‌شوند که مدل‌های 4 تا 12 نفره دارند. هرکدام از مدل‌ها ابعاد استاندارد خاصی دارند که اگر آن‌ها را بشناسید، انتخاب بین ابعاد استاندارد انواع میز ناهار خوری برای شما راحت‌تر خواهد بود. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی ابعاد میز ناهار خوری ۸ نفره مستطیل و سایر مدل‌های میز ناهار خوری بپردازیم. 

میز ناهار خوری گرد؛ بررسی ابعاد میز ناهار خوری ۸ نفره گرد

میز ناهار خوری بهترین گزینه برای خانه‌‌هایی است که با محدودیت فضا مواجه نیستند. هم‌چنین در انتخاب رومیزی برای میز گرد هم دست‌تان باز است و انواع رومیزی جدید در مدل‌های گرد نیز تولید می‌شوند. با این حال، میز گرد همیشه بهترین گزینه برای همه افراد نیست. البته اگر محدودیت فضا مواجه هستید، توصیه می‌کنیم به سراغ میزهای مستطیل بروید. ابعاد و ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری برای میزهای گرد به شرح زیر است:

 • ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره گرد: 91 تا 111 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 4 تا 6 نفره گرد: 111 تا 137 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 6 نفره تا 8 نفره گرد: 137 تا 182 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهارخوری 10 تا 12 نفره گرد: 240 تا 270 سانتی‌متر

توجه داشته باشید که این ابعاد فقط برای میز ناهار خوری است و باید 60 سانتی‌متر بیشتر برای قرارگیری صندلی‌ها در نظر گرفته شود. 

خرید رومیزی برای میز گرد

زیبایی دوچندان میز گرد با رومیزی‌های جذاب و متنوع

متنوع‌ترین رومیزی‌ها برای میز گرد در طرح‌های مدرن و کلاسیک برای میز جلومبلی و ناهارخوری را با قیمت مناسب و به‌صورت اینرتنتی از صفاهوم سفارش دهید.

رومیزی میز گرد

بررسی ابعاد استاندارد میز ناهار خوری بیضی شکل؛ با قابلیت افزایش تعداد صندلی‌ها! 

میزهای بیضی شکل دست شما را بازتر می‌گذارند و هنگام تعیین ابعاد میز ناهار خوری بیضی 6 نفره می‌توانید طول آن را به دلخواه بیشتر کنید. به‌این ترتیب اگر در آینده تمایل داشتید، امکان افزودن صندلی به میز با ابعاد میز ناهار خوری ۶ نفره وجود داشته باشد. هم‌چنین میزهای بیضی برای فضاهای کوچک‌تر مناسب هستند زیرا لبه‌های این میزها بیرون نمی‌آیند. ابعاد استاندارد میز ناهار خوری بیضی عبارتند از:

 • اندازه میز ناهار خوری 4 نفره بیضی: قطر 91 و طول 111 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 4 تا 6 نفره بیضی: قطر 91 و طول تا 142 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 6 تا 8 نفره بیضی: قطر 91 و طول 182 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 10 نفره بیضی: قطر 91 و طول 213 سانتی‌متر

اگر علاقه‌ای به استفاده از رومیزی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای میز بیضی شکل از رانر رومیزی استفاده کنید. این رانرها فقط بخشی از میز را پوشش می‌دهند و فضای خالی بسیاری در اختیار شما قرار دارد تا میز بیضی را به شکل دلخواهتان بچینید. 

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مربعی شکل

میز ناهار خوری مربع شکل که کمتر در خانه‌ها به‌ چشم می‌خورد، بهترین گزینه برای فضاهای محدود است. ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مربع به‌گونه‌ای طراحی شده که صندلی‌ها کاملا زیر میز قرار می‌گیرند و کمترین فضا اشغال می‌شود. هم‌چنین، اگر قصد دارید بیش از 4 صندلی دور میز بگذارید، بهتر است نوع دیگری انتخاب کنید. 

ابعاد میز ناهار خوری مربعی برای 4 نفر، 91 تا 111 سانتی‌متر است. اگر به‌ دنبال رومیزی برای میز ناهار خوری مستطیل هستید، باید بگوییم انواع رومیزی ناهار خوری جدید، برای مدل‌های مربعی نیز طراحی و تولید می‌شوند. این رومیزی‌ها برای ابعاد میز ناهارخوری ۱۰ نفره تا 2 نفره مناسب هستند. 

میز ناهارخوری مربع شکل؛ جایگزینی برای میز ناهارخوری 6 نفره مستطیل

آشنایی با ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره مستطیل تا 12 نفره

میز ناهارخوری مستطیلی یکی از رایج‌ترین انتخاب‌ها برای اتاق غذاخوری یا آشپزخانه است. این میزها بیشترین فضا را اشغال می‌کنند و برای مجالس بزرگ ایده‌آل هستند. برای اتاق‌‎های ناهارخوری باریک و طولانی، می‌توانید به سراغ خرید میز در ابعاد میز ناهار خوری ۶ نفره مستطیل بروید. ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره مستطیل تا 12 نفره به شرح زیر است:

 • ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره مستطیل: 91 سانتی‌متر عرض و 121 سانتی‌متر طول
 • ابعاد میز ناهار خوری 4 تا 6 نفره مستطیل: 91 سانتی‌متر عرض و 152 سانتی‌متر طول
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیل 6 نفره تا 8 نفره: 91 سانتی‌متر عرض و 198 سانتی‌متر طول
 • ابعاد میز ناهار خوری 12 نفره مستطیل: 120 سانتی‌متر عرض و 335 سانتی‌متر طول

توجه داشته باشید که میز‌های مستطیل شکل، بخش بزرگی از فضای نشیمن یا آشپزخانه را اشغال می‌کنند. البته شما می‌توانید با چیدمان میز مستطیل، آن را به یک عنصر دکوراتیو در منزل خود تبدیل کنید. برای این کار، پیشنهاد می‌‌کنیم به سراغ رومیزی مخمل بروید؛ زیرا ترکیب آن با گلدان‌ها بسیار زیباست. 

آشنایی با ابعاد میز ناهار خوری ۸ نفره مستطیل

ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری برای مدل‌های مستطیل و گرد چیست؟

انواع میز ناهار خوری فارغ از مدل‌های گرد، مستطیل و مربعی، با یک ارتفاع مشخص تولید می‌شوند. این ارتفاع به‌گونه‌ای است که فرد هنگام غذا خوردن قوز نکند و به‌راحتی روی صندلی بنشیند. ارتفاع میز ناهار خوری استاندارد بین 71 تا 76 سانتی‌متر است. البته امکان تغییر این ارتفاع وجود دارد که در مدل‌های سفارشی نسبت به خواسته مشتری تغییر خواهد کرد.
علاوه‌بر ارتفاع، مهم است که ابعاد مناسبی برای میز ناهارخوری انتخاب کنید. برای مثال ابعاد میز ناهار خوری مستطیل 6 نفره نسبت به مدل 4 نفره فضای بیشتری اشغال می‌کند. هم‌چنین مهم است چیدمان میز ناهار خوری را نسبت به نوع میز انجام دهید؛ زیرا استفاده از رومیزی گرد برای میز مربع پیشنهاد جذابی نیست. 

انتخاب ابعاد میز ناهار خوری را نسبت به فضای خانه انجام دهید

در این مقاله ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری را به شما گفتیم تا نسبت به فضای خانه، میز ناهارخوری مناسب را انتخاب کنید. هم‌چنین ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری را بررسی کردیم تا انتخاب بهتری داشته باشید. میز ناهارخوری نه‌تنها به‌عنوان مکانی برای صرف غذا کاربرد دارد، بلکه می‌توان از آن به‌عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کرد. برای آشنایی با اصول چیدمان میز ناهارخوری، توصیه می‌کنیم نگاهی به مقاله «روی میز ناهار خوری چی بزاریم» داشته باشید.