اکثر افراد میز ناهارخوری را یکی از مبلمان ضروری منزل می‌دانند که نقش مهمی در سرو روزانه وعده‌های غذایی و همچنین مجالس و مهمانی‌ها دارد. چه بخواهید برای آشپزخانه‌تان میز ناهار خوری کوچکی تهیه کنید، چه قصد خرید میزهای بزرگ‌تر برای پذیرایی از مهمانان‌تان داشته باشید، باید با انواع ابعاد میز نهار خوری آشنا شوید. در این مقاله اندازه‌های استاندارد مختلف میزهای ناهار خوری را و اینکه هر کدام در چه شرایطی انتخاب بهتری هستند، بررسی می‌کنیم. پس مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

ارتفاع میز ناهار خوری استاندارد

قبل از خرید رانر رومیزی، باید ابعاد و ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری مدنظرتان را بدانید تا انتخاب درستی داشته باشید. میزهای ناهار خوری در اشکال و اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند، اما ارتفاع استاندارد میز غذاخوری معمولا همیشه یکسان است. میز باید به اندازه کافی بلند باشد تا کسانی که دور آن جمع می‌شوند، به راحتی بتوانند غذا بخورند یا صحبت کنند.

میز انتخابی شما نباید خیلی بلند باشد؛ در غیر این صورت، با قرار دادن بازوهای خود روی میز یا برداشتن غذا و نوشیدنی مشکل خواهید داشت. از طرف دیگر میز نباید خیلی کوتاه باشد؛ در غیر این صورت، ممکن است زانوهای شما به میز بخورد یا نتوانید صندلی‌هایی را زیر آن قرار دهید. ارتفاع میز ناهار خوری ۴ نفره به بالا از کف تا سطح میز بین 71 تا 76 سانتی‌متر است.

ارتفاع میز ناهار خوری استاندارد

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری گرد

میزهای ناهار خوری گرد، فضایی دنج و غیررسمی ایجاد می‌کنند که به راحتی می‌توانید با مهمانان یا خانواده خود صحبت کرده و وعده‌های غذایی‌تان را میل کنید؛ بدون اینکه به گردن خود فشار بیاورید یا بلند حرف بزنید. در انتخاب رومیزی برای میز گرد هم دست‌تان باز است و می‌توانید طرح‌های مختلفی را انتخاب کنید. با این حال، میز گرد همیشه بهترین گزینه برای همه افراد نیست. برای مثال کسانی که اتاق غذا خوری یا آشپزخانه کوچکی دارند، بهتر است قید میز گرد را بزنند.

همان طور که انتظار می‌رود، ابعاد استاندارد میز ناهارخوری گرد 6 نفره با 8 نفره یا کمتر و بیشتر متفاوت است. قطر استاندارد میزهای ناهار خوری گرد عبارتند از:

 • ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره گرد: 91 تا 111 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 4 تا 6 نفره گرد: 111 تا 137 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 6 نفره تا 8 نفره گرد: 137 تا 182 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهارخوری 10 تا 12 نفره گرد: 240 تا 270 سانتی‌متر

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری گرد

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری بیضی شکل

مشابه میزهای گرد، میز ناهارخوری بیضی شکل صرفا برای برخی افراد ایده‌آل است. با این حال، این میزها دست شما را بازتر می‌گذارند و برای مثال هنگام تعیین ابعاد میز ناهار خوری بیضی 6 نفره می‌توانید طول آن را به دلخواه بیشتر کنید تا اگر در آینده تمایل داشتید، بتوانید 8 صندلی دور میز جای دهید. همچنین میزهای بیضی برای فضاهای کوچک‌تر مناسب هستند زیرا لبه‌های این میزها بیرون نمی‌آیند. انواع رومیزی مخمل برای دکوراسیون این میزها عالی است. ابعاد استاندارد میز ناهار خوری بیضی عبارتند از:

 • اندازه میز ناهار خوری 4 نفره بیضی: قطر 91 و طول 111 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 4 تا 6 نفره بیضی: قطر 91 و طول تا 142 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 6 تا 8 نفره بیضی: قطر 91 و طول 182 سانتی‌متر
 • ابعاد میز ناهار خوری 10 نفره بیضی: قطر 91 و طول 213 سانتی‌متر

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری بیضی شکل

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مربعی شکل

میز ناهارخوری مربعی شکل درست مانند میز گرد مزایا و معایب خاص خود را دارد. این میز برای شام با افراد صمیمی و افرادی که می‌خواهند نزدیک هم بنشینند، ایده‌آل است. با این حال، میزهای ناهار خوری مربعی برای اتاق‌های ناهارخوری باریک مناسب نیستند؛ زیرا می‌توانند فضا را تنگ کنند. همچنین، اگر قصد دارید بیش از 4 صندلی دور میز بگذارید، بهتر است نوع دیگری انتخاب کنید. ابعاد میز ناهار خوری کم جا مربعی برای 4 نفر، 91 تا 111 سانتی‌متر است.

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مستطیلی

میز ناهارخوری مستطیلی یکی از رایج‌ترین انتخاب‌ها برای اتاق های غذاخوری است. این میزها بیشترین فضا را اشغال می‌کنند و برای مجالس بزرگ ایده‌آل هستند. برای اتاق‌‎های ناهارخوری باریک و طولانی، می‌توانید میزهای مستطیلی باریکی را پیدا کنید که فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و با خانه شما تناسب دارند. با توجه به اینکه میز ناهار خوری هم مانند قیمت سرویس آشپزخانه پارچه‌ای چندان ارزان نیست، باید قبل از خرید با ابعاد درست این میزها مانند ابعاد میز ناهار خوری ۸ نفره مستطیل آشنایی داشته باشید.

 • ابعاد میز ناهار خوری 4 نفره مستطیل: 91 سانتی‌متر عرض و 121 سانتی‌متر طول
 • ابعاد میز ناهار خوری 4 تا 6 نفره مستطیل: 91 سانتی‌متر عرض و 152 سانتی‌متر طول
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیل 6 نفره تا 8 نفره: 91 سانتی‌متر عرض و 198 سانتی‌متر طول
 • ابعاد میز ناهار خوری 12 نفره مستطیل: 120 سانتی‌متر عرض و 335 سانتی‌متر طول

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مستطیلی

نکات مهم قبل و بعد از خرید میز ناهار خوری

اولین نکته توجه به تناسب میز و فضای خانه شماست. ابعاد میز ناهار خوری نباید به گونه‌ای باشد که رفت‌وآمد را در اطراف آن سخت کند. همچنین صندلی باید به راحتی زیر میز قرار گیرد و هر فرد از هر طرف حدود 60 سانتی‌متر باید فضا داشته باشد. اگر خانه کوچکی دارید، میز را در گوشه سالن و نزدیک به دیوار قرار دهید. برای خانه‌های خیلی کوچک هم انواع میزهای ناهارخوری نیمکتی و میزهای تاشو گزینه خوبی هستند.

علاوه بر این، به همان اندازه که به خرید رومیزی جلو مبلی مربع اهمیت می‌دهید، فرش زیر میز ناهار خوری هم تاثیر بسیاری در دکوراسیون خانه دارد. بعد از تعیین ابعاد میز ناهار خوری استیل، باید فرش مناسبی را برای پهن کردن زیر آن انتخاب کنید. به عنوان یک قانون کلی، در حالت ایده‌آل فرش زیر میز ناهار خوری باید از 4 طرف 76 سانتی‌متر بزرگ‌تر از میز باشد.

خرید میز ناهار خوری

آنچه درباره ابعاد میز ناهار خوری آموختیم

در این مقاله خلاصه‌ای از هر آنچه را که باید درباره انواع ابعاد میز ناهار خوری مانند سایز میز ناهارخوری 6 نفره بدانید، در اختیار شما قرار دادیم. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر گونه سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان صفاهوم در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.