در سال‌های اخیر با کوچک‌تر شدن فضای خانه‌ها، اتاق خواب‌ها کاربردی فراتر از محلی برای خوابیدن پیدا کرده‌اند و بعضا هم به‌عنوان اتاق خواب و هم به‌عنوان دفتر کار و اتاق مطالعه استفاده می‌شوند. گذراندن ساعات طولانی در فضایی که دکوراسیون مناسب و آرامش‌بخشی نداشته باشد، تمرکزتان را حین مطالعه به هم می‌زند و ضمن اینکه خواب آرام شما را مختل می‌کند. از این رو، تصمیم گرفتیم در این مقاله با ذکر 5 نکته مهم در طراحی داخلی اتاق خواب به این سوال مهم بپردازیم که چگونه اتاق خواب شیک داشته باشیم. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه مطلب کاربردی پیش رویتان را از دست ندهید.

اصول انتخاب رنگ اتاق خواب را رعایت کنید

اولین قدم برای طراحی داخلی و قبل از خرید ملزومات اتاق خواب مانند روتختی جدید دونفره انتخاب پالت رنگی است که خودتان دوست دارید. ترندها روز‌به‌روز تغییر می‌کنند؛ به همین دلیل باید رنگی را انتخاب کنید که سبک شخصی شماست. به‌عنوان یک قاعده کلی، اگر اتاق خواب کوچکی دارید، با انتخاب یک رنگ روشن می‌توانید اتاق خواب‌تان را دل‌بازتر و بزرگ‌تر از آنچه هست، نشان دهید. اما اگر اتاق خواب‌تان بزرگ است، می‌توانید در دکوراسیون اتاق از چند رنگ مکمل استفاده کنید.

بهترین رنگ‌ها برای دکوراسیون اتاق، رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم، بنفش اسطوخودوسی و آبی روشن هستند. با این حال، اگر از طرفداران رنگ‌های تند هستید، راه‌های مختلفی برای افزودن چنین رنگ‌هایی در دکوراسیون اتاق خواب وجود دارد. برای مثال می‌توانید چند بالش یا روتختی شلوغی را با رنگ تند موردعلاقه‌تان انتخاب کنید یا روی قسمتی از دیوار مانند سقف کاغذ دیواری‌های پررنگ بزنید.

اصول انتخاب رنگ اتاق خواب

اهمیت روتختی باکیفیت و کوسن را در دکوراسیون اتاق خواب جدی بگیرید

هیچ چیز به اندازه روتختی و بالش‌های باکیفیت باعث نمی‌شود که در اتاق خواب مهمان یا سوئیت مستر احساس خاص و راحتی داشته باشید. البته این موضوع به این معنا نیست که لزوما باید هزینه بسیاری برای خرید روتختی و بالش بپردازید و گاهی صرفا خرید روتختی یک نفره ارزان پسرانه یا دخترانه، دکوراسیون اتاق خواب را تکمیل می‌کند. ترجیحا ملحفه و روتختی‌هایی را انتخاب کنید که از 100 درصد پنبه، میکروفیبر پلی استر یا الیاف تنسل لیوسل (سازگار با محیط زیست) ساخته شده‌اند. چنین روتختی‌هایی در برابر چین و چروک مقاوم‌ بوده و هم‌چنین ضدحساسیت و رطوبت هستند.

علاوه بر بالش‌هایی که روی آن‌ها می‌خوابید، روی چند کوسن نیز سرمایه‌گذاری کنید. این بالش‌های تزئینی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند، بسیار جذاب و چشم‌نواز هستند و اتاق خواب شما را شیک‌تر از پیش می‌سازند. نکته مهم اینکه باید تعداد مناسبی بالش را انتخاب کنید تا تخت شما شلوغ یا خیلی خالی به نظر نرسد.

اهمیت روتختی باکیفیت و کوسن را در دکوراسیون اتاق خواب

چگونه با نورپردازی مناسب اتاق خواب شیک داشته باشیم؟

برای کسانی که سادگی و اتاق خواب بدون شلوغی را دوست دارند، استفاده از چراغ‌های آویز کنار تخت، انتخاب مناسبی است. با این کار می‌توانید از میزهای کنار تختتان برای گذاشتن وسایل دیگر استفاده کنید و این فضا را به چراغ خواب اختصاص ندهید. ترجیحا از چندین منبع برای نورپردازی اتاق استفاده کنید. به این ترتیب، همه اجزای اتاق خواب مانند روتختی دخترانه اسپرت شیک‌تر به نظر می‌رسند و می‌توانید بسته به ساعت روز، میزان نور اتاق را به دلخواه تغییر دهید. برای مثال می‌توانید ترکیبی از نور طبیعی داخلی، چراغ‌های سقفی، چراغ‌های پارکتی، چراغ‌های مطالعه و رومیزی و همچنین چراغ‌های آویز و دیوارکوب‌ها را برای تامین نور اتاق مدنظر داشته باشید.

نورپردازی مناسب اتاق خواب شیک

انتخاب بهترین فرش برای اتاق خواب؛ توجه به سبک دکوراسیون و رنگ‌ها به‌کار رفته

استفاده از فرش برای تزئین و دکوراسیون اتاق خواب ضروری است؛ زیرا گرمای خوشایندی را به فضا می‌بخشد. همچنین مسلما هیچکس دوست ندارد وقتی از تخت بلند می‌شود، پایش را روی کف‌پوش سرد بگذارد. نکته اصلی طراحان داخلی برای انتخاب فرش اتاق این است که فرش اتاق خواب باید فقط زیر تخت و محدوده اطراف آن را بپوشاند. علاوه‌بر این، توصیه می‌شود که برای دکوراسیون شیک اتاق خواب، فرشی با طرح و نقش ساده‌ای را انتخاب کنید؛ چرا که در‌صورت انتخاب فرشی با طرح شلوغ، جلوه المان‌های دیگر اتاق خواب مانند روتختی پتینه یا روتختی‌های طرح‌دار از بین می‌رود.

انتخاب بهترین فرش برای اتاق خواب

انتخاب جای مناسب برای تخت، از مهم‌ترین اصول چیدمان اتاق خواب شیک

آخرین و البته یکی از مهم‌ترین اصول دکور اتاق خواب دخترانه و پسرانه این است که تخت را در جای مناسبی قرار دهید. تخت خواب نباید کنار لوله‌کشی‌ها باشد؛ چرا که صدای آب در لوله‌ها، خواب آرام شما را مختل می‌کند. به‌طورکلی، به گفته طراحان داخلی موقعیت تخت به اندازه و نسبت اتاق خواب شما بستگی دارد. برای مثال اگر اتاق مستطیلی خانه‌تان را به اتاق خواب اختصاص داده‌اید، بهتر است فضای اتاق را به دو قسمت تقسیم کنید. به این صورت که در یک طرف تخت و در سمت دیگر میز و صندلی قرار دهید.

هم‌چنین بهتر است تختتان را در جایی قرار دهید که درصورت باز بودن درب اتاق خواب، نمایی از تخت خواب مشخص نباشد. از طرف دیگر، برای اینکه در طول شب احساس امنیت داشته باشید، باید تخت در جایی قرار بگیرد که درب از موقعیت آن قابل مشاهده باشد. با وجود این نکات، تخت‌تان را باید در جایی بگذارید که در آن نقطه خاص، بیشترین احساس راحتی را دارید.

انتخاب جای مناسب برای تخت، از مهم‌ترین اصول چیدمان اتاق خواب شیک

خرید لوازم خاص برای دکوراسیون شیک اتاق خواب از صفاهوم

در این مقاله با ذکر 5 اصل مهم به سوال «چگونه اتاق خواب شیک داشته باشیم» پاسخ دادیم. شما می‌توانید با خرید هر کدام از ملزومات اتاق خواب از فروشگاه صفاهوم دکوراسیون اتاق خوابتان را در شیک‌ترین حالت ممکن انجام دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره دکوراسیون اتاق خواب دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی صفاهوم به اشتراک بگذارید.