خرید کالای خواب مناسب با ویژگی‌هایی مانند ابعاد، کیفیت، ماندگاری و قیمت مناسب دغدغه بیشتر افراد جامعه است. گاهی اوقات پیش آمده که در زمان خرید روتختی یا لحاف برای تخت‌های مختلف دچار اشتباه شده‌ایم سال‌ها از یک روتختی یا لحاف با سایز نامناسب استفاده کرده‌ایم. فرقی نمی‌کند قصد خرید کالای خواب عروس را دارید یا کالای خواب سیسمونی و نوزاد باید با سایز استاندارد لحاف و روتختی آشنا باشید تا خرید درست و دلچسبی داشته باشید.

در ادامه این مقاله از وبلاگ صفاهوم قصد داریم به بررسی سایز استاندارد لحاف یک‌نفره، دونفره و حتی ابعاد لحاف نوزادان و کودکان بپردازیم. از شما نیز دعوت می‌کنیم در صورت تمایل تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و با بهترین سایز برای خرید لحاف و روتختی آشنا شوید.

ارتباط بین ابعاد سرویس خواب؛ از قبل همه چیز را در نظر بگیرید.

فرض کنید برای خرید جهیزیه از طرح یک رو تختی خوشتان آمده ولی اندازه روتختی دونفره با ابعاد تخت دو نفره که خریده‌اید هماهنگ نیست. یا مثلا برای خرید سیسمونی ابعاد لحاف تشک نوزاد که پسندیده‌اید با ابعاد تخت سیسمونی همخوان نیست. اینکه در خرید سرویس خواب کدام بخش اولویت دارد کاملا به شما بستگی دارد اما به این نکته توجه کنید که سایزهای استاندارد را قبل از خرید پیدا کنید و همچنین اگر مثلا از مدل یک پتوی یک نفره خوشتان آمده، حتما ابعاد پتو یک نفره مورد نظرتان را یادداشت کنید تا در خرید تخت یا تشک دچار اشتباه نشوید. این مسئله به خصوص در خرید جهیزیه برای شما راهگشا خواهد بود. توصیه می‌شود از قبل لیستی تهیه کنید و به کمک اینترنت مثلا در آن ابعاد روتختی دونفره ، اندازه لحاف تک نفره، اندازه ملحفه یک نفره، اندازه روتختی یک نفره، اندازه پتو یک نفره و … را بنویسید تا موقع خرید تخت و تشک در خصوص ابعاد و اندازه ها دچار سردرگمی نشوید.

سایز استاندارد لحاف یک نفره

ابعاد لحاف نوزاد؛ یک روتختی مناسب برای کوچک‌ترین عضو خانواده

در سیسمونی نوزادها تختی که خریداری می‌شود بسیار کوچک است و معمولا طول آن بیشتر از یک متر در نظر گرفته نمی‌شود. اما خانواده‌های بسیاری با توجه به سرعت رشد نوزادها تخت‌هایی خریداری می‌کنند که به تخت‌های بزرگ‌شونده معروف هستند و با حالت کشویی ابعاد آن افزایش پیدا می‌کند.

ابعاد لحاف و تشک نوزاد برای تخت‌های کوچک که غالبا در شکل‌های مربع هستند و کمتر در اشکال دایره یا مستطیل دیده می‌شود 75*75 یا 90*90 سانتی‌متر است. این سایز لحاف معمولا تا 3 ماهگی نوزادها قابل استفاده است و پوشش بسیار مناسبی نیز دارد. این سایز لحاف باعث می‌شود تا جابه‌جایی نوزاد و در آغوش گرفتن او در روزهای اول تولد بسیار راحت و بدون دردسر باشد.

اما سایز مناسب لحاف برای تخت‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند چقدر است؟ برخی از تخت‌های نوزادان در ابعاد 70*130 و 70*135 سانتی‌متر ساخته می‌شوند و تا دوسالگی نیز قابل استفاده هستند. بهترین سایز لحاف برای چنین تخت‌هایی 100*150 سانتی‌متر است و لحاف اسپرت با طرح‌های کودکانه را به راحتی می‌توان با همین ابعاد تهیه کرد.

سایز استاندارد لحاف نوزاد

سایز استاندارد لحاف و روتختی برای کودکان و نوجوانان؛ ابعاد لحاف یک‌نفره نوجوان

کودکان و نوجوانان تا قبل از سن بلوغ رشد بسیار سریعی دارند و به سرعت از دوران نوزادی و خردسالی فاصله می‌گیرند. برای کودکان می‌توان تخت‌هایی خریداری کرد که تا پایان دوران نوجوانی نیز قابل استفاده باشد. اگر در دوران نوزادی تخت‌های بزرگ‌شونده خریداری کرده‌اید سایز استاندارد لحاف برای این تخت‌ها 100*150 سانتی‌متر است که تا پایان دوران کودکی و ابتدای دوران نوجوانی مناسب و کافی است.

اندازه استاندارد لحاف یک نفره

خانواده‌های بسیاری ترجیح می‌دهند که تخت خواب فرزندشان مناسب با رشد و سلایق فرزندشان در رده‌های سنی مختلف باشد. به همین ترتیب برای دوران کودکی و نوجوانی تخت‌هایی مجزا خریداری می‌کنند. با توجه به این موضوع سایز لحاف نیز باید متناسب با ابعاد تخت خریداری شود. ابعاد استاندارد لحاف و انواع رو تختی برای کودکان 120*200 سانتی‌متر و بهتری سایز لحاف برای تخت‌های نوجوانان که معمولا یک لحاف اسپرت یک نفره است باید 160*200 سانتی‌متر طول و عرض داشته باشد.

اندازه استاندارد لحاف یک نفره پشمی

اندازه استاندارد لحاف یک نفره، پشمی، نخی و ساتن

تخت‌های یک‌نفره معمول ابعاد بیشتری نسبت به تخت‌های یک‌نفره دوران نوجوانی و کودکی دارند و به همین ترتیب ابعاد ملحفه آن‌ها نیز تغییر پیدا خواهد کرد. لحاف‌های یک‌نفره مانند بسیاری از روتختی‌ها و لحاف‌های دیگر از متریال گوناگونی تهیه می‌شود اما هیچ تفاوتی بین اندازه استاندارد لحاف یک نفره پشمی با نخی یا ساتن وجود نخواهد داشت.

سایز استاندارد لحاف و انواع روتختی یک نفره 160*220 سانتی‌متر است. این ابعاد برای همه انواع لحاف از جمله لحاف و تشک مسافرتی و خانگی یکسان است و تخت‌های یک‌نفره را به‌طور‌کامل پوشش می‌دهد. حفظ گرما در فصل‌های سرد یکی از ویژگی‌های استفاده از لحاف‌های بزرگ‌ است و به همین دلیل می‌توان از لحاف با ابعاد 160*220 برای تخت‌های نوجوانان نیز استفاده کرد.

اندازه استاندارد لحاف نوجوان

اندازه روتختی دونفره؛ سایز روتختی دونفره برای تخت‌های دونفره

تخت‌های دونفره از جمله تخت‌هایی هستند که در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. تخت‌های دونفره معمولا در طول 200 سانتی‌متر و در عرض‌های 140، 160 و 180 سانتی‌متر تولید می‌شوند. شاید تصور کنید برای هر کدام از این تخت‌ها نیز دست به خرید روتختی دونفره زد. با توجه به اینکه روی تخت‌های دونفره، دو انسان بالغ استراحت می‌کنند ابعاد لحاف دو نفره مناسب با دو نفر در نظر گرفته می‌شود. سایز استاندارد لحاف برای تخت‌های دونفره 200*220 سانتی‌متر است که به راحتی برای دو نفر کافی و قابل استفاده باشد.

برخی از افراد سایز لحاف را کمی جمع‌وجورتر ترجیح می‌دهند که در هنگام استراحت دست‌وپا گیر هم نباشد. اگر شما هم دنبال چنین لحافی هستید سایز 180*200 سانتی‌متر را انتخاب کنید. اما در انواع مدل روتختی عروس معمولا سایز لحاف همان 200*220 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود چون روتختی عروس غالبا تزیین شده است یا طرح‌هایی دارد که باعث افزایش زیبایی در دکوراسیون اتاق خواب می‌شود.

اندازه استاندارد روتختی دو نفره چقدره؟

بهترین مدل‌های لحاف نوزادی تا لحاف اسپرت یک‌نفره و دونفره را از صفاهوم بخرید

در این مقاله درباره سایز استاندارد لحاف از دوران نوزادی تا تخت‌های دونفره و روتختی عروس صحبت کردیم. به‌ یاد داشته باشید چنانچه لحاف کمی بزرگ‌تر از حد معمول باشد ایرادی ندارد اما لحاف‌های کوچک‌تر نقش چندانی در حفظ گرما نخواهند داشت.

شما می‌توانید همین حالا جدیدترین و زیباترین انواع لحاف را برای گروه‌های سنی و تخت‌های مختلف با بهترین کیفیت از فروشگاه اینترنتی صفاهوم خریداری کنید. فروشگاه صفائی با بیش از 80 سال سابقه درخشان در زمینه فروش انواع کالای خواب مانند روتختی عروس، روتختی نوزاد، انواع لحاف، تشک طبی فنری و بالش‌های طبی و الیاف در 3 شعبه شهر اصفهان و در فروشگاه اینترنتی صفاهوم امکان خریدی مناسب با قیمت اقتصادی را برای شما هم‌وطنان عزیز ایجاد کرده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن 32223334-031 با کارشناسان واحد فروش صفاهوم تماس بگیرید.