خرید کالای خواب مناسب با ویژگی‌هایی مانند ابعاد، کیفیت، ماندگاری و قیمت مناسب دغدغه بیشتر افراد جامعه است. گاهی اوقات پیش آمده که در زمان خرید روتختی یا لحاف برای تخت‌های مختلف دچار اشتباه شده‌ایم سال‌ها از یک روتختی یا لحاف با سایز نامناسب استفاده کرده‌ایم. فرقی نمی‌کند قصد خرید کالای خواب عروس را دارید یا کالای خواب سیسمونی و نوزاد؛ در خرید روتختی و تشک حتما باید سایز روتختی دونفره، تک‌نفره و کودک و نوجوان را متناسب با سایر تخت‌های استاندارد انتخاب کنید.

در ادامه این مقاله از صفاهوم قصد داریم به بررسی ابعاد روتختی کودک و نوزاد و سایر مدل‌های تخت‌خواب بپردازیم. بعد از مطالعه این متن، اطلاعات کاملی در‌مورد اندازه لحاف تک نفره سنتی، اندازه روتختی دونفره، اندازه کاور تشک دو نفره و ابعاد روتختی نوجوان به دست می‌آورید. 

ابعاد لحاف و تشک نوزاد؛ اندازه استاندارد برای کالای خواب نوزادان چقدر است؟

در سیسمونی نوزادها طول تختی که خریداری می‌شود، معمولا بیشتر از یک متر در نظر گرفته نمی‌شود. بااین‌حال بسیاری از خانواده‌ها با خرید پتو، تخت و روتختی بزرگ‌تر از این ابعاد به نوعی آینده‌نگری می‌کنند. ازاین‌رو اندازه‌هایی بیشتر از یک متر را برای اندازه لحاف نوزاد در نظر می‌گیرند. 

ابعاد لحاف و تشک نوزاد برای تخت‌های کوچک که غالبا در شکل‌های مربع هستند برابر با 75*75 یا 90*90 سانتی‌متر است. این سایز لحاف نوزاد معمولا تا 3 ماهگی نوزادها قابل‌استفاده است و پوشش بسیار مناسبی نیز دارد. این سایز لحاف باعث می‌شود تا جابه‌جایی نوزاد و در آغوش گرفتن او در روزهای اول تولد بسیار راحت و بدون دردسر باشد.

در نظر داشتن ابعاد استاندارد؛ نکته‌ای مهم برای خرید تشک نوزاد

سایز مناسب لحاف برای تخت‌هایی که ابعاد بزرگ‌تر از حالت استاندارد دارند، چقدر است؟ 

برخی از تخت‌های نوزادان در ابعاد 70*130 و 70*135 سانتی‌متر ساخته می‌شوند و تا ۲‌سالگی نیز قابل‌استفاده هستند. بهترین سایز لحاف برای چنین تخت‌هایی 100*150 سانتی‌متر است و لحاف اسپرت با طرح‌های کودکانه را به‌راحتی می‌توان با همین ابعاد تهیه کرد. به‌این‌ترتیب اندازه لحاف تک نفره نوزاد و بزرگسال با ابعاد گفته‌شده قابل‌خریداری است. برای خرید روتختی تک نفره نوزاد کمی ابعاد بزرگ‌تر از تخت را در نظر بگیرید تا نوزاد هنگام خواب احساس سرما نکند.

ابعاد روتختی نوجوان؛ این تخت چه سایزی دارد؟

کودکان و نوجوانان تا قبل از سن بلوغ رشد بسیار سریعی دارند و به‌سرعت از دوران نوزادی و خردسالی فاصله می‌گیرند. برای کودکان بهتر است تخت‌هایی خریداری کرد که تا پایان دوران نوجوانی نیز قابل‌استفاده باشد. باتوجه‌به ابعاد تخت نوجوان، اگر در دوران نوزادی تخت‌های بزرگ‌شونده خریداری کرده‌اید، سایز استاندارد لحاف و ابعاد تشک یک نفره برای این تخت‌ها 100*150 سانتی‌متر است که تا پایان دوران کودکی و ابتدای دوران نوجوانی، این سایز روتختی یک نفره مناسب و کافی است.

در نظر داشتن ابعاد استاندارد؛ فاکتوری مهم برای خرید تشک نوجوان

ابعاد لحاف یک نفره در سه مدل پشمی، نخی و ساتن چقدر است؟

تخت‌های یک‌نفره برای بزرگسال ابعاد بیشتری نسبت به تخت‌های یک‌نفره دوران نوجوانی و کودکی دارند. به همین ترتیب اندازه لحاف تک نفره برای بزرگسال و نوجوانان نیز تغییر پیدا خواهد کرد. لحاف‌های یک‌نفره مانند بسیاری از روتختی‌ها و لحاف‌های دیگر از متریال گوناگونی تهیه می‌شود؛ بااین‌حال تفاوت خاصی میان ابعاد پتو یک نفره با اندازه لحاف تک نفره وجود ندارد.

سایز استاندارد لحاف، سایز پتو یک نفره و انواع روتختی یک نفره 160*220 سانتی‌متر است. اندازه استاندارد ملحفه یک نفره برای همه انواع لحاف از جمله لحاف و تشک مسافرتی و خانگی یکسان است و تخت‌های یک‌نفره را به‌طور‌کامل پوشش می‌دهد. حفظ گرما در فصل‌های سرد یکی از ویژگی‌های استفاده از لحاف‌های بزرگ‌ با اندازه پتو دو نفره است؛ به همین دلیل می‌توان از لحاف با ابعاد 160*220 و ابعاد روتختی یک نفره در اندازه‌های استاندارد برای تخت‌های نوجوانان نیز استفاده کرد.

تفاوت ابعاد؛ از ویژگی‌های انواع پتو

ابعاد روتختی دونفره؛ این سایز چقدر است؟

تخت‌های دونفره از جمله تخت‌هایی هستند که در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. تخت‌های دونفره معمولا در طول 200 سانتی‌متر و در عرض‌های 140، 160 و 180 سانتی‌متر تولید می‌شوند. ازاین‌رو اندازه روتختی دونفره نیز باید متناسب با این ابعاد باشد. با‌توجه‌به اینکه روی تخت‌های دونفره، دو انسان بالغ استراحت می‌کنند، ابعاد لحاف دو نفره و اندازه کاور تشک دو نفره باید متناسب با این ابعاد در نظر گرفته شود. سایز استاندارد لحاف برای تخت‌های دونفره 200*220 سانتی‌متر است که به‌راحتی برای دو نفر کافی و قابل استفاده است.

برخی از افراد سایز لحاف دو نفره را کمی جمع‌وجورتر ترجیح می‌دهند که در هنگام استراحت دست‌وپا گیر هم نباشد. اگر شما هم دنبال چنین لحافی برای اندازه ملحفه روتختی دونفره هستید سایز 180*200 سانتی‌متر را انتخاب کنید. در انواع مدل روتختی عروس معمولا ابعاد روتختی دونفره 200*220 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود چون روتختی عروس غالبا تزیین شده است.

نکات مهم قبل از خرید روتختی

برای خرید لحاف، روتختی و کاور تشک باید نکاتی را در انتخاب بهترین اندازه روتختی یک نفره و مدل در نظر بگیرید. در ادامه این مطلب به بررسی نکات مهم در انتخاب بهترین اندازه لحاف تک نفره، دونفره و نوزاد می‌پردازیم.

  • قبل از اقدام به خرید حتما به اندازه‌گیری ابعاد تخت اقدام کنید. ابعاد تخت نقش موثری برای خرید کاور تشک دارند. دقت داشته باشید که خریدن کاور تشک در ابعادی کوک تر باعث کشیده شدن و در‌نهایت قابل استفاده نبودن کاور خواهد شد. از سوی دیگر، خرید کاور تشک با ابعاد بزرگ‌تر نیز باعث شلخته به نظر رسیدن کالای خواب می‌شود. 
  • برای خرید ملحفه و پتو حتما کالای خوابی بزرگ‌تر از ابعاد تخت بخرید. چرا‌که کوچک بودن روتختی و ملحفه باعث سرد شدن فرد در هنگام خواب می‌شود. 

در خرید روتختی و تشک حتما باید به سایت ها یا فروشگاه‌هایی مراجعه کنید که تنوع بالایی در مدل و انواع سایز روتختی دونفره، تک‌نفره و کودک و نوجوان ارائه می‌دهند. با این کار امکان خرید متناسب‌ترین تشک، ملحفه، کاور تشک و پتو را برای تخت یک‌نفره تا کودک و نوجوان دارید. 

خرید انواع روتختی در صفاهوم

رویای خواب راحت را با روتختی های صفاهوم تجربه کنید

مجموعه‌ای از روتختی‌های تک نفره و دو نفره، در جدیدترین طرح‌ها و با بهترین کیفیت را در صفاهوم مشاهده کنید و آنلاین سفارش دهید. تنوعی از انواع سبک‌های کلاسیک، مدرن و اسپرت روتختی با متریال ترک و ایرانی!

جدیدترین روتختی‌ها

یادداشت‌برداری از سایز استاندارد تخت؛ فاکتوری مهم برای انتخاب روتختی با سایز مناسب

فرض کنید برای خرید جهیزیه از طرح یک رو تختی خوشتان آمده ولی اندازه روتختی دونفره با طول و عرض تخت دو نفره که خریده‌اید، هماهنگ نیست. همچنین فرض کنید برای خرید سیسمونی ابعاد لحاف تشک نوزاد که پسندیده‌اید با ابعاد تخت سیسمونی همخوان نیست. اینکه در خرید روتختی کدام بخش اولویت دارد کاملا به شما بستگی دارد. بااین‌حال باید به طول و عرض تخت یک نفره، ارتفاع تخت و استانداردهای روتختی نیز توجه داشته باشید. 

در هنگام خرید کالای خواب، لیستی از ابعاد استاندارد تهیه کنید

توجه به اندازه استاندارد تخت یک نفره، دو نفره و هر مدلی که مد‌نظر دارید، به‌خصوص در خرید جهیزیه برای شما راهگشا خواهد بود. برای جلوگیری از سردرگمی در انتخاب متناسب‌ترین ابعاد تخت خواب، از قبل لیستی تهیه کنید. در این لیست کلیه‌ اندازه‌های مورد‌نیاز از قبیل ارتفاع، طول و عرض تخت و روتختی را برای خرید متناسب‌ترین اندازه روتختی دونفره و تک‌نفره یادداشت کنید.

این یادداشت به شما در انتخاب بهترین سرویس خواب ممکن کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید که برخی از متریال‌ها مثل ام‌دی‌اف به دلیل داشتن ضخامت‌های مختلف، (در حد یک الی دو سانتی‌متر) باعث تغییر ابعاد تخت در قسمت داخلی می‌شود؛ بنابراین با جستجو در فضای اینترنت، ابعاد تخت یک و نیم نفره چوبی و ابعاد تخت دونفره ام دی اف را نیز گرد‌آوری کنید.

بهترین مدل‌های لحاف نوزادی تا لحاف اسپرت یک‌نفره و دونفره را از صفاهوم بخرید

در این مقاله به بررسی ابعاد استاندارد برای کالای خواب از جمله اندازه لحاف تک نفره سنتی، اندازه کاور تشک دو نفره، ٰابعاد پتو دو نفره، اندازه پتو یک نفره و اندازه لحاف نوزاد پرداختیم. در انتخاب بهترین ابعاد لحاف و تشک نوزاد و اندازه استاندارد ملحفه یک نفره حتما باید در نظر داشته باشید که لحاف‌های کوچک‌تر نقش چندانی در حفظ گرما نخواهند داشت.

جدیدترین و زیباترین انواع لحاف را برای گروه‌های سنی و تخت‌های مختلف با بهترین کیفیت از فروشگاه اینترنتی صفاهوم خریداری کنید. فروشگاه صفائی با بیش از 80 سال سابقه درخشان در زمینه فروش انواع کالای خواب مانند روتختی عروس، رو تختی دو نفره، روتختی نوزاد، انواع لحاف، تشک طبی فنری و بالش‌های طبی و الیاف در 3 شعبه شهر اصفهان و در فروشگاه اینترنتی صفاهوم امکان خریدی مناسب با قیمت اقتصادی را برای شما هم‌وطنان عزیز ایجاد کرده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن 32223334-031 با کارشناسان واحد فروش صفاهوم تماس بگیرید.