خواب جزو مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر فردی به شمار می‌رود. خواب باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بدن انرژی مورد نیاز را برای ادامه فعالیت به دست آورد. همچنین در طول خواب عضلات شل می‌شوند و به استراحت می‌پردازند. یکی دیگر از اتفاقاتی که برای بدن در هنگام می‌افتد نحوه نفس کشیدن تغییر می‌کند و گاهی اوقات حتی با افزایش تعداد نفس‌ها مواجه می‌شویم. با توجه به این توضیحات،‌ وضعیت بدن در هنگام خواب باید به‌گونه‌ای باشد که تحت کمترین آسیب یا فشار قرار گیرد.

تخت‌ها یکی از ابزاری هستند که در صورت انتخاب درست و آگاهانه به بالا رفتن کیفیت وضعیت بدن در طول خواب کمک می‌کنند. به همین دلیل شناخت اندازه استاندارد تخت خواب در زمان خرید اهمیت بسیاری دارد و ما در این مقاله می‌خواهیم ابعاد استاندارد یک تخت خواب را برای همه گروه‌های سنی معرفی کنیم.

اندازه استاندارد تخت خواب نوزاد، یک اندازه مناسب برای خرید سیسمونی

تخت‌های نوزادان از نظر ظاهری با تخت‌های بزرگسالان متفاوت است و اغلب در طرح‌ها و مدل‌های فانتزی طراحی می‌شود. اما باز هم در زمان خرید سیسمونی باید به دنبال انتخاب یک تخت با ابعاد استاندارد باشیم. اندازه استاندارد تخت نوزاد به سه بخش اندازه ارتفاع، عرض و طول تقسیم می‌شود. به یاد داشته باشید انتخاب و خرید روتختی نوزاد ارتباط کامل با اندازه یا سایز تخت دارد و باید برای نوزادان تا ۳ ماهگی مناسب و کاربردی باشد.

طول تخت نوزاد باید به‌گونه‌ای باشد که قد نوزاد را به‌طورکامل پوشش دهد. تخت‌های نوزاد معمولا تا دو یا سه سالگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. طول استاندارد تخت نوزاد بین 150 تا 185 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. البته می‌توانید از تخت‌های کوچک‌تر نیز استفاده کنید که فقط برای دوران نوزادی تا یکسالگی کودک مناسب باشد. عرض تخت نوزاد هم در حالت استاندارد 90 سانتی‌متر و ارتفاع آن بین 100 تا 110 سانتی‌متر باید باشد. اگر تخت نوزاد مانند تختی‌های دیگر کوتاه باشد در استفاده از آن و جابه‌جایی نوزاد دچار مشکل خواهید شد.

معرفی اندازه استاندارد تخت خواب نوزاد

اندازه استاندارد تخت خواب کودک، دقیق‌ترین ابعاد تخت کودک برای هر اتاقی

اگر در سیسمونی نوزاد تختی را خریداری نکرده‌اید که برای دوران کودکی او نیز قابل استفاده باشد باید برای خرید یک تخت مناسب با قد و وزن کودک اقدام کنید. اندازه استاندارد تخت خواب کودک که برای دوران کودکی و تا پیش از نوجوانی مناسب باشد 140 سانتی‌متر طول، 60 سانتی‌متر عرض و 35 سانتی‌متر ارتفاع دارد.

ابعاد تخت کودک مناسب دوران کودکی

اندازه استاندارد تخت خواب نوجوان، طول و عرض تخت نوجوان تا شروع دوران جوانی

رشد کودکان در دوران نوجوانی به اوج می‌رسد و در پایان دوران قدکشیدن قرار دارند. اطلاع از اندازه استاندارد تخت خواب نوجوانان باعث پیشگیری از آسیب‌های جدی به ستون فقرات و مهره‌های گردن می‌شود. همچنین با توجه به اینکه هورمون رشد در زمان خواب بیشترین میزان ترشح را دارد باید بدن نوجوانان در طول 6 تا 8 ساعت خواب شبانه در حالتی راحت و درست باشد.

ابعاد استاندارد تخت خواب نوجوان بستگی به جثه نوجوان مانند قد و وزن او دارد. طول تخت نوجوانان باید 20 سانتی‌‌متر از قد او بلند‌تر باشد تا در زمان خواب قوز نکند یا ناچارا پاهایش جمع نشوند. تختی‌های نوجوان در بازار از 130 تا 180 سانتی‌متر طول دارند که برای سنین مختلف قابل انتخاب هستند. ارتفاع تخت بهتر است به شکلی باشد که در زمان نشستن روی تخت، پاهای فرزند شما کاملا روی زمین قرار بگیرند. عرض تخت نیز باید با توجه به جثه نوجوانان خریداری شود. تخت‌های نوجوانان بین 90 تا 110 سانتی‌متر عرض دارند. انتخاب مدل تخت و سرویس روتختی را با توجه به روحیه و سلیقه فرزندتان انتخاب کنید که هماهنگی خوبی نیز با دکوراسیون اتاق خواب داشته باشد. معمولا روتختی اسپرت،‌ روتختی چهار فصل و روتختی سه بعدی بین نوجوانان بیشترین طرفدارها را دارند.

طول و عرض تخت نوزاد نوجوان

اندازه استاندارد تخت خواب یک نفره، یک سرویس خواب شیک برای جوانان

تخت‌های یک‌ نفره به‌صورت تخت‌های تکی یا سرویس خواب که شامل پاتختی و میز توالت است تولید و فروخته می‌شوند. تخت‌های یک نفره به شکل‌های فلزی مانند فرفورژه یا چوبی بیشترین میزان فروش را به خود اختصاص داده‌اند و برای گروه سنی جوانان مناسب است. هیچ تفاوتی بین ابعاد تخت خواب یک نفره فلزی و چوبی وجود ندارد و در اغلب مواقع این تخت‌ها در اندازه 90 سانتی‌متر عرض و 200 سانتی‌متر طول تولید می‌شوند. البته با توجه به جثه افراد می‌توان عرض 120 سانتی‌متر را نیز خریداری کرد که خارج از استانداردهای معرفی شده است.

اندازه استاندارد تخت خواب دو طبقه یک‌نفره برای اتاق‌های نقلی

تخت‌های دو طبقه برای اتاق خواب‌هایی با متراژ کوچک مناسب هستند و دو تخت روی یکدیگر قرار می‌گیرند و برای استفاده دو نفر مناسب هستند. اندازه استاندارد تخت خواب دو طبقه یک نفره برابر با 190*100*160 سانتی‌متر است.

تخت دو طبقه،‌ یک تخت خواب با ارتفاع زیاد

سایز استاندارد تخت خواب دو نفره، تخت خوابی برای زوج‌های جوان تا سالمند

ابعاد تخت‌های دو نفره با توجه به جثه دو فرد بزرگسال تعیین می‌شوند و باید مناسب با ویژگی‌های وزنی و قدی افراد و همچنین متراژ اتاق خواب خریداری شوند. سایز استاندارد تخت دو نفره 160 سانتی‌متر عرض و 200 سانتی‌متر ارتفاع دارد. اما با توجه به اینکه برخی از اتاق خواب‌ها کوچک هستند تخت‌هایی با عرض 140 سانتی‌متر که به تخت‌های یک و نیم نفره یا دو قلو معروف‌‌اند نیز تولید می‌شود. برای تخت‌های دو نفره هم باید از سرویس روتختی با ابعاد استاندارد و مناسب با دو نفر بزرگسال استفاده کرد. البته اغلب روتختی‌ها برای تخت‌های کینگ سایز نیز مناسب هستند. اگر نمی‌دانیم ابعاد تخت کینگ سایز چقدر است حتما قسمت بعدی را مطالعه کنید.

ابعاد تخت دونفره ام دی اف

ابعاد تخت کینگ سایز، تختی رویایی برای اتاق‌های بزرگ

تخت‌های دونفره محدود عرض‌های 140 و 160 سانتی‌متر نمی‌شوند. افراد بسیاری جثه‌های بزرگی دارند یا اینکه در زمان خواب کودکشان در کنار والدین می‌خوابد یا اینکه در هنگام خواب غلت می‌زنند. این افراد با ویژگی‌های ذکر شده بهتر است از تخت‌های دو نفره با سایز بزرگ‌تری استفاده کنند. تخت کینگ سایز با عرض 180 سانتی‌متر،‌ طول 200 سانتی‌متر و ارتفاع بین 40 تا 50 سانتی‌متر، بهترین انتخاب برای افرادی است که به تخت‌های بزرگ نیاز دارند. افراد بسیاری تختی‌های کینگ سایز را برای جهیزیه عروس نیز انتخاب می‌کنند. تخت‌های کینگ سایز باعث می‌شوند تا زیبایی روتختی عروس بیشتر از سایر تخت‌ها دیده شود.

ابعاد تخت دو نفره سلطنتی

ابعاد تخت دو نفره تاشو، تختی برای اتاق‌های کوچک

سال‌های طولانی است که تخت‌های تاشو طراحی و تولید می‌شوند اما با ساخت آپارتمان‌های کوچک به الویت افراد بسیاری تبدیل شدند. ابعاد تخت‌ دو نفره تاشو با توجه به متراژ اتاق خواب تعیین می‌شوند و با توجه به اینکه بیشتر تخت‌های تاشو قابل سفارش هستند ابعاد آن‌ها نیز توسط مشتری‌ها قابل تغییر است. همچنین می‌توانید مدل و ابعاد تشک را با توجه به سایز تخت خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تشک طبی بهتر است یا فنری را مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی نیز درباره انواع تشک‌ها داشته باشید.

خرید کالای خواب با قیمت مناسب از صفاهوم

در این مقاله درباره اندازه استاندارد تخت خواب از دوران نوزادی تا بزرگسالی و برای جثه‌ها و اتاق‌های مختلف صحبت کردیم. تخت خواب شما جزو کدامیک از تخت‌های نام‌ برده است؟ آیا از تخت‌های استاندارد موجود در بازار استفاده کرده‌اید یا تختی با ابعاد و مدل دلخواهتان سفارش داده‌اید؟

به‌یاد داشته باشید کالای خواب که شامل بالش، تشک، لحاف و پتو می‌شود تاثیر بسیاری در ایجاد آرامش بیشتر در زمان خواب دارد و به افزایش حس راحتی عمیق‌تر در زمان استراحت کمک می‌کنند. شما می‌توانید همین حالا انواع روتختی،‌ تشک،‌ بالش و پتو را برای تخت با سایزهای مختلف از قسمت فروشگاهی سایت صفاهوم خریداری کنید. فروشگاه اینترنتی صفاهوم سفارشات شما در کوتاه‌ترین زمان به آدرس معرفی شده ارسال می‌کند و برای رفاه حال مشتریان برای سفارش‌های بیشتر از 300 هزار تومان هزینه ارسال دریافت نمی‌کند.