ساس، مایت، بید و شپش انواع حشره رختخواب هستند که علاوه بر بروز حساسیت، گاهی باعث انواع بیماری‌ها می‌شوند و سلامت انسان را به خطر می‌اندازند. برخی از این حشرات مانند ساس از خون انسان تغذیه می‌کنند و برخی مانند مایت باعث بیماری‌های تنفسی و آلرژی می‌شوند. با شناخت انواع حشرات و راه‌های مقابله با هرکدام مانع از ورود آن‌ها به رختخواب شوید. به همین علت، ما اطلاعات کاربردی درباره این حشرات و همچنین راه‌های پیشگیری و مقابله با آن‌ها را ارائه می‌کنیم.

ساس، از بدترین حشرات رختخواب است

ساس جثه بسیار کوچکی دارد و یکی از بدترین حشرات لحاف و تشک است؛ زیرا عمر طولانی دارد و بسیار سریع تولیدمثل می‌کند. این حشره رختخوابی، تخم‌های خود را در محل‌های تاریک مانند شکاف‌های دیوار، عمق فرش، زیر تختخواب و لابه‌لای ملحفه قرار می‌دهد تا زمینه مناسبی برای رشد آن‌ها فراهم کند.

دو نوع رایج ساس که برای انسان مشکل‌ساز هستند، عبارت‌اند از ساس تختخواب (Cimex lectularius) و ساس گرمسیری (Cimex hemipterus). این حشره معمولا در قرنیزهای نزدیک تختخواب، درزهای بالش، روبالشی و روتختی و همچنین چوب تختخواب‌های چوبی زندگی می‌کند.

تشک طبی استاندارد

بهترین تشک های تخت و انواع تشک مسافرتی با بالاترین کیفیت متریال و ابعاد استاندارد

تشک های طبی استاندارد و تشک مسافرتی نرم و راحت برای داشتن خوابی آرام و از بین رفتن خستگی؛ خرید انواع تشک با الیاف ضد حساسیت و وزن سبک از فروشگاه صفاهوم!

خرید تشک

تشخیص ساس در رختخواب از طریق  لکه‌‌های ناشی از مدفوع آن‌ ممکن است؛ زیرا معمولا در نزدیکی محل مخفی شدن خود، مدفوع می‌‌کند. همچنین روی تشک و روتختی ساده، رد لکه‌های تیره یا خون که از نشانه‎های ساس‌ها هستند بیشتر نمایان می‌شود.

لکه خون و مدفوع، نشانه حضور ساس در رختخواب

مایت؛ یکی از انواع حشره رختخواب بسیار کوچک و غیرقابل مشاهده

مایت از خانواده عنکبوتیان است و موجودی میکروسکوپی محسوب می‌شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. مایت‌ها نیش نمی‌زنند و در پوست زندگی نمی‌کنند؛ اما همیشه همراه ما هستند و در پتو، بالش الیاف مصنوعی یا طبیعی، ملحفه، فرش، موی سر و حتی مژه‌ها و ابروها حضور دارند. فضاهای گرم و مرطوب که غبار در آن‌جا جمع می‌شوند، مکان ایده‌آل مایت‌ها برای زندگی هستند.

غذای اصلی مایت شامل شوره سر انسان و حیوان، سلول‌های مرده پوست بدن، ، ذرات ریز موادغذایی پخش‌شده در خانه، قارچ‌ها و گردو‌خاک می‌شود. این حشرات در گردو‌خاک خانه به مدت دو تا سه ماه زنده می‌مانند و روزانه تخم‌ریزی دارند. وجود مایت در رختخواب باعث بروز مشکلاتی مانند آلرژی، مشکلات تنفسی، تشدید علائم آسم، التهابات پوستی، عطسه و آبریزش بینی می‌شود.

مایت؛ حشره رختخواب کوچک و غیرقابل مشاهده

ایجاد حشره بید در رختخواب‌هایی از جنس مواد آلی حیوانی

بیدها از دسته شاپرک‌ها (پروانه‌ها) هستند. این حشرات از موادی مانند پشم، پنبه، ابریشم و کتان تغذیه می‌کنند. انواع مختلف حشره بید عبارت‌اند از: بید مواد خوراکی، بید فرش، بید لباس، بید موی سر و بید رختخواب. بید ماده این قابلیت را دارد که در 2 تا 3 هفته از عمر خود، حدود 100 تخم در چین‌های فرش، پارچه‌های پشمی و ملحفه‌ها بگذارد.

فضاهای مرطوب با هوای نمناک، محیط مناسب برای زندگی بید لحاف و تشک محسوب می‌شوند. همچنین یکی از عوامل اصلی بید زدن رختخواب، وجود لکه‌های نوشیدنی و غذا، خاک، عرق و چربی پوست روی محلفه، لحاف و تشک است. علاوه‌بر این، اگر ملحفه یا تشک شما از مواد آلی حیوانی مانند ابریشم، پر، خز، پشم و چرم باشد، احتمال بید زدن آن بیشتر می‌شود.

بید؛ حشره داخل رختخواب با امکان انتقال بیماری و باکتری به انسان

شپش؛ از حشرات رختخواب باامکان همزیستی بالا با انسان

شپش یکی از انواع حشره لحاف و تشک است که از سر آلوده به شپش، به رختخواب منتقل می‌شود. این حشره سه نوع دارد که عبارت‌اند از شپش سر، شپش ناحیه تناسلی و شپش بدن. بیشتر شپش‌های سر نمی‌توانند بیش از ۲۴ ساعت دور از منبع غذایی خود، یعنی سر انسان، زنده بمانند. با‌توجه‌به اینکه سر انسان ساعت‌های طولانی در تماس مستقیم با بالش قرار دارد؛ بنابراین شپش به‌راحتی از سر به بالش منتقل می‌شود و  حتی می‌تواند به رختخواب سایر اعضای خانه نیز برود. از‌این‌رو شپش را می‌توان به‌عنوان یک حشره رختخواب معرفی کرد. با‌توجه‌به شیوع شپش توصیه می‌کنیم در سفر، از ملافه و پتو مسافرتی شخصی استفاده کنید.

نفتالین؛ موثرترین روش برای ازبین‌بردن بیدهای داخل رختخواب

بید می‌تواند بافت ملحفه، تشک، لحاف، لباس، مبلمان و فرش را خراب کند و باعث حساسیت پوستی انسان و حیوانات خانگی شود. این حشرات رختخواب، قابلیت انتشار بیماری و باکتری را نیز دارند. یکی از سوالات رایج درباره بید رختخواب این است که ایا نفتالین بید را میکشد ؟ بله خوشبختانه کاملا موثر است؛ البته باید باتوجه‌‌به حجم رختخواب، از میزان مناسب آن استفاده کرد.

اقدامات لازم برای از بین بردن انواع حشرات رختخوابی

اگر گرفتار حشرات رختخواب شده‌اید، باید اقدامات لازم برای حذف آن‌ها از رختخواب و حتی بخش‌های مختلف خانه را انجام دهید، زیرا این حشرات به بخش‌های دیگر اتاق نیز منتقل می‌شوند و باید به‌طورکامل فضای خانه را از وجود آن‌ها پاکسازی کرد. مهم‌ترین اقدامات حذف حشرات لحاف و تشک عبارت‌اند از:

 • شستن رختخواب: همه رختخواب‌های خانه شامل ملحفه، روبالشی، پتو، روتختی و سایر موارد را با آب حداقل 65 درجه سانتی‌گراد بشویید. شستن این اقلام مانند شستن روتختی در لباسشویی روش بهتری نسبت به شست‌وشوی دستی است. همچنین پس از شست‌وشو، حتما آن‌ها را در آفتاب پهن کنید یا اتو بزنید.
 • جارو کشیدن و شست‌وشوی اتاق با مواد شوینده: همه فضای اتاق و حتی درزها و شکاف‌های ریز را به دقت نظافت کنید و برای شست‌وشو از مواد شوینده استفاده کنید. همچنین کشو‌ها و کمدها هم باید ابتدا تخلیه و سپس به‌طورکامل نظافت شوند.
 • شستن لبا‌س‌ها و مبلمان: برخی حشرات رختخواب مانند ساس ممکن است به لباس‌ها نیز سرایت پیدا کرده باشند؛ بنابراین حتما لباس‌ها را بشویید و تا رهایی کامل از شر حشرات اطمینان حاصل کنید. بهتر است پارچه و بدنه مبلمان را نیز با شوینده شست‌وشو دهید. زیرا برخی حشرات به صندلی‌‌ها و مبلمان منتقل می‌شوند.
 • پاکسازی فرش‌ها: پرز و تاروپود فرش یکی از ایده‌آل‌ترین مکان‌ها برای لانه کردن حشرات رختخواب محسوب می‌شود؛ بنابراین فرش‌ها را بعد از جاروبرقی کشیدن، بشویید یا از بخارشوی برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. حتما کیسه جارو برقی را بعد از جاروکشیدن، به بیرون از خانه انتقال دهید.

برای از بین بردن برخی حشرات رختخواب می‌توانید از پودر و اسپری‌هایی که به‌طورخاص برای حشرات تولید می‌شوند، مانند اسپری ساس نیز استفاده کنید. بعد از برداشتن رختخواب از روی تخت، اسپری را روی سطوح تخت‌خواب و اطراف آن بپاشید. سپس با یک پارچه تمیز سطح تخت را تمیز کنید. از پودر حشره‌کش مطابق دستورالعمل نوشته شده روی ظرف استفاده کنید.

چگونه از ایجاد حشرات رختخواب پیشگیری کنیم؟

با بعضی از روش‌های ساده ولی تاثیرگذار می‎توان از ایجاد و پراکندگی حشرات جلوگیری کرد. در این بخش به اقدامات لازم برای پیشگیری از حشرات رختخواب می‌پردازیم.

 • حداقل هفته‌ای دو مرتبه کل فضای خانه را جاروبرقی بکشید و کف خانه را حداقل هفته‌ای یکبار تی بکشید.
 • فضای آشپزخانه  را همیشه تمیز نگه دارید و از بسته بودن درب چاه فاضلاب اطمینان حاصل کنید.
 • باقی‌مانده غذا را برای مدت طولانی روی سفره رها نکنید و زباله‌ها را به مدت طولانی در خانه نگه ندارید.
 • گیاهان، محلی برای تجمع حشرات هستند؛ پس از سلامت و رسیدگی مرتب به آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • از کاور و ملحفه برای تشک‌ها استفاده کنید و ملافه‌ها، روبالشی‌ها و کاورها را حداقل یک‌بار در ماه شست‌‌وشو دهید. به‌علاوه، حداقل سالی دوبار رختخواب‌ها را از  کمد بیرون بیاورید و در آفتاب پهن کنید.
 • از سلامت و نظافت مرتب حیوان خانگی خود اطمینان حاصل کنید.
 • در سفر، از ملحفه و روبالشی شخصی استفاده کنید تا در صورت آلوده بودن رختخواب هتل به حشرات، آن‌ها را با خود به منزل انتقال ندهید.
 • بعد از سفر، همه وسایل شامل لباس‌ها و ملحفه‌ها و همچنین چمدان‌ها را به‌سرعت نظافت کنید. همچنین چمدان سفر را بیرون از اتاق باز کنید، آن را جارو بزنید و از یک اسپری الکل یا  ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن آن استفاده کنید
 • در زمان خرید لباس، در اتاق پرو، لباس را روی آویز جالباسی اتاق پرو آویزان کنید و آن‌ را روی صندلی یا نشیمنگاه نگذارید.

توجه داشته باشید که اگر با انجام همه تدابیر بالا همچنان درگیر حشرات داخل رختخواب هستید، بهترین گزینه خرید و استعلام قیمت روتختی ساده و شیک تک نفره از سایت‌های معتبر است.

با رعایت بهداشت محل خواب، گرفتار حشرات رختخواب نخواهید شد

انواع حشره تخت خواب عبارت‌اند از ساس، مایت، بید و شپش. این حشرات معمولا براثر رعایت‌نکردن نظافت شخصی در خانه و سفر و همچنین نشستن به‌موقع رختخواب، وارد فضای خواب می‌شوند. با انجام اقدامات نظافتی و در برخی موارد استفاده از مواد شیمیایی، می‌توان از انواع حشرات رختخوابی نجات پیدا کرد.

برای پیشگیری از ورود این حشرات به رختخواب باید ملافه‌ها، روبالشی، روتختی و سایر اجزای رختخواب را به‌طور‌مرتب تعویض کنید و شست‌وشو دهید؛ بنابراین بهتر است همیشه چند دست از اقلام رختخواب مانند ملحفه و روبالشی‌های ابریشم در خانه داشته باشید. جنس ابریشم کمترین امکان حشره‌زدگی را دارد. ما در صفاهوم بهترین‌ جنس‌هارا برای آسودگی خاطر شما مهیا کرده‌ایم که می‌توانید از بخش محصولات سایت اقدام به خرید آن کنید.