بیدها موذی‌تر از آن چیزی هستند که همیشه فکرش را می‌کردید. این حشرات بی‌سروصدا وارد خصوصی‌ترین مناطق خانه ما می‌شوند و تخم می‌گذارند. طولی نمی‌کشد که بیدهای ریز به مراتب تکثیر شده و لحاف، تشک و حتی لباس شما را می‌جوند. خوشبختانه راهکارهایی برای از بین بردن بید وجود دارد. در این مقاله ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که چرا لحاف تشک بید می‌زند و سپس روش‌هایی را برای از بین بردن بید لحاف و تشک ارائه می‌دهیم. برای خلاصی دائمی از این حشرات موذی، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

دلیل بید زدن لحاف و تشک؛ بید از کجا میاد؟

برعکس ما که دل خوشی از بیدها نداریم، این حشرات انسان‌ها را دوست داشته و تمایل دارند در جایی که افراد زیادی زندگی می‌کنند، جمع شوند. بیدهای لحاف تشک از الیاف طبیعی سرویس روتختی شما مانند پر، ابریشم، خز و پشم تغذیه می‌کنند و بعد به سراغ الیاف مصنوعی لباس‌ها می‌روند. به همین دلیل تا روتختی و لباس‌های ارزشمندتان طعمه این حشرات نشده است، باید در اسرع وقت از تکثیر آن‌ها جلوگیری کنید.

بیدها تصادفی وارد خانه می‌شوند و حتی با وجود رعایت بهداشت، احتمال اینکه هر زمانی با این مهمان‌های ناخوانده مواجه شوید، وجود دارد. در واقع زمانی که فرش کهنه، لباس‌های دست دوم یا هر چیز دیگر آلوده به بید وارد خانه شود، بیدها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند و سریعا تکثیر می‌شوند. اگر سوراخ کوچکی روی لباس یا تشک‌تان دیدید یا اتفاقی کرم‌های ریز و سفید رنگی را مشاهده کردید که در حال جویدن پارچه هستند، این اتفاقات احتمالا شروع دردسرهای شما با بیدهای مزاحم است.

دلیل بید زدن لحاف و تشک

روش‌های از بین بردن بید

با توجه به قیمت تشک مسافرتی و دیگر کالاهای خواب منطقی است که قبل از نابودی کامل این وسایل، برای از بین بردن بید لحاف تشک چاره‌ای بیاندیشید. در این قسمت 5 روش ساده و البته کاربردی برای از بین بردن بید معرفی می‌کنیم.

1. از بین بردن بید با جاروبرقی

اگر به وجود بیدهای موذی در خانه شک کردید، اولین کاری که باید انجام دهید، جاروبرقی کشیدن است. جاروبرقی با قدرت بالا لاروها و تخم‌های بید را از بین می‌برد. البته بعد از این کار، باید جارو را در کیسه پلاستیکی خالی کنید، درب آن را ببندید و دور بیاندازید. از آنجایی که ممکن است بیدها در لوله جاروبرقی هم مانده باشند، لوله را در حمام با آب داغ بشویید.

از بین بردن بید با جاروبرقی

2. از بین بردن بید با بخارشوی و سشوار

حرارت بالاتر از 50 درجه سانتی‌گراد می‌تواند در از بین بردن بید موثر باشد. از این رو، گزینه بهتر از جاروبرقی، استفاده از بخارشوی یا سشوار است. به این منظور، لباس‌ها و لحاف تشک آلوده را حداقل به مدت 30 دقیقه در معرض دمای بالای 50 درجه (با سشوار یا فر) قرار دهید. این روش برای از بین بردن بید لباس هم به خوبی کار می‌کند؛ به شرط آنکه الیاف طبیعی لباس‌تان در این دما آسیب نبینند. با توجه به قیمت حوله تن پوش باید بیش از پیش مراقبت لباس‌ها و پوشیدنی‌های ارزشمندتان باشید.

3. روش استفاده از نفتالین و میخک برای از بین بردن بید

بوی تند قرص‌های سفیدرنگ نفتالین، اصلا برای بیدها خوشایند نیست و این حشرات را دور می‌کند. بهترین راه برای استفاده از نفتالین این است که دو عدد توپ نفتالین را در کیسه پارچه‌ای منفذداری بگذارید و سپس کیسه را در کمدتان در مجاورت جایی که لباس‌ها و کاور لحاف و تشک را می‌گذارید، قرار دهید. هر دو سال یک بار نفتالین‌ها باید تعویض شوند.

نکته مهم دیگر اینکه قبل از پوشیدن لباس‌ها یا استفاده از لحاف تشکی که در معرض نفتالین بوده، باید آن‌ها را در آفتاب پهن کرده یا از برخی خوشبوکننده‌ها استفاده کنید تا بوی نفتالین از بین برود. اگر به هر دلیلی، مانند بوی تند و زننده، تمایلی به استفاده از نفتالین ندارید، همین روش را با میخک امتحان کنید.

 

روش استفاده از نفتالین و میخک برای از بین بردن بید

4. استفاده از اسپری برای از بین بردن بید چوب و لباس

احتمالا شما هم نمی‌خواهید روتختی دونفره شیک‌تان بوی نفتالین یا میخک به خود بگیرد. در چنین شرایطی برای از بین بردن بید چوب یا لباس و لحاف تشک‌تان می‌توانید از اسپری انواع روغن‌های معطر استفاده کنید. به این منظور کافی است چند قطره از روغن‌هایی مانند روغن اسطوخودوس، نعناع فلفلی، روغن چریش و روغن میخک را با مقدار مناسبی آب مخلوط و در ظرف اسپری بریزید. سپس این محلول را روی هر جایی که بید زده، اسپری کنید. علاوه بر این کار، می‌توانید اسفنجی را به این محلول قوی ضدبید آغشته کرده و اسفنج را روی گوشه‌های کمد و قفسه‌های دنجی که موردعلاقه بیدهاست، بمالید.

استفاده از اسپری برای از بین بردن بید چوب و لباس

5. استفاده از بهترین سم برای از بین بردن بید

اگر همچنان با وجود استفاده از راهکارهای طبیعی، بیدها بیخیال شما و خانه و زندگی‌تان نشدند، وقت آن رسیده که از تله‌ها و سموم شیمیایی برای از بین بردن این حشرات موذی استفاده کنید. تله‌های بید، با لایه چسبنده‌ای از فرومون‌هایی که برای بید جذاب است، پوشانده می‌شوند. به این ترتیب، بیدها به طرف تله کشیده می‌شوند و در تله به دام می‌افتند. برای از بین بردن بیدها یا اطمینان از اینکه بیدها کاملا از بین رفته‌اند، تله بید را در کمد لباس یا هرجایی که شیوع پیدا کرده‌اند، قرار دهید. اگر هنوز هم حتی یک بید روی تله می‌بینید، حتما نسبت به سم‌پاشی اقدام کنید.

علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری می‌تواند حشرات،بید، کپک یا کثیفی‌های از قبل باقی مانده باشد، لذا بررسی های منظم رختخواب‌ها و استفاده از اسپری های مخصوص برای از بین بردن بید و حشرات و … را در نظر داشته باشید.

استفاده از بهترین سم برای از بین بردن بید

تنها حشره در سرویس خواب همان بید لحاف تشک است؟

شاید بتوان گفت شایع‌ترین حشره لحاف و تشک همان بید است، اما نباید از دیگر دوستانش غفلت کنید! موریانه لحاف تشک و کرم لحاف تشک هم دو مورد دیگر از این حشرات هستند که ممکن است شما را به دردسر بیاندازند. اما خبر خوش اینکه هر آنچه در مورد از بین بردن بید لحاف تشک گفته شد، در مورد دیگر حشرات سرویس خواب هم کارایی دارد، مثلا همان بهترین سم برای از بین بردن بید، می‌تواند به عنوان بهترین گزینه برای از بین بردن موریانه و کرم لحاف تشک هم باشد.

بید لحاف تشک را جدی بگیرید؛ انجام اقدام‌های صحیح برای از بین بردن این حشرات موذی

در این مقاله توضیح دادیم که سروکله بیدها از کجا پیدا می‌شود و هم‌چنین راهکارهایی را برای از بین بردن بید پیشنهاد کردیم. قاعدتا با انجام این راهکارها بیدهای خانه شما از بین می‌روند و دست از سر لحاف و تشک ارزشمندتان برمی‌دارند. آیا شما نیز در این زمینه‌ای تجربه‌ای دارید؟ برای از بین بردن بید لباس یا لحاف تشک از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.