براساس آمارها، از هر 1000 بزرگسال، 5 تا 20 نفر دیسک کمر دارند! این بیماری دلیل اصلی کمردرد، گردن‌درد و مهم‌تر از همه، بی‌خوابی‌های شبانه است! هیچ چیزی بدتر و اذیت‌کننده‌تر از بی‌خوابی به‌ دلیل کمردرد نیست؛ اما برای کاهش درد کمر هنگام خواب، طرز خوابیدن شما و انتخاب تشک و بالش الیافی باکیفیت اهمیت بالایی دارد. در این مقاله 5 طرز خوابیدن کسانی که دیسک کمر دارند را به شما می‌گوییم تا با رعایت این نکته‌ها، خوابی آرام‌تر را تجربه کنید.

حالت اول خوابیدن برای دیسک کمر: خوابیدن به پهلو و قرار دادن بالش بین زانوها

خوابیدن به پهلو، بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر است. این حالت به حفظ تعادل طبیعی ستون فقرات و کاهش فشار روی کمر کمک می‌کند. برای این روش، ابتدا به یکی از پهلوهای خود بخوابید؛ باید شانه و سمت دیگر بدنتان با تشک طبی فنری کاملا در تماس باشند. مهم‌ترین نکته در این روش، استفاده از یک بالش بین زانوهایتان است؛ این کار لگن و ستون فقرات شما را در یک راستا قرار می‌دهد و باعث کاهش فشار به کمر می‌شود.

خرید بالش طبی

تجربه خوابی راحت و آرام با بالش‌های طبی استاندارد

انواع بالش طبی در ابعاد استاندارد و متریال با کیفیت برای جلوگیری از دردهای عضلانی گردن و ستون فقرات؛ امکان خرید بالش طبی از صفاهوم برای ارسال به سراسر کشور!

محصولات بالش طبی

همچنین، اگر بین تخت و کمرتان فضای خالی وجود دارد، از یک بالش کوچک‌تر برای پر کردن این فضا استفاده کنید. همچنین بالش مناسب برای زیر سرتان نیز باید سر شما را در موقعیتی مناسب نسبت به ستون فقرات قرار دهد؛ بنابراین بالشتی انتخاب کنید که نه خیلی کوچک و نه بزرگ باشد. این موقعیت خواب، علاوه‌‌بر کسانی که دیسک کمر دارند، برای افراد باردار و بیماران قلبی نیز مفید است. فراموش نکنید که به‌طور‌منظم فقط به یک پهلو نخوابید، این کار باعث بروز مشکلات عضلانی برای شما می‌شود.

استفاده از بالش بین زانوها؛ بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر

حالت دوم خوابیدن برای دیسک کمر: به پشت بخوابید

اگر به‌ دنبال طرز صحیح خوابیدن برای دیسک کمر هستید، نباید از خوابیدن روی کمر غافل شوید! این کار، با توزیع مساوی وزن بدن، فشار کمتری به دیسک‌ها و کمر شما وارد می‌کند. هنگام خوابیدن به پشت، باید از یک بالشت کم‌ارتفاع زیر سرتان استفاده کنید تا فشار کمتری به گردن و دیسک‌های ستون فقرات گردن وارد شود. همچنین اگر بین کمرتان و تخت فاصله است، یک حوله را با ضخامت دلخواه زیر کمر قرار دهید و این فاصله را پر کنید.

یکی دیگر از نکته‌های مهم در این روش، قرار دادن یک بالش زیر زانوها برای حفظ وضعیت خنثی ستون فقرات است؛ این کار به شل شدن عضلات کمر و کاهش فشار روی لگن کمک می‌کند و با بهبود گردش خون، التهاب دیسک‌ها کاهش می‌یابد. بسیاری از افرادی می‌پرسند: «برای دیسک کمر روی زمین بخوابیم یا تخت؟» حتما روی یک تشک سفت یا زمین بخوابید؛ تشک‌های نرم فشار بیشتری به کمرتان وارد می‌کنند. سطح زمین نیز به‌ دلیل سفت بودن، برای افرادی با دیسک کمر، مناسب است؛ البته روی تشک زمینی خود حتما از یک ملحفه تشک زمینی استفاده کنید.

استفاده از روش صحیح نشستن و خوابیدن برای دیسک کمر

حالت سوم خوابیدن برای کاهش درد دیسک کمر: خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم معمولاً برای کمر مضر است؛ این حالت منجر به صاف شدن انحنای طبیعی ستون فقرات و فشار به گردن می‌شود. با این حال، اگر باوجود دیسک کمر، به این وضعیت خواب عادت دارید، راه‌هایی برای کاهش درد و آسیب وجود دارد. یکی از روش‌های مفید برای کاهش فشار روی کمر هنگام خواب روی شکم، استفاده از بالش زیر شکم و لگن است.

این کار، به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند و درد را کاهش می‌دهد. همچنین باید از بالشت‌هایی کم‌ارتفاع، زیر سرتان استفاده کنید تا موقعیت طبیعی گردن نسبت به ستون فقرات حفظ و فشار کمتری به آن وارد شود. از تشک‌های محکم با روتختی اسپرت استفاده کنید؛ تشک‌های بسیار نرم، باعث فرو رفتن کمر داخل تشک و افزایش درد و فشار روی دیسک‌ها می‌شوند.

حالت چهارم نحوه خواب برای دیسک کمر: خواب به پهلو مانند جنین

خوابیدن به پهلو در وضعیت جنینی، روش صحیح خوابیدن برای دیسک کمر است و کمترین میزان فشار را به کمر شما وارد می‌کند. برای این کار، ابتدا به پشت دراز بکشید و سپس به‌آرامی به یکی از پهلوها بچرخید. سپس، زانوهای خود را تا حد امکان به سمت قفسه سینه جمع کنید و بالاتنه را به‌آرامی به سمت زانوهای خود بچرخانید. چرخش نیم‌تنه به سمت زانوها، به بهبود فضای بین استخوان‌های ستون فقرات کمک می‌کند و فشار روی دیسک‌ها و اعصاب را کاهش می‌دهد.

این حرکت با کاهش فشار روی مهره‌ها به‌ویژه در افرادی با دیسک فوقانی کمر، باعث تسکین درد می‌شود. البته فراموش نکنید که  به‌طورمنظم طرف خواب خود را تغییر دهید و از تخت‌خواب‌هایی مناسب و استاندارد با تشک سفت استفاده کنید. درحال‌حاضر مدل‌های متنوع تخت‌خواب‌های استاندارد با باکس تخت خواب و سایر لوازم جانبی، مناسب افرادی با دیسک کمر در بازار موجود هستند.

روش خوابیدن برای دیسک کمر به حالت جنینی

حالت پنجم برای کاهش درد دیسک هنگام خواب: قرار دادن سر در حالت خنثی

خوابیدن با سر در حالت خنثی (کاملا روی زمین) بهترین روش خوابیدن برای دیسک کمر به‌ویژه برای افرادی با دیسک قفسه سینه و گردن است. این وضعیت خوابیدن با قرار دادن همه قسمت‌های ستون فقرات، از گردن تا کمر در وضعیتی طبیعی، درد را به‌صورت چشمگیری کاهش می‌دهد. استفاده از بالش مناسب در این روش، بسیار مهم است؛ یک بالش خیلی نازک، یا خیلی ضخیم، ستون فقرات را از حالت طبیعی خارج و فشار بیشتری به دیسک گردن‌تان وارد می‌کند. بالش ایده‌آل باید سر، گردن و ستون فقرات را در یک خط راست نگه‌ دارد.

علاوه‌بر بالش، تشک‌های نرم نیز، باعث فرو رفتن کمر داخل تشک می‌شوند و درد دیسک را افزایش می‌دهند. درحال‌حاضر، مدل‌های متعدد و جذابی از تشک‌های سفت با مدل روتختی جدید در بازار موجود هستند و شما می‌توانید براساس سلیقه خود یک تشک طبی و زیبا بخرید.

بهترین روش خوابیدن برای دیسک کمر با سر خنثی

استفاده از بالش و تشک مناسب؛ راز خواب راحت برای افرادی با دیسک کمر!

روش صحیح نشستن و خوابیدن برای دیسک کمر اهمیت بالایی دارد؛ موقعیت خواب به‌طورمستقیم روی کاهش یا افزایش درد تأثیر می‌گذارد. در این مقاله، پنج طرز خوابیدن کسانی که دیسک کمر دارند را به شما گفتیم. همه این روش‌ها به حفظ تعادل طبیعی ستون فقرات و کاهش فشار به دیسک کمک می‌کنند.

در نهایت مهم‌ترین نکته، استفاده از بالش و بهترین تشک طبی برای دیسک کمر است! اگر به بهترین نحو بخوابید اما از یک بالش یا تشک مناسب استفاده نکنید، باز هم کمردرد را در طول شب تجربه می‌کنید! اگر به‌ دنبال تجهیزاتی برای بهبود کیفیت خواب و کاهش درد دیسک کمر هستید، فروشگاه صفاهوم انتخاب ایده‌آلی است. صفاهوم بهترین تشک‌ها و بالشت‌های طبی را با تخفیف‌های ویژه عرضه و محصولات خود را در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال می‌کند. کافی است محصولات متنوع این فروشگاه را بررسی و بهترین گزینه را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.