آیا می‌دانستید تشک‌ها محل مناسبی برای نفوذ انواع گردوغبار و میکروب‌ها هستند؟ شما در طول شبانه‌روز بین 6 تا 9 ساعت روی تشک می‌خوابید و باید از تمیزی و سلامت تشک خود مطمئن شوید. تشک‌های پنبه‌ای بسیار نرم و راحت هستند و خواب خوبی را برای شما به ارمغان می‌آورند. بسیاری از مشکلات و حساسیت‌های پوستی، به‌دلیل نفوذ گردوغبار یا حشرات در تشک به وجود می‌آیند. توصیه متخصصان این است که حداقل فصلی یک‌بار تشک پنبه‌ای را بشویید. در این مقاله از صفاهوم، قرار است نحوه شستن تشک پنبه ای را به شما آموزش دهیم. در پایان این مقاله به شما قول می‌دهیم که دیگر چالشی برای شستن تشک‌‌ها در خانه نخواهید داشت.

شست‌وشوی روکش تشک پنبه‌ای در خانه

برای پاسخ به سوال چگونه تشک پنبه ای را بشوییم؟ باید بدانید اولین و مهم‌ترین مرحله برای شستن تشک پنبه ای این است که ملحفه یا روکش تشک را درآورید و به‌طورکامل شست‌وشو دهید. بسیاری از ملحفه‌ها قابلیت شست‌وشو در ماشین لباسشویی را دارند. اگر روکش تشک شما قابل‌شستن در ماشین لباسشویی نبود، حتماً آن را با دست بشویید.

درنظر داشته باشید که هرنوع تشکی نیاز به روکش دارد؛ تشک‌های مسافرتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بسیاری از تشک‌های مسافرتی برای مهمان انداخته می‌شوند و به دلیل انواع آلودگی‌ها و مسائل بهداشتی، داشتن روکش برای آن‌ها ضروری است. تشک‌های مسافرتی در انواع مختلفی در بازار تولید و عرضه می‌شوند و قیمت تشک مسافرتی بسته‌به جنس آن متفاوت خواهد بود.

شست‌وشوی منظم روکش تشک‌

لکه‌بری تشک با جوش شیرین و مواد شوینده

بعد از شستن ملحفه تشک، نوبت به شستن تشک پنبه ای می‌رسد. در ابتدا بادقت تشک را بررسی کنید و میزان آلودگی و لکه‌های آن را بسنجید. تا زمانی که لکه‌ها کاملا از بین نرفته‌اند، تشک پنبه‌ای را شست‌وشو ندهید. برای پاک کردن تشک از هرگونه لکه و آلودگی، آب، ماده شوینده و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را روی لکه یا قسمت آلوده تشک بزنید و چند دقیقه صبر کنید. سپس با اسفنج یا دستمال قسمت موردنظر را پاک کنید.

خواب باکیفیت به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ یکی از عوامل مهم آن تشک مناسب و عاری از هرگونه مواد حساسیت‌زا است. استفاده از یک محافظ تشک خوب به کاهش نفوذ گردوخاک و حشرات در تشک کمک شایانی می‌کند و عمر تشک شما را افزایش می‌دهد. در بازار، قیمت محافظ تشک بسته‌به جنس و برند آن متفاوت است.

پاک کردن تشک با محلول آب، جوش شیرین و ماده شوینده

طرز شستن تشک پنبه ای در خانه به کمک ماشین لباسشویی

برای شستن تشک پنبه‌ای ابتدا باید آستر اصلی تشک را بشکافید و پنبه‌های آن را خارج کنید. برای زبر نشدن پنبه‌ها، باید از نرم‌کننده‌های مختلف استفاده کنید. به منظور شستن پنبه تشک با ماشین لباسشویی، پنبه‌ها را داخل یک کیسه پارچه‌ای بگذارید، کیسه را گره بزنید و برای شستن داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

شستن پنبه با دست یا ماشین لباسشویی باعث جمع شدن آن و گلوله‌گلوله شدن پنبه‌های داخل تشک می‌شود. در حالت کلی، نگهداری از تشک پنبه‌ای، دردسرهای فراوانی دارد و پیشنهاد ما به شما خرید تشک طبی فنری است. این تشک‌ها روش شستشوی بسیار آسانی دارند و همچنین از وارد شدن آسیب‌های مختلف به کمر و ستون فقرات جلوگیری می‌کنند.

نحوه شستن تشک پنبه ای نجس

برای شستن تشک پنبه ای نجس، از آب سرد و مایع شوینده ملایم استفاده کنید. استفاده از آب داغ و شوینده قوی باعث از بین رفتن بافت پنبه تشک می شود. تشک را کمی مرطوب کنید و مواد شوینده را روی آن پاشید. سپس با استفاده از برس نرم، مواد شوینده را به طور یکنواخت در تمام ناحیه تشک پخش کنید و شستشو دهید و در آخر آن را خشک کنید.

خشک کردن تشک پنبه‌ای زیر نور آفتاب برای جلوگیری از زرد شدن تشک

مرحله چهارم، خشک شدن تشک پنبه‌ای زیر نور خورشید خواهد بود. پنبه بعد از شست‌وشو زرد می‌شود؛ بنابراین باید آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شود. اگر تشک به‌طورکامل خشک نشود، زرد می‌شود و بوی نامطبوعی می‌گیرد.

در کنار داشتن تشک پنبه‌ای گرم و نرم، برای فرزندان خود روتختی پارچه‌ای زیبا بخرید. جنس پارچه به‌کاررفته در قیمت روتختی دخترانه و پسرانه تاثیرگذار است؛ بنابراین روتختی با پارچه مرغوب خریداری کنید. درصورتی‌که روتختی یا محافظ برای تشک پنبه‌ای بخرید، به دیرتر خراب شدن و کاهش آلودگی تشک کمک می‌کنید.

زرد شدن تشک به دلیل خشک نشدن

بهترین روش شستن تشک پنبه ای؛ تحویل به خشکشویی

شستشوی تشک پنبه ای در خانه مشکلات فراوانی دارد. بسیاری از افراد تراس یا حیاط رو به آفتاب ندارند. یکی از مهم‌ترین نکات شستن تشک در خانه، خشک کردن کامل آن زیر نور خورشید است. اگر تشک زیر نور آفتاب کاملا خشک نشود زرد می‌شود و بوی نامطبوعی می‌گیرد که بسیار آزاردهنده خواهد بود. این موضوع برای انواع حوله‌های تن پوش و حوله استخری نیز صدق می‌کند؛ جدای از این که قیمت حوله استخری ارزان است یا گران، اگر بعد از شستشو به‌طورکامل خشک نشود، بوی بسیار بدی می‌گیرد.

متاسفانه شستن تشک با دست یا لباسشویی روش مطمئن و خوبی برای شستن تشک نیست. خشکشویی‌‌ها دستگاه‌های پیشرفته و مدرنی برای شستن تشک به‌صورت حرفه‌ای و اصولی دارند. استفاده از خشک‌کن با مکش بالا، یکی از ویژگی‌های خشک‌شویی‌های مجهز برای شستشوی تشک است. با سپردن تشک به خشکشویی‌های معتبر، دیگر نگران بوی بد تشک نباشید.

اگر قصد سفر دارید، علاوه‌بر داشتن تشک مسافرتی نرم و قابل‌حمل، به حوله استخری سبک و کم‌جا نیاز دارید. در بازار براساس جنس و برند آن متفاوت و متغیر است.

خوابی دلچسب و آرام با تشک پنبه‌ای تمیز و باکیفیت

در این مقاله از صفاهوم، شما را با نحوه شستشوی تشک پنبه ای آشنا کردیم. کارشناسان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از آلرژی‌ و حساسیت‌های پوستی حتماً تشک خود را به‌طور مرتب بشویید. به دلیل گلوله‌گلوله شدن پنبه، بهتر است تشک پنبه‌ای را در خانه نشویید و شستشوی آن را به خشکشویی یا قالی‌شویی‌های معتبر بسپارید. درنظر داشته باشید که تشک پنبه‌ای باید جنس مرغوبی داشته باشد تا به‌خاطر شستشوی فراوان آسیب نبیند.

شما تشک پنبه‌ای را در خانه می‌شویید یا آن را به خشکشویی می‌برید؟ پاسخ شما به سوال چگونه تشک پنبه ای را بشوییم، چیست؟ اگر تجربه‌ای درباره شستن تشک‌های پنبه‌ای دارید، تجربه خود را در قسمت کامنت‌ها با ما و مخاطبان به اشتراک بگذارید. مطمئنا تجربه شما برای همراهان صفاهوم مفید خواهد بود.