از بین بردن ساس‌های موذی و خون‌خوار کار آسانی نیست. ساس‌ها معمولا به‌سرعت در گوشه‌وکنار خانه تکثیر پیدا می‌کنند. بااین‌حال اگر مدت‌زمان بسیاری از پخش شدن آن‌ها نگذشته باشد، با استفاده از روش‌هایی مانند شستن وسیله‌ها با آب داغ یا قرار دادن آن‌ها در برابر نور آفتاب یا استفاده از بخارشو و جاروبرقی، می‌توان آن‌ها را از بین برد؛ اما اگر ساس‌ها در فضای خانه تکثیر پیدا کرده باشند، سم‌پاشی خانه توسط متخصصان این حوزه بهترین راه برای خلاص شدن از آن‌هاست.

در ادامه به بررسی کامل راهکارها برای چگونگی از بین بردن ساس خواهیم پرداخت. با راهنمایی‌های ارائه شده در این مطلب پاسخ این دغدغه که «برای از بین بردن ساس چه باید کرد» را خواهید یافت.

۱. شستن وسایل با آب داغ؛ از بین بردن حشره ساس با دمای بالا

کلیه وسایل قابل شست‌وشو منزل از قبیل لباس‌ها، وسایل پارچه‌ای مانند ملحفه، روتختی، بالش، پتو، فرش و هر وسیله قابل شست‌وشو دیگر را با آب داغ بالای ۶۰ درجه، چندمرتبه بشویید. گرما روشی مناسب برای از بین بردن ساس است؛ بنابراین شستن وسایل با آب داغ ساس‌ها و تخم‌های آن‌ها را خواهد کشت.

البته مراقب الیاف نرم و حساس وسایل پارچه‌ای خود باشید. به‌عنوان مثال روتختی‌های ابریشم و ساتن حتما باید با آب سرد و همچنین روتختی‌های چهارفصل نیز باید در آب ولرم و نیمه گرم شسته شوند. ازاین‌رو برای از بین بردن ساس‌های روی این نوع پارچه‌ها باید از سایر روش‌هایی مناسب استفاده کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

شستن وسایل پارچه‌ای با آب داغ؛ یکی از راهکارهای نابود کردن ساس

۲. استفاده از جارو برقی؛ یک راه ساده برای از بین بردن ساس در منزل

وسیله‌ها و محیط آلوده شده به ساس را به‌دقت و با مکش بالا جاروبرقی، تمیز کنید. لای درز دیوار و در، زمین، لابه‌لای مبلمان، تشک، روتختی، کمدها و سایر وسایل خانه را جاروبرقی بکشید. این کار ساس‌ها و تخم‌هایشان را به داخل کیسه جاروبرقی می‌برد. بعد از اینکه محیط را کامل جارو کردید، بلافاصله محتویات کیسه جاروبرقی را داخل یک کیسه پلاستیکی و دور بیندازید.

احتمال دارد تعدادی از ساس‌ها داخل کیسه و لوله جاروبرقی باقی‌مانده باشند. ازاین‌رو فورا آن‌ها را با آب داغ در حمام بشویید. این روش برای نابود کردن سایر حشرات سرویس خواب و وسایل خانه، مانند از بین بردن بید، موریانه و کرم لحاف تشک نیز مناسب است.

جارو کشیدن درزهای تشک آلوده به ساس؛ از راه‌های کشتن حشرات موذی

۳. قرار دادن وسایل در برابر آفتاب؛ نابود کردن ساس‌ها با نور خورشید

به دلیل بیزاری ساس‌ها از گرما، قرار دادن وسایل آلوده شده به ساس مقابل نور آفتاب، باعث از بین رفتن این حشرات موذی می‌شود. البته همچنان مراقب وسایل پارچه‌ای با الیاف ظریف باشید. این الیاف ظریف در دمای بالا آسیب می‌بینند. ملحفه، روتختی و بالش‌های ارگانیک و ساخته شده از الیاف طبیعی پنبه و کتان مانند بالش بال فایبر و روتختی ساتن یا ابریشم باید در آب با دمای ولرم شسته شوند؛ بنابراین نمی‌توانید آن‌ها را روبه‌روی آفتاب برای مدت طولانی قرار دهید.

۴. استفاده از بخارشو؛ یکی دیگر از راه‌های استفاده از دما بالا برای از بین بردن ساس

برای انتقال گرما به تخم‌های حشره رختخواب مانند بید، شپش، مایت و ساس رختخواب در کنار استفاده از سایر روش‌های نام برده شده، می‌توانید از بخارشو نیز بهره ببرید. لباس‌ها، لحاف، تشک، روتختی، فرش، پارچه مبلمان و پتوها را هر بار به مدت ۳۰ دقیقه با استفاده از بخارشو کامل تمیز کنید.

تمیز کردن وسایل با بخارشو؛ از بین بردن ساس‌های روی وسایل با دمای بالا

۵. روغن گیاهی؛ یکی از روش‌های خانگی برای نابود کردن ساس‌ها

استفاده از روغن های گیاهی به اندازه استفاده از سموم شیمیایی برای نابود کردن ساس وسایل موثر نیست؛ اما استفاده از انواع روغن گیاهی برخلاف سموم، به انسان آسیب نمی‌رساند. به همین علت می‌توانیم از روغن گیاهی به عنوان یک روش از بين بردن ساس به شکل طبیعی نام ببریم. همچنین برای کشتن ساس روی پارچه‌های ظریف روتختی پسرانه و دخترانه که قابل شست‌وشو با آب داغ نیستند نیز استفاده از روغن‌های گیاهی توصیه می‌شود.

خرید پتو

خرید پتو در مدل‌های ساده و طرح‌دار یک نفره و دونفره

انواع پتو در رنگ‌های متنوع و طرح‌های جدید با وزن سبک و جنس لطیف برای استفاده به‌عنوان روزمره و مسافرت؛ سفارش اینترنتی از صفاهوم!

خرید پتو

روغن‌های گیاهی مانند میخک و آویشن را می‌توان به شکل مستقیم روی وسایل آلوده استفاده کرد. همچنین می‌توان این روغن‌ها رو با آب مخلوط  کنید و داخل ظرف اسپری بریزید؛ بدین‌ترتیب با اسپری کردن این ترکیب در محل مورد‌نظر، به‌راحتی می‌توانید ساس‌ها را از بین ببرید.

اسپری کردن مخلوط آب و روغن گیاهی؛ یک روش طبیعی برای از بین بردن ساس

۶. سم پاشی وسایل و محیط آلوده به ساس؛ آخرین راه از بین بردن ساس‌ها

اگر ساس‌ها به اکثر وسایل خانه نفوذ کرده باشند، باید از سم و حشره‌کش‌های قوی استفاده کنید؛ زیرا کنترل تعداد آن‌ها در این شرایط سخت است و حتی پس از تمیز کردن کامل فضای آلوده، همچنان ساس‌ها بین لباس‌ها و وسایلتان وجود دارند. گاهی شدت آلوده شدن وسایل به حدی است که ساس‌ها تقریبا کل پارچه روتختی یا پتو شما را پر از لکه‌های قهوه‌ای ادرار یا مدفوع خود کرده‌اند.

در نتیجه بهتر است به جای شستن پتو به فکر خرید پتو جدید باشید؛ زیرا پتو آلوده شده دیگر قابل‌استفاده نیست. پیشنهاد می‌کنیم برای سم‌پاشی از افراد متخصص این حوزه کمک بخواهید. استفاده از سم توسط افراد غیرحرفه‌ای علاوه‌بر آسیب رساندن به خود، باعث افزایش مقاومت ساس‌ها در برابر سم می‌شود؛ زیرا افراد غیرمتخصص روش درست سم‌پاشی برای ریشه‌کن کردن حشرات موذی را نمی‌دانند.

سم‌پاشی توسط متخصص؛ آخرین راهکار مبارزه با ساس

برای نابودن کردن ساس محیط خانه هر چه سریع‌تر اقدام مناسب را انجام دهید

وجود ساس در محیط خانه موجب ایجاد آزار و اذیت برای انسان می‌شود. ساس‌ها پوست انسان را سوراخ و خون او را تغذیه می‌کنند. ازاین‌رو باعث خارش پوست و واکنش‌های آلرژیک بدن می‌شوند. به همین علت باید فورا از شر این حشرات موذی خلاص شوید؛ درغیر‌این‌صورت با تکثیر در کل فضای خانه، آسایش و راحتی شما را از بین می‌برند.

روش‌های بیان شده در این مقاله نظیر شستن وسایل با آب داغ، استفاده از جاروبرقی و بخارشو را برای از بین بردن ساس وسایل خانه خود استفاده کنید. همچنین اگر میزان تکثیر ساس‌ها غیرقابل‌کنترل شده است، دراسرع‌وقت به شرکت‌های خدمات سم‌پاشی برای نابود کردن ساس مراجعه کنید. اگر تابه‌حال گرفتار این موجودات خون‌خوار شده‌اید، تجربه خود برای از بین بردن آن‌ها را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.